Osmanlı Saray Kadınlarının En Gizli Güzellik Sırları
Osmanlı Saray Kadınlarının En Gizli Güzellik Sırları

Osmanlı Saray Kadınlarının En Gizli Güzellik Sırları

Osmanlı saray kadınlarının güzellikleri herkes tarafından bilinen ve yadsınamaz bir gerçektir. Peki Osmanlı saray kadınlarının en gizli güzellik sırları neler merak ediyor musunuz?

Osmanlı Kadınlarının Saç Bakım Sırları

Osmanlı kadınlarının güzellik sırları için ilk bahsetmek istediğimiz saç güzelliğidir. Muhakkak kitaplardan ve eski fotoğraflardan hatırlarsınız. Kaynaklardan gördüğümüz kadarıyla Osmanlı kadınlarının saçları dikkat çekici derecede güzeldir. O dönemdeki saray kadınlarının saçları genellikle uzun ve koyu renklidir. Çünkü Osmanlı dönemindeki güzellik anlayışlarından biri de uzun ve koyu renk saçtır.

Peki saç maskelerinin hatta şampuanın bile olmadığı bu dönemde, saçlar nasıl bu kadar sağlıklıydı? İşte bu sorunun cevabı kildir. O dönemde kadınlar saçlarını kil ile yıkarlarmış. Kil, saçı besleyen hızlı uzamasına yardımcı olan ve saçı parlak gösteren oldukça temizleyici bir maddedir. Kil dışında ise hatmi yaprağının ve ebegümecinin kaynamış suları da saçı besleyen ürünlerdir. Saçlarını renklendirmek için ise kınadan yardım alırlardı.

Osmanlı Kadınlarının Cilt Bakım Sırları

Osmanlı kadınlarının pürüzsüz ve parlak cilt için uyguladığı bazı ürünler vardır. Bu ürünlerin en bilineni kese yapmaktır. Kese cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı olarak cildi pürüzsüzleştirmektedir. O dönemde kadınlar ciltlerine kese yaptıktan sonra cildi rahatlatmak ve yumuşatmak amacıyla doğal yağlardan da yararlanırdı. Bu yağlarla yapılan masajlar cilde mükemmel bir görünüm sağlardı. Bunların yanı sıra gül suyu sarayda en çok kullanılan güzellik ürünlerinden biriydi. Kadınlar gül suyu ile yüzlerini sabah akşam yıkarlardı. Gül suyu güzelliğin her aşamasında kullanılırdı.

Osmanlı Kadınlarının Güzel Koku Sırları

Osmanlı kadınlarının her güzellik ürününün doğal olması oldukça dikkat çekicidir. Yine aynı şekilde güzel kokmak amacıyla kullandıkları kokular da en doğal şekillerde yapılmaktadır. Osmanlı kadınlarının parfümleri gerçek çiçek özlerinden hazırlanan ve alkol içermeyen bir içeriğe sahipti. En çok tercih edilen parfüm kokusu da misk ve amber kokusuydu. Bu doğal ve temiz içeriğe sahip olan parfümlerin en az bir damlası bile gün boyunca mükemmel kokmaya yetiyordu. Çünkü güzel kokmak Osmanlı kadınları için hassas bir konuydu.

Osmanlı saray kadınlarının en gizli güzellik sırları gibi güzellikle ilgili yazılarımız buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmanlı Saray Kadınlarının En Gizli Güzellik Sırları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin