Kripto para güvenli mi? Dikkat edilmesi gerekenler

Kripto para güvenli mi? Kripto para ticaretindeki son artış ve hükümetlerin tutarlı düzenlemelere ayak uydurma mücadelesi göz önüne alındığında, bu meşru bir soru. Allied Market Research’ün yakın tarihli bir raporu, küresel kripto pazarının 2030’a kadar üç kattan fazla artacağını öngördüğü  için, kripto para biriminin güvenliği muhtemelen önümüzdeki yıllarda daha acil bir sorun olmaya devam edecek .

Kripto para biriminin gerçekte ne kadar güvenli olduğunun cevabı, en azından şimdilik, karmaşık. Evet, kripto para birimi, ilk ticaretinizi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı güvenlik riskleriyle birlikte gelir. İlk olarak, kripto hala son derece değişken bir varlık sınıfı ve fiyatta inişli çıkışlı dalgalanmalara eğilimli. İkincisi, bu nispeten yeni ve nispeten düzensiz finansal ekosistem, şüphelenmeyen yeni gelenleri avlamak isteyen dolandırıcıların payına sahiptir.

Kripto para birimi güvenli midir ve nasıl güvenli bir şekilde yatırım yapabilirsiniz?

Birisi kripto para birimi alıp satmanın güvenli olup olmadığını sorduğunda, aşağıdaki iki sorudan birini soruyor olabilir:

  • Kripto, hızla değer kaybedebilecek riskli bir yatırım mı?
  • Kripto paranın, bir dolandırıcılık veya başka tür bir dolandırıcılık yoluyla para kaybetmeme neden olabilecek güvenlik riskleri var mı?

Bunlar temelde farklı sorular olduğundan, her birini ayrı ayrı ele alacağız.

Kripto para birimi güvenli bir yatırım mıdır?

Hisse senetleri ve devlet tahvilleri gibi diğer varlık sınıflarıyla karşılaştırıldığında, kripto para birimine yatırım yapmak çok riskli kabul edilebilir. Ayrıca kripto para döviz bürosu gibi hizmet veren kripto borsalarını iyice araştırmalısınız.

Kripto para birimleri Avrupa genelinde genellikle yasal olarak görülse de, kripto para biriminin birçok yönü düzenlenmemiştir veya değişen düzenlemelere tabi olabilir. Dalgalanan düzenlemeler, kripto pazarlarını istikrarsızlığa karşı daha savunmasız hale getirebilecek şeylerin bir parçasıdır. 2021 yazında gördüğümüz gibi, Çin’in kriptoyla ilgili faaliyetlere yönelik baskısı Bitcoin’in fiyatındaki düşüşle aynı zamana denk geldi. Pek çok dünya hükümeti kriptonun yükselişine nasıl tepki vereceğini tartarken, kriptonun oynaklığının ilerlemesine katkıda bulunabilecek birçok faktör var.

Kriptonun genel oynaklığının bir başka kısmı da, kripto paranın hala nispeten yeni olması ve yatırımcıların bundan ne anlayacaklarını henüz tam olarak bilememeleri gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Kripto, hisse senetleri gibi diğer varlık sınıflarının aynı tarihsel kanıt noktalarına sahip olmadığından, değişen yatırımcı duyarlılığıyla birlikte gelen büyük fiyat dalgalanmalarına daha yatkın olabilir. Bazı kripto para birimleri buna diğerlerinden daha eğilimlidir, ancak piyasa değerine göre en eski ve en büyük kripto olan Bitcoin bile endişe verici fiyat dalgalanmalarıyla bilinir.

Kripto para birimine yatırım yapıyorsanız, kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını satın almayarak riski azaltabilirsiniz. Herhangi bir kripto varlığının belirli bir günde değer kaybetmesi için hala sıfır olmayan bir şans var, bu nedenle dikkatli olun ve kriptonun daha küçük ve daha spekülatif bir rol oynadığı çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü düşünün.

Kripto piyasasında olmayı ve kripto ticareti yapmayı planlıyorsanız o vakit merkezi olan borsalarda ticaret yapınız. WhiteBIT, kripto para döviz işlemlerini yapabileceğiniz güvenilir, kullanıcı dostu ve konforlu bir merkezi kripto para borsasıdır. Kullanıcıları için uyguladıkları güvenlik önlemleri, kullanıcı fonlarının çalınmasını önlemekte ve güvenli ticaret yapmanızı sağlamaktadır.

Kripto para birimiyle ilişkili güvenlik riskleri var mı?

Evet, bilmeniz gereken bazı güvenlik riskleri var. Onları burada parçalayacağız.

  • Kripto ile ödeme yapmak, sınırlı yasal korumalarla birlikte gelir. Geleneksel banka ve kredi kartlarıyla yapılan ödemeler, kriptoda olmayan belirli güvenlik özellikleri sunar. Örneğin, bazı durumlarda kendi adınıza yapılan hileli satın alımlardan sorumlu olmayabilirsiniz. Bu genellikle kripto para biriminde durum böyle değildir. Paranızı bir dolandırıcıya kaptırırsanız, onu geri almanın gerçek bir yolu olmayabilir.
  • Kripto para dolandırıcılığı yaygındır. Belki de Bitcoin’de belirli bir miktar ödemezseniz, sizi tehlikeye atan fotoğraflarınızı ifşa etmekle tehdit eden bir e-posta almışsınızdır. Veya nadir bir NFT veya büyük bir kripto para potu kazandığınız için sizi tebrik eden şüpheli bir mesaj almış olabilirsiniz. Bunlar dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık örneklerinden sadece birkaçı. Genel olarak, biri sizden kripto ile ödeme yapmanızı istiyorsa ve diğer ödeme türlerini reddediyorsa, paranızı çalmaya çalışıyor olabilir. Ve eğer biri size başka bir şekilde kripto ile ödeme yapmanız için baskı yaparsa, sizi dolandırmaya çalışıyor olma ihtimalleri yüksektir.
  • Bir kripto para birimi işlemini “geri alamazsınız”. Birçok kripto para birimi, güvenli, halka açık ve düzenlenemez bir işlem defteri oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanır. Bu teknoloji güvenlik avantajlarıyla birlikte gelir, ancak aynı zamanda kripto işlemlerinin genellikle düzenlenemez veya olaydan sonra geri alınamaz olduğu anlamına gelir. Birine kripto ile ödeme yaparsanız, işler ters giderse geri ödemeyi işlemek için arayabileceğiniz bir müşteri hizmetleri temsilcisi genellikle yoktur. Şayet bu işlemi kripto para borsası canlı işlemler üzerinden yapmışsanız genellikle merkezi borsalarda destek hattı bulunur ancak gönderilen parayı geri getirmek mümkün değildir.

Bunlar, kripto para birimiyle ilişkili güvenlik risklerinden sadece birkaçı, ancak kripto ekosistemi geliştikçe artmaya devam eden başka riskler de var. ABD Federal Ticaret Komisyonu, kripto dolandırıcılığı ve güvenlik hakkındaki bilgilerini bunlar geliştikçe günceller, bu nedenle sık sık kontrol etmeye değer olabilir.

Kripto para satın almanın en güvenli yolu nedir?

Kriptonun yükselişiyle birlikte, kullanıcıların kripto alıp satabilecekleri canlı kripto para borsası ve pazar yerlerinin sayısında da benzer bir artış oldu. Genel bir kural olarak, daha güvenli çevrimiçi platformlar, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) yönergelerini izledikleri için sizden kimliğinizi kanıtlamanızı isteme eğilimindedir.

WhiteBIT gibi birçok popüler kripto borsası, müşterilerin belirli ticaret özelliklerine erişmeden önce kendileri hakkındaki bilgileri doğrulamasını gerektirir. Kripto dünyasına yeni başlıyorsanız, güvenliği ciddiye alan ve kimliğinizi doğrulamak için bu tür adımları uygulayan bir borsa veya pazar yeri ile gitmek genellikle iyi bir fikirdir.

Kripto para birimini saklamanın en güvenli yolu nedir?

Genel olarak konuşursak, kripto para birimini saklamanın en güvenli yolu, onu çevrimdışı tutmak ve ele geçirmek için internet bağlantısı kullanabilecek kişilerden uzak tutmaktır. “Soğuk cüzdan” veya “soğuk depolama” olarak da adlandırılan bir donanım cüzdanı kullanıyorsanız, kripto paranızı çevrimdışı tutabilirsiniz. Çevrimiçi veya masaüstünüzde bulunabilen dijital cüzdanlar (yani “sıcak cüzdanlar”) bilgisayar korsanlarının hırsızlığına karşı daha savunmasız olabilir.

Ledger ve Trezor gibi tanınmış isimler tarafından sunulan donanım cüzdanları da dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kripto cüzdan türleri vardır . Donanım cüzdanlarının dezavantajı, oldukça pahalı olabilmeleri ve cüzdanınızı kaybederseniz veya yanlış yere koyarsanız kriptonuza yeniden erişim kazanmak için bir kurtarma tohumuna ihtiyacınız olacak olmasıdır. Yine de, muhtemelen bu noktada en güvenli seçeneği temsil ediyorlar.

WhiteBIT, canlı döviz kripto para işlemlerini yapabileceğiniz bir borsa olmasının yanı sıra sunduğu üst düzey kripto saklama hizmeti ile de önemli bir konumda yer almaktadır. Dijital varlıkların %96’sı soğuk cüzdanlarda depolanıyor ve Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF) kullanması sayesinde hacker saldırıları tespit edilerek engelleniyor, böylece WhiteBIT’te olan fonlarınız her zaman güvende kalıyor

En güvenli kripto para birimi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, “en güvenli” bir kripto para birimi ve en iyi kripto para borsası  yoktur. Bu, bazı kripto para birimlerinin muhtemelen diğerlerinden daha güvenli olmadığı anlamına gelmez. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin, merkezi olmayan blockchain teknolojisini kullanmaları sayesinde bazı doğal güvenlik özelliklerine sahip olduğu söyleniyor ve bu kripto para birimlerinin (diğer sözde “altcoin’lere” göre) daha geniş bir şekilde benimsenmesi, onları büyük fiyat dalgalanmalarına daha az eğilimli hale getirebilir.

Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 5 kripto para birimi riski

Kripto satın almadan veya satmadan önce, kripto para biriminin bazı temel risklerini anlamakta fayda var. İşte dikkate değer 3 nokta:

1.   Blockchain teknolojisi hala nispeten yeni

Blockchain’in kriptografik doğası ve işlemleri doğrulayan merkezi olmayan eşler arası ağ bazı doğal güvenlik özellikleri sağlar. Örneğin, hash’ler ve zaman damgaları ile şifrelemenin kullanılması, blok zincirine eklendikten sonra bir bloktaki verilerin değiştirilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

2.   Kripto para birimi son derece değişken bir yatırımdır

Kriptolar istikrarsız yatırımlar olma eğilimindedir, bu nedenle değerlerinin çok önemli miktarlarda arttığını veya azaldığını görünce şaşırmayın. Aslında, saatler içinde çift haneli yüzdelerle yükselip düştükleri biliniyor. Geçmiş performans, herhangi bir riskli yatırım söz konusu olduğunda gelecekteki performansın iyi bir göstergesi değildir ve buna kesinlikle kripto paralar da dahildir. Tüm bunlar, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız dedi.

3.   Kripto para dolandırıcılığı büyüyen bir endişe kaynağı

Ne yazık ki, kripto para birimi dünyası dolandırıcılıkla çalkalanıyor. Suçlular, sizi özel anahtarlarınızdan vazgeçmeye ikna etmek için sahte uygulamalar, kripto cüzdanları ve e-postalar kullanabilir ve kripto varlıklarınıza erişmelerini sağlayabilir. NFT dolandırıcılıkları da giderek yaygınlaşıyor, bazı alıcılar sahte isimlerle sahte hesaplar tarafından kandırılıyor veya asla gerçekleşmeyen telif hakları vaat ediliyor.

Genel olarak riskli yatırımlarda olduğu gibi, tüm yumurtaları tek bir sepete koymak asla harika bir fikir değildir. Kripto para birimine yatırım yapmayı seçerseniz, yatırımınızı çeşitli kriptolara yaymak daha iyi olabilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto para güvenli mi? Dikkat edilmesi gerekenler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin