Solunum Kasları Nelerdir? 
Solunum Kasları Nelerdir? 

Solunum Kasları Nelerdir? 

Nefes almak, insan yaşamındaki hayati fonksiyonlardandır. Nefes alıp vermedeki en önemli organımız akciğerlerdir. Peki, nefes alıp vermede önemli işlevi olan solunum kasları nelerdir? 

Solunum kasları nelerdir? 

Solunum kasları vücudumuzun göğüs bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca göğüs bölgesinin dışında midede ve sırtta solunum kas lifleri yer almaktadır. Solunum kasları göğüsün daralmasına ve genişlemesine yardımcı olur. Göğüsün daralıp genişlemesi ile nefes almanın temelleri atılmış olur. Özellikle diyafram soluma ve nefes verme konusunda en önemli kaslardan biridir.  

Solunum sürecinde nefes verme pasif olarak gerçekleşirken nefes alma giderek artan bir şekilde aktif bir süreç olarak tanımlanır. Solunum kaslarında herhangi bir rahatsızlığın olması durumunda vücuda yetersiz oksijen gireceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Özellikle günde 40-45 dakika normal tempo ile yürüyüş yaparak solunum kaslarını açabilir ve nefes alıp verme kalitenizi arttırabilirsiniz. Vücudumuzda bulun solunum kasları şunlardır; 

  • Diyafram Kası 
  • Kaburgalar arası dış kaslar 
  • Kaburgalar arası iç kaslar 
  • Skalen kasları 
  • Sternokleidomastoid kasları 
Solunum Kasları Nelerdir? 
Solunum Kasları Nelerdir?

Solunum Kaslarının Anatomisi ve Yapısı 

Diyafram, solunum kaslarının merkezidir. Diyafram klasik bir kastan daha çok kas lifleri ve tendonlardan oluşan bir plakadır. İnsan vücudunda bulunan diyafram 3-5mm kalınlığa sahiptir.  

Kaburgalar arası dış kaslar komşu iki kaburgaya tutunmuş haldedir. Bu kaslar üst kaburganın alt kenarına, alt kaburganın da üst kenarına tutulmuş şekilde nefes alıp vermeyi destekler. Kaburgalar arası dış kaslar nefes alırken kasılır ve göğüs kafesi öne doğru çıkar. Bu süreçte göğüs boşluğunun ön-arka çapı büyür.

Kaburgalar arası iç kaslar da kaburgalar arası dış kaslar gibi iki komşu kaburgaya bağlı şekilde bulunmaktadır. Bu kasların eğikliği önden arkaya doğru olduğu için nefes alma ve verme sırasında göğüs kafesinin büzülmesi denetlenmiş olur. 

Skalen ve sternokleidomastoid kasları solunuma yardımcı kaslardır. Derin solunum esnasında bu kasların kasılmasıyla, göğüs kafesi yukarıya doğru çekilir. 

Solunum Kasları Nelerdir? 
Solunum Kasları Nelerdir?

Solunum Kaslarının İşlevleri ve Görevleri  

Solunum kaslarının görevi, nefes alıp verme sürecinin en iyi şekilde tamamlanmasını mümkün kılmaktır. Solunum kasları sayesinde, oksijen belirli aralıklarla akciğere ulaşarak gaz değişimini sağlar. Solunan taze oksijen kan akışı sayesinde tek tek hücrelere taşınır.  

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Solunum Kasları Nelerdir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin