Seferihisar Düzce’de “Ekinezya’nın Başarı Hikayesi”

Tarım ve Orman Bakanlığı 2016 yılında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor”  çalışmasını programa aldı.

 

05 Nisan 2016 tarihinde Seferihisar Düzce’de Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu. Proje kapsamında bölgede bulunan girişimci kadın çiftçilerimize Tıbbi Adaçayı, İzmir Kekiği, Ekinezya ve Lavanta yetiştiriciliği konusunda eğitimler verilerek, ETAE ve İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tıbbi Adaçayı, İzmir Kekiği ve Ekinezya broşürleri dağıtıldı.

 

Projenin başladığı günden bu yana gelinen noktayı anlatan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen “1 çiftçimize 1 da alanda 8.000 adet ekinezya fidesi vererek çıktığımız yolda üreticimizin de gösterdiği özen sayesinde 320 kg ürün almıştık. Ekimini de birlikte yaptığımız ekinezyaların hasatında da üreticimizle omuz omuzaydık. Ürünün pazarlama noktasında da bir sıkıntı yaşanmadı. Bu ilk tohumların ardından ilerleyen yıllarda tüketicinin bitkisel ürünlere olan yoğun ilgisi, pandemi sürecinde bağışıklığı güçlendiren alternatif bitki çayları arayışı ve Düzce çiftçisinin ekinezya bitkisini benimsemesi ile birlikte ekinezya üretimi popüler oldu” dedi.

 

2021 yılında İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve İzmir tarımına damga vuran Tarımda 35’in İzi kapsamında da ”Seferihisar Düzce Köyünde Ekinezya Tarımının Yaygınlaştırılması Projesi”nde 75 hibe ile Düzce’de 10 üreticiye 10 dekar alan için 60.000 adet ekinezya fidesi verdiklerini belirten Özen “Toprakla buluşturmak üzere üreticilerimize dağıttığımız bu fidelerle Düzce artık Ekinezya ile anılıyor ve muhteşem rengiyle ekinezya Düzce’ye ve Seferihisar’a çok yakışıyor. Hatta artık adına bir festival bile yapılıyor. Bu başarıyı görmek, üreticilerimizle bu başarıyı yakalamak ve İzmir tarımına önemli bir ürün kazandırmaktan dolayı onurlu ve gururluyuz. 1 kişi ile 1 dekar alanda başlayan ekinezya yolculuğu bugün onlarca kişi ve onlarca dekar alanda büyüyerek devam ediyor. Ortada büyük bir başarı var. Bu başarı Seferihisar Düzce Mahallesinin yeniliklere açık, iş birliği, üretkenliği ve gayretli çalışmalarıyla alkışı hak eden çiftçilerinin ve Tarım ve Orman Bakanlığının başarısıdır.” dedi.       

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Seferihisar Düzce’de “Ekinezya’nın Başarı Hikayesi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin