Misvak Kullanmanın Faydaları
Misvak Kullanmanın Faydaları

Misvak Kullanmanın Faydaları

Misvak kullanmanın faydaları özellikle ağız sağlığı açısından oldukça fazladır. Misvak kullanmak Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV)’ in sünnetlerinden biridir. Peygamber Efendimizin yaptığı her davranışın, uyguladığı her yöntemin ve kullandığı bütün nesnelerin olumlu birçok yönleri bulunmaktadır. O yararsız hiçbir davranışta bulunmaz, faydasız hiçbir söz söylemezdi. Yaptığı en ufak hareketin bile insanlara örnek olacağının bilincinde hareket eder, insanlara yol gösterirdi. Misvak kullanımı oldukça basittir. Günümüz dış fırçalarının kullanımına oldukça yakındır.

En önemli fark macun kullanılmamasıdır. Misvak dişlere değip fırçalama işlemi başladığında misvaktaki yararlı mineraller dişe geçmekte ve başka hiçbir şeye gerek kalmamaktadır. Misvak tek tek tüm dişlerin üzerinde gezdirilmelidir. Dişler üzerinde aşağı yukarı ve sağ sol şeklinde fırçalama yapılmalıdır. Daha iyi bir temizlik için dairesel hareketlerle bütün dişlerin üzerinde gezdirilmelidir. Dişlerin sadece görünen kısımları değil arka ve üst yüzeyleri de aynı şekilde misvak ile temizlenebilir.

Misvak Kullanmanın Faydaları Hakkında Bilgiler

Misvak Nasıl Elde Edilir?

Misvak Kullanmanın Faydaları
Misvak Kullanmanın Faydaları

Erak ağacının dalının kesilmesiyle elde edilir.

Nereden Satın Alınır?

Çeşit çeşit baharatların satıldığı aktarlarda misvak bulunur. İnternetten temin edebileceğiniz sayfalar da mevcuttur.

Nasıl Kullanıma Hazır Hale Getirilir?

Misvağın kullanılmadan 1gün önce dişe sürülecek kısmının suda bekletilmesi gerekir. Daha sonrasında bıçakla misvakta çizikler atılmalıdır. Dilerseniz zaten daha önce suda beklettiğiniz misvağın ıslak kısmını azı dişlerinizle ezerek de tel tel olmasını sağlayabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kullandıktan sonra misvağı iyi temizlemeniz gerekir.

Uzun kullanım için en sağlıklısı havadar bir yerde muhafaza etmektir. Zamanla misvakta renk değişimleri ya da rutubetlenmeler görürseniz bu iyi muhafaza etmediğiniz anlamına gelir. Renk değişikliği olan yerleri bıçak yardımıyla uzaklaştırabilirsiniz. Misvak ıslak kullanılması gereken bir nesnedir. Aksi taktirde beklenen etki oluşmaz.

Misvağın Yararları Nelerdir?

Misvak Kullanmanın Faydaları
Misvak Kullanmanın Faydaları

Ağızda kullanılan bu ürünün ilk önce ağız bölgesi için yararlarını saymakla başlayalım. Salgıladığı yararlı sıvıyla diş çürümesini engeller. Diş eti rahatsızlıklarının oluşumunun önüne geçer. Daha önceden oluşmuş rahatsızlıklara da oldukça iyi gelir.

Ağızda güzel bir koku bırakır. Sindirim ağızda başlar ve mideye doğru yol alır. Misvağın mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Aslında insan psikolojisine bile iyi geldiğini söyleyenler vardır. Misvakla ilgili çok sayıda hadis vardır ve kullanılması yoğun bir şekilde tavsiye edilmiştir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Misvak Kullanmanın Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin