SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?
SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı nedir? başvurusu nasıl yapılır? Hangi belgeler gereklidir? ve çok daha fazla sorunun cevabı yazımızda.

SED yardımı nedir? Başvurusu nasıl yapılır? Sorularına yanıt verdiğimiz yazımızın devamını okuyarak konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

SED Yardımı Nedir? 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sağlanan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED); temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve geçimini en düşük düzeyde sağlayabilen yoksul bireylere ve ailelere fırsat sağlamak amacıyla mali destek hizmetleri ve psikososyal hizmet desteğini içermektedir. 

Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında; korunmaya muhtaç çocuk ve ergenlerin korunmasına katkıda bulunan faktör ekonomik yoksunluk ise, aile koruma desteği yerine maddi yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarını sağlayabilir. 

SED Yardımından Kimler Faydalanabilir? 

  • Büyük felaketler, doğal afetler, hastalıklar veya kazalar nedeniyle belirli bir süre kendilerinin ve ailelerinin temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayamayan çocuklar, ameliyat olması gereken veya hayati tehlikelerle karşı karşıya kalan çocuklar ile ebeveynleri ölen çocuklar SED yardımından yararlanabilir. 
  • Sosyal hizmetlerde bakım alan ve yaşları sonunda kurumlardan veya koruyucu ailelerden ayrılanlar; çalışmaya ve mesleki eğitime devam eden gençler veya iş ve kariyer sahibi olmayan ve desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma gelen gençler SED yardımından faydalanabilir. 
  • Bir sosyal hizmet kurumunda bakılan ve bakıma karar vermiş ancak sosyoekonomik destek yardımı alması halinde ailesi ve yakınları tarafından bakılabilecek olan çocuklar SED yardımından faydalanabilir. 
  • Aile üyeleri veya akrabalar tarafından destek sağlanan, ancak bakım tedbiri kararıyla sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan çocuklar SED yardımından faydalanabilir. 
SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?
SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Sosyal ve ekonomik destek için İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Merkez Bürosu’na bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, çocuk gelişim uzmanları, psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenleri ve sosyologlardan oluşan profesyoneller başvuru sahipleri ile bir araya gelerek sosyal ve maddi desteğe uygun olup olmadığını belirler. Bu inceleme neticesinde bireyin yardıma muhtaç olduğu tespit edilir ise gerekli işlemler başlatılarak yardımdan faydalanabilir. 

SED Başvurusu Yaparken İstenen Belgeler Nelerdir? 

  • T.C. Kimlik Numarası 
  • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu 
  • Öğrenci belgesi 
  • İş-Kur ya da meslek kurslarına başvuru belgesi 
  • Başvuru yapan bireyin durumunu tespit etmek amacı ile istenilen diğer belgeler 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SED Yardımı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin