Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler 
Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler 

Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler 

Sevimli dostlarımız köpeklerin sağlıkları için onlara her yiyecekten vermemeliyiz. Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler yazımızda yer alan yiyeceklerden köpekleri uzak tutmalıyız.

Siz yemek yerken patili dostunuz yanınıza gelip, siz yemeğinizi yerken tatlı tatlı izlemeye başlayıp yemeğinizi paylaşmak isteyebilirler. Sevimli dostunuzun bu tatlı bakışlarına dayanamayarak bazen yemeğinizi paylaşabilirsiniz. Ancak bunu yaparken, bilmeden ona zarar verebilirsiniz. “Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler” adlı yazımızda derlediğimiz yiyecekleri asla köpeğinize vermeyin. 

Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler 

Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler 
Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Et Yağı 

Köpeğiniz tabağınızda kalan et yağları ve kemikleri çok seviyor olabilir, ancak fazla yağ yemek köpeğinizin pankreas iltihabı (pankreatite) olmasına neden olabilir. Bunun yanında kemikler de köpeğinizin boğulmasına ve sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olabilir. 

Süt ve Süt Ürünleri 

Tüm köpekler laktoz intoleransına sahip değildir ve intoleransı olan köpekler ara sıra dondurma veya yoğurt yiyebilir. Bununla birlikte, esas olarak süt ve süt ürünlerinden kaçınmak en iyisidir. Bu ürünler, kusma, ishal ve diğer sindirim sorunlarına neden olabileceğinden köpekleri beslemek için önerilmez. Bazı durumlarda, kaşıntı şeklinde alerjik bir reaksiyon yaşayabilirler. 

Avokado 

Avokado, köpekler için toksik olan persin içerir. Persin ise köpeklerde ishal, kusma ve kalp tıkanıklığına neden olabilir. Persin içermesine ek olarak, çekirdeği ve kalın kabuğu köpeğinizi tıkayabileceğinden, köpeğinizin avokado yemesini de engellemelisiniz. 

Kafein 

Köpekler kesinlikle kahve içmezler ve siz de onlara kahve vermeyin, ancak kahve, gazlı içecekler ve kafeinli enerji içecekleri ellerinin altındaysa, bu onlar için düpedüz toksik demektir. Bu içeceklerde bulunan metilksantinler kusma ve ishale, nefes darlığına, aşırı susama ve idrara çıkma, hiperaktivite, anormal kalp ritimleri, titreme ve nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir. 

Tuz 

Aşırı tuz tüketimi köpeklerde aşırı susama, idrara çıkma ve sodyum toksisitesine yol açabilir. Köpeğinizin tuzlu yemek yediğini görürseniz, ona bol su vermelisiniz. 

Çikolata 

Kafein gibi çikolata da metilksantin içerir ve kafein ile aynı tehlikeli yan etkilere sahiptir. Tüm çikolata türleri bu bileşikleri içerir, ancak bazı çeşitlerde daha yaygındır. Özellikle bitter çikolata köpekler için oldukça tehlikelidir. 

Koçanlı Mısır 

Birçok köpek mamasında mısır ilk maddesi olabilir. Ancak evcil hayvanlarınızı beslerken mısırı doğal ve koçan şeklinde vermeyin. Köpeğiniz mısırın tanelerini tükettikten sonra koçanını yemeye devam edebileceğinden, bu sindirim sorunlarına neden olabilir. Ve bu sorunlar köpeğinizin ameliyat olmasına bile neden olabilir. 

Üzüm ve Kuru Üzüm 

Üzüm köpeklerde böbrek yetmezliğine ve karaciğer hasarına neden olacak kadar tehlikelidir. Bu yüzden köpeğinizi beslerken üzüm yedirmeyi düşünmeyin bile. Köpeğinizin üzüm yediğini gördüğünüzde tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin. Bazen köpeğinizin üzüm yemesi ölüme bile yol açabilir. 

Sakız ve Şeker 

Hem sakız hem de şeker, genellikle diş macununda ve bazı diyet gıdalarında bulunan ksilitol adı verilen bir tatlandırıcı içerir. Bu ksilitol nihayetinde köpeklerde insülin direncini azaltır. 

Maya 

Maya ve hamur, pişirilmeden önce köpeğiniz için son derece tehlikeli besin kaynaklarıdır. Çünkü midesinde büyümeye devam eder ve köpeğinizin sindirim sisteminde gaz birikmesine neden olur. Bu sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda mide veya bağırsaklarda tıkanmaya da yol açabilir. Mayanın köpeğinizi zehirleyebilecek etanol ürettiği de unutulmamalıdır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin