Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Romanya’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? diye merak ediyorsanız özenle hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Romanya’nın kişi başına satın alma gücü dünyada 48. sırada ve AB ülkeleri arasında en düşük ikinci sırada yer alıyor. Romanya, asgari ücret açısından dünyada 42. sırada ve AB ülkeleri arasında en düşük 3. sırada yer alıyor. Sizde, Romanya’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? Sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak konu ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Romanya’da asgari ücret, 2021’de alınan bir karar ile 466,02 Euro olarak belirlendi. Cari döviz kurlarında, miktar yaklaşık 2173 Romen leyi’dir. Hükümet asgari ücreti yılda ortalama 40 ila 50 Euro artırıyor. Ancak, yükselen enflasyon nedeniyle sendika maaşın yetersiz olduğunu belirtiyor. 

Romanya’da asgari ücretle yaşamak isteyenler için başkent dışındaki şehirler daha uygundur. Bükreş’in birçok iş imkânı olmasına rağmen pahalı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Asgari ücret ile çalışan bir insan, şehir merkezinin dışında rahatlıkla hayatını sürdürebilir. 

Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Romanya’da İş İmkanları Nelerdir? 

Romanya’da ülkemizdeki kadar çok iş imkânı yoktur. Ancak, oradaki Türk şirketleri bazen işe almak için Türk insanları arıyor. İnşaat ve tekstil sektörleri gibi alanlarda ihtiyaç duyulan kişiler için iş ilanlarına bakarak başvuru yapabilirsiniz. Ama bu ülkede bulmak kolay değildir. Zira buradaki insanlar da ülkemizde iş bulmak istiyor. Romanya’da iş imkanları son derece kısıtlı ve AB üyesi olduğu için AB fırsatlarından yararlanmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Küçük bir ülke olduğu için bu ülkenin ekonomisi çok gelişmiş değildir. Bu nedenle beklentileriniz çok yüksek olmamalıdır. 

Romanya’da en fazla istihdam olanağına sahip sektörler şunlardır: tarım, sanayi ve hizmetler. 2019 yılında Romanya’da en fazla istihdam olanağına sahip sektör ve %48,69 ile hizmet sektörü oldu. En çok istihdam edilen sektörlerin başında hizmet sektörü %30.07 oran ile, %21,24 oran ile sanayi sektörü vardır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin