Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 
Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 

Bakımı oldukça kolay olan ve bol meyve veren limon ağacı bakımı nasıl yapılır? Limon ağacının özellikleri nelerdir?

Limon ağaçlarının bakımı kolaydır ve hatta evlerde bile rahatlıkla yetiştirilebilir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda üretilen limon ağaçlarından yılda 6 ila 10 kez hasat yapılabilir. Bu kadar zengin bir ürün üreten ağacın bakımı da bir o kadar kolaydır. Fakat limon ağaçlarının ilk kez meyve vermesi uzun sürebilmektedir. Peki, limon ağacı bakımı nasıl yapılır? 

Limon Ağacı Bakımı 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 
Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon ağaçlarının suyu pek sevmediği bilinmektedir. Bu nedenle kışın nadiren sulama yapılmalıdır. İlkbahardan itibaren 15-20 günde bir sulama yapılabilir. Saksılara limon ağacı dikmek istiyorsanız sulama sıklığınız 10 günde bir olmalıdır. 10 günü aşan sulamalar bitkiniz için çok sağlıklı olmayacaktır. 

Genel olarak limon ağaçları aşılanmalıdır. Aşı, limonu daha lezzetli yapacak ve ağacın daha hızlı ürün vermesini sağlayacaktır. Toprak açısından mineralce zengin topraklar seçilmelidir. Mineral eksikliği limon ağaçlarının yapraklarının sararmasına ve ürün kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle limon ağacının gerekli mineralleri almasını sağlamak için düzenli aralıklarla toprak analizi yapılmalıdır. 

Limon Ağacı Özellikleri 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 
Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon ağacı temel olarak Asya kökenlidir. Limon ağaçları çok parlak ve göz alıcı yeşil yapraklara ve pembe çiçeklere sahiptir, ancak bu her zaman böyle değildir. Limon ağaçları yetiştikleri yeri severse çok cömert olurlar ve kısa sürede size en lezzetli şekilde meyve verirler.  

Birçok limon ağacı çeşidi vardır. Mersin-Erdemli bölgesinde yetişen ve Lamas Limon olarak bilinen limon ağacı da bunlara dahildir. Öte yandan Mersin tarafında ve Hatay çevresinde Kütdiken limon ağaçları da dikilmektedir. Bu türlerin dışında daha çok limon ağacı çeşidi de vardır. Limon ağaçları suyu pek sevmez. Bir limon ağacını çok fazla sularsanız yapraklarının sararması dikkatinizi çekecektir. 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin