basit yöntemlerle satış arttırma

Basit Yöntemlerle Satışları Artırmanın Yolları

Çok karlı bir alana yatırım yapmış olsanız da satışları artırmanın yolları hakkında bilgi sahibi değilseniz, amacınıza ulaşmanız pek de kolay olmayacaktır.

Basit yöntemlerle içinde bulunduğunuz sektörde satışlarınızı daha iyi bir seviyeye getirebilir ve çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Sabit fikirli olmak yerine değişen dünyaya ayak uydurmak, satış pazarlaması için ciddi önem taşır.

Basit Olarak Satışları Artırmanın Yolları Nelerdir?

Satışlarınızı artırmak için uygulayacağınız çok basit ve etkili yöntemler, daha fazla satışın ve kazancın kapılarını size açabilir. Doğru taktik ve uygulamalar, satışların hızlıca artmasına yardımcı olur. Bu yöntemlerden bazıları, aşağıda verilmiştir.

satış arttırma teknikleri nelerdir

Müşterilerinizin Satın Alma Sebeplerini İnceleyin

Müşterilerinizin, ürünleri hangi sebeple alıyor bunu bilmeniz gerekir. Böylelikle müşterinin satın alma eğilimlerini dikkate alarak, yeni satış stratejileri geliştirebilirsiniz.

Pazarınızı Büyütün

Daha fazla satış yapabilmek için, pazarınızı büyütmeniz önemlidir. Bunu fiziki mağazalar açarak yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden daha geniş kitlelere ulaşarak da yapabilirsiniz.

Özellikle internet üzerinden pazarınızı büyütmeniz, çok daha düşük maliyetlerle tüm dünyaya hitap etmenizi sağlar. Çünkü internette açacağınız bir e-ticaret sitesi, fiziki bir mağazanın kira gibi maliyetlerine göre çok daha az maliyetlidir. Reklamlara önem vererek ürün ve hizmetlerinizi normal işletmelerden daha iyi bir şekilde pazarlayabilirsiniz.

İşlek bir caddede açacağınız fiziki mağazada ürünlerinizi sadece mağazanıza girecek kısıtlı sayıdaki insanlara satabilirsiniz. Ama internet üzerinden ürünlerinizi kolaylıkla milyonlara ulaştırmanız mümkündür.

Fiziki mağazada, ürünlerinizi günlük birkaç bin kişiye ulaştırmak iyi bir başarı olabilir. Ancak internet üzerinden satmış olduğunuz ürün ve hizmetleri, günlük milyonlarca insana ulaştırmak daha büyük bir başarıdır. Üstelik bunu yaparken doğrudan hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve şehir gibi özellikleri ile belirleyebilir olmanız, bir satıcı için muhteşem bir şeydir.

Ekstra Şeyler Sunun

Şayet sektörünüzde tek değilseniz, rakiplerinizin önüne geçmeniz için ürün ve hizmet satışı yaparken ekstra şeyler sunmanız tercih edilmenize neden olacaktır. Küçük çaplı bonus hediyeler veya farklı sunum taktikleri ile satışları artırmak mümkündür.

Ekstra olarak sunacağınız şeyleri, illaki ücretsiz olarak sunmanız gerekmiyor. Temel ürün üzerinden kazanç yaptığınız gibi, ekstra ürünleri ise daha az kâr marjı ile müşterilerinize almalarını teklif edebilirsiniz.

Başkaları ile Satış Anlaşmaları Yapın

Basit yöntemlerle satışları artırmanın yolları arasında işe yarar çözümlerden biri de satışlarınıza başkalarını dahil etmek olmalıdır. Satışa yönelik faaliyet gösteren şirketler veya sizin ürünlerinizi satabileceğini düşündüğünüz şirketler ile satış anlaşmaları yapıp, onlara da bir miktar kazanç bırakabilirsiniz. Böylece daha zahmetsiz bir şekilde daha geniş bir kitleye ulaşarak, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Satışları artırmanın yolları arasında kâr payı sistemi olarak atacağınız bu adım, sizin için ürünlerinizi başkalarının satmasını sağlayacaktır. Bu sayede ekstra bir ücret vermek durumunda kalmadan, başka işletmelerin ürünlerinizi satmasını sağlayabilirsiniz.

Eski Müşterilerinizi İhmal Etmeyin

Satışları artırmanın en iyi yollarından biri de eski müşteriler ile olan ilişkilerdir. Sizden daha önce ürün veya hizmet alıp bundan belirli oranda memnun kalmış kişiler ile ilişkilerinizi iyi tutmanız, onlara yeniden pazarlama yapmanız için gereklidir.

Aradaki ilişkinin kuvvetli olması durumunda, eski müşterilerinizin size yeni müşteriler kazandıracağını da unutmamak gerekir.

Garanti Vermeyi İhmal Etmeyin

Özellikle insanların bütçesini etkileyecek tutarlarda satış yaptığınızda, yapmış olduğunuz satışa dair garanti vermeniz önemlidir. Çünkü insanlar bütçelerine sarsabilecek düzeyde yaptıkları harcamalar için, herhangi bir soruna karşı garanti almak isteyebilirler. Bu durum onlara güven vereceği gibi aynı zamanda müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.

İnsanlara Kanıtlayın

Satmış olduğunuz ürün ve hizmetin faydalarını insanlara kanıtlamış olmanız, çok iyi bir satış stratejisi olacaktır. Bunu yapmanız müşteri potansiyeli olan insanları ikna etmenizi sağlayarak, sizden ürün almalarına neden olabilir.

Birçok insan alacağı ürün için emin olmaması nedeni ile ürün veya hizmeti almaktan vazgeçmektedir. Sizin ürünün gerçekten işe yaradığını karşı tarafa anlatıp ikna etmeniz, bu tip müşterilerin satın alma olasılıklarını artırır.

Fiyat Stratejisini Doğru Belirleyin

Size maliyeti 10 lira olan bir ürünü 20 liraya satmanız ile 40 liraya satmanız arasında daha yüksek bir kazanç farkı olabilir. Ancak bu fiyatların müşterinin alım gücüne ve sattığınız ürünün piyasa değerine göre olmasına özen göstermeniz gerekir.

Piyasada birçok rakibiniz bulunuyorsa, aynı özellikteki ürünleri daha pahalıya satmaya çalışmanız size fazla kazandırmaz. Bulunduğunuz konumu da dikkate alarak, piyasa şartlarını araştırıp ona göre bir fiyatlandırma yapabilirsiniz.

İndirimler Yapın

Satışları artırma yolları arasında sektör ne olursa olsun, indirimler yapmak şahane etkileri olan bir eylemdir. Çünkü insanlar almayı planladıkları ürün veya hizmetin daha uygun fiyata satıldığını gördüklerinde, bu planını daha fazla ertelemeyip ürünü almaya karar verebilir. Bu sayede dönemsel olarak satışlarınızı ciddi oranda artırabilir ve ürün almayı planlayan kişilerin tercihlerini sizden yana yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İndirim yaparken özellikle tüketicinin satın alma gücünün düştüğü zorlu ekonomik dönemlerde yapmanız, tüketiciler açısından yarar sağladığı gibi insanları satın almaya teşvik eder.

Paket Ürünlere Yönelin

Ürünlerinizi tek tek satmak yerine, paket halinde satıp fiyat açısından hedef kitlenize daha fazla avantaj sunabilirsiniz. Örneğin bir ruj satmak yerine, paket halinde makyaj takımı satarak onlar için avantajlı bir fiyat sunabilirsiniz. Bu sayede daha fazla ürün satma imkânınız bulunabilir.

Ücretsiz Kargo Avantajı Sunun

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız, müşterilerinize ücretsiz kargo avantajı sunmanız gerekir. Çünkü, neredeyse tüm rakiplerinizin ücretsiz kargo ile satış yaptığını unutmayın.

Aynı ürün için rakibiniz ücretsiz kargo avantajı sunarken sizin kargo için ücret talep etmeniz, sizi tercih edebilecek insanları elinizden kaçırmanıza neden olur.

satış arttırma teknikleri

Taksit Seçeneği Sunun

İnsanlar bir ürünü komple peşin ödeyerek satın alma imkânına sahip olmayabilir. Bütçesi kısıtlı olan tüketiciye satış yapmanın en iyi yolu, hiç şüphesiz ki satılan ürün için taksit imkânı sunmaktadır.

Vade farkı ile taksit yapabileceğiniz gibi peşin fiyatına taksitlerde yapabilirsiniz. Ürün kâr marjını dikkate alarak az kar ediyorsanız vade farkı koyabilir veya iyi fiyatlara sattığınızı düşünüyorsanız, vade farksız taksit yapabilirsiniz. Yapacağınız taksit sayısını da mümkün olduğu kadar yüksek tutmanız, yine satışları etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır.

Puan Biriktirme Sistemi Uygulayın

Müşterilerinizi sürekli kendinize çekmek için, puan biriktirme sistemi uygulayabilirsiniz. Örneğin 150 TL alışveriş yapan kişilere 5 TL para puan şeklinde avantajlar sunup, daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

Bu puanlar belirli bir seviyeye geldikten sonra, tekrar mağazanızda indirim olarak kullanmalarını teklif edebilirsiniz. Biriken puanlar indirim olarak kullanılacağı için, puanları harcamak için tekrar alışveriş yapmalarını sağlamış olursunuz.

Kredi ve Banka Kartı ile Ödeme Kabul Edin

Günümüzde yetişkin insanların çok büyük bir kısmı, banka veya kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı kullanan insanın yanında yeteri kadar nakit olmaması, onun ATM’ye gidip para çekmek istemesine sebep olabilir.

Ancak işletmenizde bir pos cihazı bulunup banka ve kredi kartı ile satış yapmanız, bu sorunu ortadan kaldıracaktır.  Çünkü ATM’ye para çekmeye giden potansiyel müşterinizin, daha yakınlarda bulunan bir başka mağazadan ürünü alması söz konusu olabilir.

En iyi satış stratejisi, müşterinin işletmeye girdikten sonra yapılan satışa dayalı stratejidir. Müşteri mağazadan çıktıktan sonra tekrardan gelip o ürünü alma olasılığı yarı yarıya düşecektir. Bu riski göze almak yerine, müşterinize farklı ödeme yöntemleri sunmanız daha mantıklı olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Basit Yöntemlerle Satışları Artırmanın Yolları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin