Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bulunduğumuz ortamın dekorasyonu, hayat tarzımızı ve ruh halimizi etkiliyor. Bundan dolayı, konforlu yaşam alanları yaratmak ve hayatımızda olan gereksiz eşyalardan kurtulmak için minimal tarzda ev içi dekorasyonları son zamanlarda oldukça popüler. Hayatınızda önemli bir yeri olan evinizin salonu için minimal salon dekorasyonu yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Az ama öz eşya fikri ile hayatımıza giren minimal dekorasyon, fonksiyonellik ve estetiği bir araya getirerek gereksiz detaylardan uzak bir yaşam alanı yaratmayı amaçlıyor. Fazla aksesuar ve mobilyalardan uzak dekorasyon fikirleri, rahat bir nefes almanıza yardımcı olabilir. Minimal salon dekorasyon fikirleri ev yaşantımızın kalbi olan salonlarımız için yenilikçi ve estetik fikirleri bir araya getiriyor.

Dekorasyon konusunda bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri: Oda içinde olan bütün eşyaların, evde yaşayan herkesin enerjisini etkilemesidir. Eşyaların azalması evde yaşayan herkesin daha az enerjiye maruz kalmasını sağlıyor. Minimal ev tasarımları daha az detay barındırır. Nötr renklerin hâkim olduğu mobilyalar, zarif tasarımı olan masa ve sehpalar, az yer kaplayan koltukların olduğu tasarımlar, dekorasyona önem veren kişilerin kalbini fethediyor. 

Minimal Salon Dekorasyonuna Nereden Başlanmalıdır?

Minimal salon dekorasyonu yapmak için öncelikle bir liste hazırlamalısınız. Salondaki fazla ve kullanılmayan eşyaları listenin başına yazabilirsiniz. Bu listeyi hazırlarken aile bireyleriyle fikir alışverişi yapabilirsiniz. 

Listenin ikinci bölümünde “salonda farklı bir eşyaya gerek var mı” sorusuna cevap arayabilirsiniz. Yapacağınız küçük değişikliklerle eviniz yeni bir stil kazanmaya başlayacak. Listeleme bittiğinde salondaki mobilyalara uygun renk düzenlemesi yapabilirsiniz. Salonunuzu minimal çizgilere uygun döşeyecekseniz açık bir renk seçebilirsiniz. Zira, göz alıcı renkler ve göz yoran aksesuarlar minimal salonlar için çok uygun değil. Bu yöndeki tercihlerinizi evdeki karmaşayı azaltmaya yönelik yapmalısınız. 

Salon dekorasyonu yaparken, salonunuzun metrekaresini bilmek uygun eşya seçme konusunda yardımcı olacaktır. Geniş bir salonunuz varsa, az eşyayla bir salon oluşturursanız eşya-salon dengesini bozabilirsiniz. Bu sebeple mobilya seçimini salonunuzun boyutlarına göre yapmalısınız. Küçük salonlarda minimal dekorasyon uygulamak daha kolaydır. Küçük salonlarda ergonomik ve şık aksesuar seçimleri yapabilirsiniz. “Az ve kullanışlı eşya, az ama şık aksesuar” kuralını başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Farklı Salonlar İçin Minimal Dekorasyon Fikirleri

Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Kare ve dikdörtgen olmak üzere farklı salonlar vardır. Salon tiplerinin kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Salon dekore ederken kare salonlarda fazla sorun yaşanılmaz ama ince uzun salona sahip olanlar küçük sorunlarla karşılaşabilir. Dikdörtgen salonlarda koltuk yerleşimi en önemli noktadır. Minimal mobilyalarınızı yerleştirirken uzun kenarları etkin bir biçimde kullanmanızı tavsiye ederiz. Minimal tarza uygun olarak salonda mümkün olduğunca az eşya kullanarak hareket alanını daraltmamış olursunuz. Salonun orta kısmı mümkün olduğu kadar boş kalmalıdır. Dikdörtgen salonunuz için sade bir L koltuk tercih edip, televizyonla arasındaki kısmı boş bırakabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Minimal Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin