Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları
Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

Düzensiz uyku, hiperaktivite bozukluğu, sağlıksız beslenme gibi birçok etken odaklanma sorununu tetikliyor. Bu yüzden odaklanma sorununa karşı ipuçları yazımızı sizler için hazırladık

Yoğun strese maruz kalmak ve kaygı, odaklanma sorununun ve dikkat eksikliğinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Odaklanma sorununa karşı ipuçları listemizdeki basit adımları dikkate almanız, bu sorunun etkilerini en aza indirerek daha iyi bir konsantrasyon sağlayacaktır. Düzensiz uyku, hiperaktivite bozukluğu ve yetersiz beslenme gibi birçok etken, odaklanma sorununun temelindeki bazı nedenlerdir.

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları Neler?

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları
Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

Doktora gitmeden ve ilaç kullanmadan odaklanmayı geliştirmek mümkündür. İşte odaklanma sorununa karşı ipuçları arasında en etkili olanları şöyledir;

Puzzle Yapmak

Yapboz, sadece çocuklar için değil yetişkinler için de en keyifli beyin egzersizlerinden biridir. Kayıp parçaları birleştirmek ve bir bütün oluşturmak, odaklanmayı ve hafızayı geliştirir.

Kuruyemiş Tüketmek

Magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan birçok kuru yemiş, beyin sağlığına iyi geliyor. Dikkat eksikliğini azaltmak için, öğün aralarında ceviz ve badem yenebilir.

Kitap Okumak

Özellikle roman, hikâye ve destan gibi giriş – gelişme ve sonuç bölümünden oluşan kurgusal metinler okumak hafızayı ve odaklanmayı geliştirir.

Ezber Çalışmaları Yapmak

Odaklanma, doğrudan doğruya hafıza ve bellek ile ilgili bir kavramdır. Beğenilen kısa metinleri, şiirleri ya da tekerlemeleri ezberleyip sık sık tekrar yapmak, odaklanmayı güçlendiren  egzersizler arasında yer alıyor.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek

Geceleri ayakta olmak ya da az uyumak, dikkat eksikliğinin temel nedenlerinin başında geliyor. Çocuklar günde en az 8- 9 saat, yetişkinler ise 7-8 saat uyumalıdır. Az ışık alan ve gürültüsüz bir ortamda uyumak da hem beynin hem de vücudun dinlenmesini sağlar. Gündüzleri değil geceleri uyunmalı ve uyunan yerin sessiz olmasına özen gösterilmelidir.

Notlar Almak

Odaklanma güçlüğü ve dikkat eksikliği olan kişiler, gün içerisinde gerçekleşen önemli olayları, izlenimlerini ve yakın geleceğe dair planları not alabilir. Not alma alışkanlığı, hafızaya iyi geldiği için de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin