Marka İsmi Nasıl Bulunur? 
Marka İsmi Nasıl Bulunur? 

Marka İsmi Nasıl Bulunur? 

Bir marka ismi seçmek eğlenceli ve zorludur. Tüketicinin hafızasına kazılacak ve ürünü doğru yansıtacak marka ismi nasıl bulunur?

Tüketicinin hafızasına kazınacak bir marka ismi bulmak, doğru markayı yaratmak kadar önemlidir. Peki, doğru marka ismi nasıl bulunur? Bu yazımızda iyi bir marka ismi bulmak için nelere dikkat edilmelidir hangi stratejik adımlar takip edilmelidir bu konulara yer vereceğiz. 

Marka İsmi Seçerken Dikkat Edilecekler 

Marka İsmi Nasıl Bulunur? 
Marka İsmi Nasıl Bulunur?

Bir marka ismi seçmek eğlenceli ve zorlu bir süreçtir; çünkü isim kimliğinizi ve yaptığınız işi yansıtacaktır. Elbette her zaman yaptığınız işle alakalı bir isim seçmek zorunda değilsiniz ancak marka adınız özel bir önem taşıyor çünkü tüketiciler markalaşma sürecinde sizi bu isimle hatırlayacaklar. İsim kulağa hoş, çekici ve işinizle ilgiliyse, markalaşma sürecinizi de kolaylaştıracaktır. 

İlk Olarak İşinizi Tanımlayın 

Yapmanız gereken ilk şey, markanızı ve işinizi tam olarak tanımlamaktır. Marka kimliğinizi oluşturmak için şirketin vizyon ve misyonunu belirlemek, hedef kitlenizi anlamak, müşteri profilinizi belirlemek ve pazarınızı göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu süreçte marka ismi seçmeden önce kendinize şu soruların cevabını verebilirsiniz:

  • Tüketicilere hangi bilgileri vermek istiyorsunuz?  
  • İsim için önceliğiniz nedir? Akılda kalıcı mı, orijinal mi, geleneksel mi yoksa ayırt edici mi?  
  • Tüketicilerin marka adınızı gördüklerinde veya duyduklarında nasıl hissetmelerini istersiniz? 
  •  Rakibinizin adı nedir? İsimlerini beğeniyor musunuz? 

Alternatifler Oluşturun 

Bir marka adı seçmeden önce, birden fazla alternatif bulmanız önemlidir. Bunun nedeni, belirli isimlerin başka şirketler tarafından kullanılabilmesidir. Ayrıca alan adları veya sosyal medya hesapları da alınmış olabilir. 

Öte yandan, bulduğunuz ismi çevrenizdeki insanlarla paylaşmak ve onların görüşlerini dinlemek de önemlidir. Aldığınız geri bildirimlere göre de adınıza karar verebilirsiniz. Bu nedenle alternatifleri belirlemekte fayda var. 

Akılda Kalmasına Dikkat Edin 

Marka ismi seçerken akılda kalıcı bir isim seçmek de önemlidir. Kullanıcılar marka adınızı duyduklarında akıllarında kalabilmelidir. Eğer akıllarında değilseniz, sizi internette nasıl arayacaklarını bilemezler. Bu, potansiyel fırsatları kaçırmanıza neden olur. 

Orijinal Olması Önemli 

Marka ismi seçerken orijinal isimlere yönelmek önemlidir. Farklı firmalardan ilham alan veya benzer isimler markalaşma sürecinizi zorlaştırabilir. Orijinal isim seçmeniz, benzer isimlerin farklı konseptler veya firmalar ile karıştırılacağından ve kendi fikirlerinizi belirtmenize engel olacağından faydalı olacaktır. 

Görsellik Önemli 

Önemli olan, marka adınızın da iyi görünmesidir. Özellikle marka için logo tasarımı söz konusu olduğunda akıllarda kalıcı ve dikkat çekici bir logo hazırlamak için karar verilen marka isminin ne olduğu oldukça önemlidir. Logo tasarım sürecinde marka kimliğinizi yansıtan ve görsel olarak tüketicilere hitap eden bir isim markanızı tanıtmanıza yardımcı olacaktır. 

Domain ve Sosyal Medya Hesapları Kontrol Edilmelidir 

Bulduğunuz alternatifler arasından seçim yaparken bu isimlerin internette nasıl kullanıldığını, başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Domain ve sosyal medya hesaplarının kullanılmaması önemlidir. Tüm platformlarda aynı ismi kullanmak markalaşma sürecinde işinizi kolaylaştırır. Sizi arayan herkes bir isim altında size her yerden ulaşabilmelidir. Bu nedenle bu araştırmayı yapmak önemlidir. 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Marka İsmi Nasıl Bulunur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin