Macar Fiği ve Bezelye Tohumu Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği “Baklagil Yem Bitkilerinin Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi” kapsamında, 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da Eski Otogar Alanında çiftçilere, 24.865 kg macar fiği ve 13.650 kg bezelye tohumu dağıtım töreni gerçekleştirildi.

 

Macar fiği ve bezelye tohumu dağıtım töreninde; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Vasfi Güner, Ersin Kaçar, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları, Belediye Meclis Üyeleri, STK Başkanları, Dernek Başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve üreticiler yer aldı.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törende Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Başkanı Ramazan Demirkıran ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları konuşma gerçekleştirdiler.

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada; “Sayın büyükşehir belediye başkanım, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, saygıdeğer muhtarlarımız, belediye meclis üyelerim, ilçe başkanım, kadın kolları başkanım, başkan yardımcılarım, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ndeki ve Malkara Belediyesi’ndeki değerli çalışma arkadaşlarım ve değerli hemşehrilerim. Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.  Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

 

Bizler belediyeciliği sadece şehircilik anlamında değil, şehirde yaşayan hemşehrilerimizin bütün ihtiyaçları anlamında görüyoruz.  Kamu kurumları ve özel kurumlarla istişare halinde hemşehrilerimizin sıkıntılarına çözüm önerileri arıyoruz.

 

Ekonomisi, üretimi, eğitimi ve diğer konularıyla Malkaramızı geleceğe hazırlayabilmek için yoğun çaba harcıyoruz.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz üreticilerimize ürettiği projelerle (Hayvan İçme Ve Sulama Göletleri, Sulama Projeleri, Güneş Enejisinden Elektirk Enejisine, Kaba Yem Bitkisi Dağıtımı, Mera Islah Projeleri,  Damızlık Koç Projeleri)  destek olmaya devam ediyor.

 

Yaşadığımız zor günlerde ve pandemi sürecinde yaşadığımız ekonomik sıkıntılar bize şunu gösterdi ki ne kadar üretirsek o kadar güçlüyüz.

 

Üreticilere destek olabilmek için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak başkanım seferberlik ilan etmiş durumda.

 

Üreticiye verdiği desteklerden dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Kadir Albayrak başta olmak üzere, üretim projelerine destek veren paydaş kuruluşlara ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personellerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

 

Üreticilerimize tohumlarını toprakla buluşturacağı hayırlı günler diliyor, projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca Perşembe günü yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğundaki Cumhuriyet Caddesi’nin asfalt çalışmasına başladık.

 

Bu konu ile ilgili bize destek olan AK Parti Tekirdağ Milletvekilimiz Mustafa Yel’e, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin alet, ekipman ve personelini seferber edip 4 gün gibi kısa bir sürede yol çalışmasının bitmesini sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a, mesai mefhumu gözetmeden çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi’nin değerli emekçilerine teşekkür ediyor, hepinize mutlu, sağlıklı günler diliyorum. “dedi.

 

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Ekmeğini topraktan çıkaran değerli çiftçilerimiz, yüksek enflasyon nedeniyle her alanda olduğu gibi hayvancılık sektöründe de maliyetler katlanarak artıyor.  Zarar eden süt üreticileri, hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor. Mevcut maliyetleri düşürebilmenin tek yolu, üreticinin kaliteli kaba yemini mutlaka kendisinin üretmesidir. Bu doğrultuda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz. Hayvancılarımızın kendi yemini kendilerinin üretmelerini teşvik etmek amacıyla Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projemiz kapsamında macar fiği ve yem bezelyesi tohum dağıtımı yapıyoruz. Baklagil yem bitkilerinin yetiştirilmesi, toprağın verimliliğini önemli ölçüde arttırmaktadır. Yetiştiricilerimiz bu otu üretmek yerine satın alarak temin etmeleri halinde günümüz fiyatları ile 70 milyon 335 bin TL ödemek zorunda kalacaklardı. Ekilen tohumların sadece havadaki serbest azotu toprağa bağlaması ile oluşan katma değer 10 milyon 307 bin 892 TL’dir.  Yetiştiricilerimiz bu otu üretmek yerine satın alarak temin etmeleri halinde günümüz fiyatları ile 70 milyon 335 bin TL ödemek zorunda kalacaklardı. Projedeki asıl hedefimiz bu bitkilerin ne kadar faydalı olduğunu, çiftçilerimizin uygulamalı olarak görmelerini sağlamak. 2014 yılında İlimizde yem bezelyesi ekilen alan 12 bin 910 dekar iken, projemizin de katkıları ile bu alanın ` artarak 20 bin 564 dekara çıktığı resmi rakamlar ile ortadır. Hayvancılığımızın daha karlı olması için bu rakamların çok daha üzerine çıkılması gerekmektedir. Ayrıca yandan protokol imzaladığımız 10 ilçemizde faaliyet gösteren 7 İlçe Süt Üreticileri Birliğine üye yetiştiricilerimize teşvik amaçlı yem bitkisi tohumu dağıtımını yapıyoruz. Verimli topraklarımızın bereketini sofralarımıza taşıyan siz değerli çiftçi ve besicilerimize desteğimiz devam edecek. Projemizin hayırlı olmasını diliyor, tüm besicilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” diyerek düşüncelerini belirtti.

 

Yapılan konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Malkara Süt Üreticiler Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergin Durgun, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları üreticilere, macar fiği ve bezelye tohumlarını verdiler.

 

Yapılan macar fiği ve bezelye tohumu dağıtım töreni yem bitkilerinin üreticilere dağıtımı ile son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Macar Fiği ve Bezelye Tohumu Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin