Şarkı Sözü Nedir, Nasıl Yazılır?
Şarkı Sözü Nedir, Nasıl Yazılır?

Şarkı Sözü Nedir, Nasıl Yazılır?

Bir şarkının sözlerinin oluşturduğu şiir tarzı mısralara şarkı sözü denilse de özellikle duygusal parçaların bizi bazen çok uzaklara götürdüğü bir gerçektir. Şarkı sözü nedir, nasıl yazılır? Sorusuyla beraber şarkı sözü satarak nasıl para kazanılır? Sorusunun cevabına da detayları ile yer verdiğimiz bu yazımızda, iyi bir şarkı sözü yazarı olmak için dikkat gerektiren şeylere de kısaca değindik.

Şarkı Sözü Nedir?

Şarkı Sözü; Genellikle kafiye ve hece sayısına bağlı kalınarak yazılan ancak bazen bunların çok dışına çıkılarak da yazılmış olan ve müzikle seslendirilen şiirlerdir. Bir şiirin şarkı sözü sayılabilmesi için, bestelenmiş olması gerekmektedir.

Normalde doğrudan şarkıya özel olarak yazılan sözler olabileceği gibi, mevcut bir şiirin bestelenerek müzikle buluşmasıyla da şarkı sözü halini alabilmektedir.

Şarkı Sözü Nasıl Yazılır?

  • Şarkı tarzına göre uygun uzunlukta cümlelerden oluşmalıdır. Örneğin pop şarkılar daha fazla hareketlilik için, daha kısa yapıda olmalıdır.
  • Mümkün olduğu kadar kafiyeli olması, şarkının kulağa hoş gelmesini sağlar.
  • Anlatılan konuyu en ağır şekilde ele alması, dinleyicileri etkileyecektir.
  • Hece sayısının tüm mısralarda aynı olması, şarkının okunabilirliğini artırır. Ancak her şarkı veya şiir için aynısını söylemek mümkün değildir.

Şarkı Sözü Satılarak Nasıl Para Kazanılır?

Şarkı sözü yazarak para kazanacağına güvenen birçok insan, nasıl ve ne kadar para kazanacağının cevabını aramaktadır. Bu durum biraz görecelidir.

Hangi sanatçının bu sözleri alacağı ve şarkı kalitesinin ne kadar değer verildiği önemlidir. Bazı şarkılar vardır ki hayal dünyasının sınırlarını zorlayan sözlere sahiptir. Bazıları ise rutin kabul edilir. Bir şarkı sözünü 10 bin TL’ye satabileceğiniz gibi, 50 bin TL’ye de satabilirsiniz.

Yazdığınız sözü internette yayınlamadan veya birine vermeden önce noter onayı yaptırmanız sonrasında haklarınızı korumanız için önemlidir. Bu arada şarkı sözü satmanın çok da kolay olmadığını bilmek gerekir. Çünkü birçok sanatçı, tanınmış şarkı sözü yazarları ile çalışmakta veya kendi sözlerini yazmaktadır. Ayrıca sanatçıların birbirine şarkı sözü verdikleri de bilinmektedir.

Şayet şarkı sözü yazarak para kazanmak istiyorsanız, yazdığınız sözleri sanatçı ve bestecilerin görebileceği platformlarda yayınlamanız veya sanatçılara ulaşmanın yolunu bulmanız gerekecektir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şarkı Sözü Nedir, Nasıl Yazılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin