Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?
Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün nasıl anlaşılır? sorusunu yanıtlamadan önce kelimenin anlamı ile ilgili bilgilerimizi pekiştirelim. Replika kelimesi, kökü İtalyanca olup, kopya bire bir aynı anlamına gelen sözcüktür. Replika ürün orijinal ürünle yan yana getirildiğinde hangisinin gerçek olduğunu anlamak zordur. Fakat dışarıdan bakıldığında bu kadar zor olsa da ürün ile ilgili yeterli bilgiye sahipsek anlaşılması gerçekten kolaydır. Cep telefonları, laptop, tablet, kulaklık gibi ürünlerin replikaları bulunmaktadır.

Replika Ürün Neden Alınır?

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?
Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika ürünün alınmasının sebebi, yukarıda da belirtildiği üzere insanların ekonomik anlayışı, ekonomik durumundan kaynaklıdır. Örneğin 1000 liralık orijinal ürünün 200 liralık replika versiyonu var ise alıcı “Orijinale bu kadar para vereceğime ucuz olanını alır ve bozulursa bir daha alırım ne olabilir ki.” diye düşünmektedir. Bir diğer sebep ise toplumda çok fazla tüketilen bir ürün ise ve bu ürün dikkat çekiyorsa alıcı, bu ürünü alıp diğer insanlara halk tabiriyle hava atmak isteyebilir. Diğer büyük sebep ise televizyon ve radyoda bazı kanallarda orijinal diye gösterilip insanların dolandırılmasıdır.

Replika Ürünün Zararları

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?
Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Zararlarına bakılacak olunursa, ortak olarak zararları kişinin kendi ekonomisine ve orijinal ürün satıcısının ekonomisine büyük zararlar vermektedir. Özel olarak replika ürünlerin zararları ise örnek verilirse, bir parfümün replikası kimyasal olarak çevreye ozon tabakasının delinmesine ve insanın solunum yollarına hasar vermektedir. Elektronik replika ürünlerin radyasyon yayılımları orijinal ürüne göre fazla olmasından dolayı kanser olma riskini çok yüksek dereceyle artırır. Replika bir güneş gözlüğü takılırsa gözlerin bozulmasına yol açar.

Nasıl Fark Edilir?

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Fark Edilir?

Replika ürünün orijinal üründen en büyük farkı ağırlık olarak orijinal üründen daha hafif olmasıdır. Çünkü bu ürünlerde kullanılan malzemeler daha kalitesizdir. Ayrıca ürünü alırken ürünün aşırı ucuz olmasından dolayı replika olduğunu anlayabilirsiniz. Elektronik ürünlerde fark etmek için kullanılan bazı yazılım programları vardır.

Bu yazılım programlarını ürününüze kurduktan sonra replika olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ya da elektronik ürününüz bir telefonsa ona ait olan kameraya veya depolama birimine girdiğinizde kamerasının kalitesizliğinden veya depolama biriminin az olmasından replika ürün olduğunu anlayabilirsiniz. Bir ayakkabı alıyorsanız ayakkabıda kullanılan dikişlerden, renk tonundan anlayabilirsiniz.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır? gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz Merak Edilenler kategorimizde onlarca bilgi yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin