Maaşınızı Müzakere Etmek İçin 5 Faydalı İpucu
Maaşınızı Müzakere Etmek İçin 5 Faydalı İpucu

Maaşınızı Müzakere Etmek İçin 5 Faydalı İpucu

Maaşlarımız hakkında konuşmak her ne kadar zor olsa da mutlaka bu konuda kararlı olmak gerekiyor. Maaşınızı müzakere etmek için faydalı olabilecek ipuçları yazımızın devamında yer alıyor.

İster bir iş arıyor olun ister yeni bir işe başlıyor olun ya da yıllardır aynı yerde çalışıyor olun, sık sık maaşınız hakkında konuşmak zorunda kalırsınız. Yeterli bir maaş ya da zam her zaman kendiliğinden gelen şeyler değildir, ancak onlar için müzakere edecek olan sizsiniz, çoğu zaman gerçekleşmeyecek olsa da bunları mutlaka dikkate alarak, gerekli adımları sizin atmanız gerekir!

Maaşınızı Müzakere Etmek İçin Yararlı 5 İpucu Nedir?

Doğru zamanı yakalamak ve harekete geçmek, her zaman işe yarayacaktır. Ancak kendinizin yaptığınız işe ve işyerine ne derece katkınızın olduğunu da iyi hesaba katmanıza gerekir. Her şey tamamsa, o zaman aşağıdaki ipuçları mutlaka değerlendirilmelidir.

Maaşınızı Müzakere Etmek İçin Yararlı 5 İpucu
Maaşınızı Müzakere Etmek İçin Yararlı 5 İpucu

Uygun Zamanda Konuya Giriş Yapabilirsiniz

İş türünüz ve deneyiminiz için genellikle hangi maaşın kabul edilebilir olduğunu belirleyin. Bunu araştırarak internette öğrenebilir veya arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza sorabilirsiniz. Çok yüksek hedeflemeyin, ama hedefinizi çok da düşük tutmayın. Yeni bir maaş, gelecekteki müzakerelerin temeli olacaktır.

Maaşınızı Müzakere Etmek: Güçlü Argümanlar Kullanabilirsiniz

Son zamanlarda şirketin sonuçlarına katkıda bulundunuz mu ve kişisel olarak taahhüt ettiğiniz belirli bir proje var mı? Bir zammın buna değer olduğunu kanıtlamak için kullanabileceğiniz somut örnekler düşünün! Ayrıca, konuştuğunuz kişinin itirazlarını ikna edici bir şekilde tartışmaya hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her Zaman Doğruyu Söylemekten Asla Vazgeçmemelisiniz

Yeni bir işin yöneticisi şu anda ne kadar kazandığınızı bilmek istiyor mu? Mevcut maaşınız hakkında farklı şeyler söylememelisiniz. Rakamları yüksek göstermek isteyebilirsiniz, ancak yeni yönetici patronunuzu tavsiye için ararsa işe alınma olasılığı ortadan kalkacaktır. Bu nedenle doğru rakamlar üzerinden gitmelisiniz.

Ayrıca İşinizin İkincil Koşullarını Da Düşünmelisiniz

Zam alamıyorsanız, sözleşmenin diğer yönlerini iyileştirmeyi deneyin. Örneğin, daha fazla tatil, kiralık bir araba veya şirket tarafından ödenen yeni bir dizüstü bilgisayar düşünün. Ve kim bilir, belki bir bonus sistemi için anlaşma bile düşünebilirsiniz.!

Vücut Dili: Sözlü Olmayan İletişim

Toplantı yeni müdürünüzle mi yapılıyor? Bazen sözlü olmayan iletişim, müzakere sürecine katkıda bulunabilir! Yöneticimiz ile konuşmanız esnasında beden dilinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bacağı bacak üzerine atarak konuşmak, düzgün olmayan bir oturuş gibi gözden kaçabilecek noktalar aslında yöneticinizle görüşmenize etki edebiliyor. Davranış biçimi ve vücut diline mutlaka dikkat etmek önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maaşınızı Müzakere Etmek İçin 5 Faydalı İpucu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin