Nasıl Estetisyen Olunur? Estetisyen Maaşları Ne Kadar?
Nasıl Estetisyen Olunur? Estetisyen Maaşları Ne Kadar?

Nasıl Estetisyen Olunur? Estetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kişisel güzelliğe önem veren ve farklı kariyer yapmak isteyenlerin nasıl estetisyen olunur? estetisyen maaşları ne kadar? gibi merak edilen soruların cevapları, yazının devamında sunulmuştur. Dış güzelliğe ve kişisel bakıma önem verilen son günlerde çokça tercih edilen meslekler arasında, estetisyen trendi her geçen gün artmaktadır.

Estetik gereksinimler sadece güzel görünmek için değil, bir zaruret halinde de gerekebilmektedir. Cilt bakımı, makyaj, kaş tasarımı, epilasyon ve depilasyon gibi birçok alanda hizmet sunan estetisyenler kendilerini bu alanlarda geliştirmektedirler.

Lise eğitiminden sonra, milli eğitim bakanlığının açmış olduğu kurslarda, eğitim alarak bu mesleğe başlanabileceği gibi üniversitelerde de bu bölümü okuyarak mesleğe başlanabilir.

Nasıl Estetisyen Olunur?

Lise eğitiminden sonra Millî Eğitim Bakanlığının açmış olduğu kurslardan alınan sertifikalar ile birlikte meslekte yerlerini alabilirler. Bununla birlikte üniversitelerde de cilt bakımı meslek yüksek okulu, aromatik yağlar veya saç bakımı ve güzellik hizmetlerinden mezun olan kişiler bu sektörde çalışabilirler.

Milli eğitim bakanlığından alınan sertifika sonrasında, bu kursu açan kurumlarda kendi bünyelerinde iş imkânı sağlayabilirler.

Estetiysen Olacak Kişilerde Aranan Özellikler?

Estetiysen olmak isteyen kişilerin öncelikle, müşteri memnuniyetini sağlamak açısından güler yüzlü olmaları gerekir. Konfor ve rahatlık sağlanan müşterinin böylelikle hizmet aldığı yerde sürekliliği sağlanabilir.

Kişisel bakımlarına da dikkat etmesi gereken estetisyenler, göze hitap ederek işlerine olan saygılarını göstermelidirler. Kişisel bakım konusunda en önemli olan unsurlardan biri de hijyen kurallarını en iyi şekilde bilmek ve uygulamakta estetisyenlerin görevleri arasındadır.

Birebir insan ilişkilerinde kendini geliştirmiş olması da müşteri isteklerini daha iyi algılaması için önemli bir kriterdir. Yoğun tempolu bir sektör olduğu için ayak uydurması ve enerjisini yüksek tutması gerekir.

Ekip çalışmasına yatkın olmak ve çalıştığı iş yerinin, menfaatlerini düşünerek satış konusunda istekli olması da bir estetisyende aranan özelliklerdendir.

Kullanması gereken araç ve ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olması, konuya hakim olarak işini en iyi şekilde yapması gerekir. Uygulanacak olan işlemler cilt üzerinde olduğu için dikkat ve özen yükümlülüğünü de beraberinde getirmektedir.

Kullanılacak olan alet ve ekipmanların temizliğinden ve bakımından sorumlu olan estetisyenler, hijyen kuralları çerçevesinde müşterilerin menfaatini gözetmeleri gerekir.

Bilgisayar kullanmak ve müşteriler ile ön görüşme yaparak bilgilendirmek, uygulanacak tedavi yöntemleri ve devamlılığı hakkında sunumlar yapmakta estetisyenlerin görevleri arasındadır.

Estetisyenler Nerelerde Çalışabilirler?

estetisyen nasıl olunur

Estetisyenler genellikle güzellik merkezlerinde çalışırlar. Ancak makyaj konusunda eğitim almış olan estetisyenler dizi, film, reklam sektörlerinde görev alabilirler.

Spa merkezlerinde de çalışabilen estetisyenler yüz masajı, cilt bakımı, maske uygulaması gibi hizmetler sunabilirler.

Eczanelerde ise dermo kozmetik satışı ve uygulaması yapmak için çalışabilirler. Cilt analizi yaparak müşteriye uygun olan ürünü önerebilirler.

Özel hastanelerde ise epilasyon, ciltte oluşan yanık veya sivilce lekesi tedavisi konusunda aletler kullanmak suretiyle hastalara hizmet sunabilirler.

Estetiysen Maaşları Ne Kadar?

Hizmet verilen sektör göz önüne alındığında, estetisyen maaşları azımsanmayacak kadar iyi seviyededir. Ancak başlangıç aşamasında, meslekler ve kazançları bakımından genellikle başlangıçta asgari ücret uygulaması vardır. Kişisel olarak edilen tecrübeler ile birlikte, kişisel bir estetik merkezi açılması sonucunda yüksek miktarlı kazançlar elde etmek mümkündür.

Ayrıca bu meslekte verilen hizmet karşılığında alınan maaş ile birlikte prim usulü de uygulanmaktadır. Yapılan satış ve hizmetler karşılığında alınan prim ile yaşam kalitesini artıran bir maaş almak mümkündür. Ortalama yeni bir estetisyenin alacağı maaş 5.500 TL dolaylarında olurken, deneyimi yüksek estetisyenlerin maaşları 8.000 TL civarındadır. Kişinin kendi işletmesini kurması halinde ise, aylık kazancının çok yüksek olması söz konusudur.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Estetisyen Olunur? Estetisyen Maaşları Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin