Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spora başlayacak olan herkesin spor salonu seçerken aklında soru işaretleri oluşur. Aklımıza takılan sorulardan ilki; acaba hangi spor salonuna gitmeliyim, hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyım? Olur. En iyi spor salonu bulmanın, güzel bir restoran bulmak ile benzer noktaları vardır. Gideceğiniz spor salonu sizin kişiliğinize uymalı ve sizi düzenli olarak egzersiz yapmanız için motive etmelidir. Restorandan farklı olarak, bir spor salonuna yazılmak büyük maddiyat gerektirir. Bu sebeple uzun süreli üyelik sözleşmelerini imzalamadan önce, salonun size vereceği hizmet ve opsiyonları göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. 

Spor salonu seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz;

Konum

Oldukça iyi bir spor salonu olabilir, ancak sizin şehrin öbür ucuna gitmenize neden olacaksa uygun bir spor salonu değildir. Evinizin, iş yerinizin veya okulunuz arasında olan bir spor salonu seçmek, istikrarlı olarak sporunuzu devam ettirmeniz için en iyisidir. Zaman konusunda sıkıntı yaşadığınız dönemde yakın spor salonu sizin için işleri kolaylaştıracaktır.

Ücret

Fiyat, spor salonu seçerken en belirleyici etkenlerden biridir. Ödeme ayrıntılarını dikkatle incelemelisiniz. Taksit olarak ödeme yapabiliyor musunuz ya da bir senelik ücreti peşin mi ödemek zorundasınız, bırakırsanız tazminat ödemeniz gerekir mi, ücret sizin bütçenize uygun mu? Seçimlerinizde titiz davranın, beklentilerinizi karşılayan spor salonu bulana kadar araştırmaya devam edin. 

Çalışma Saatleri

Çoğu spor salonu 7/24 açık olurken, bazıları hafta sonu kapalı olabilir. Spor salonunun açık olduğu saatlerin sizin programınıza uyduğundan emin olun. Diğer türlü katılamayacağınız aktivitelere para ödemiş olursunuz.

Hijyen

Seçtiğiniz salon, size hijyenik bir ortamda spor yapabilme imkânı sunmalıdır. Her kullanımdan sonra ekipmanları temizleyecek havlular olup olmadığına dikkat edin. Salonda çalışanların hijyenik bir ortam sağlayıp sağlamadıklarına, Soyunma kabinlerinin, duşların, tuvaletlerin ve lavaboların hijyenine özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Üyeler

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor salonu seçmeden önce dikkat etmeniz gereken diğer nokta üyelerdir. Kimse spor yaparken küçümsenmiş ve utanmış hissetmek istemez. Sporunuzu yaptığınız yerde rahat hissetmeniz gerekir. Bazı spor salonları karmayken bazıları sadece kadınlar veya erkeklere özeldir. Salon size rahat bir ortam sunuyor mu, buna dikkat etmelisiniz.

Dersler

Spor salonunun sunduğu derslerin programını isteyin. Girmeyi istediğiniz ders saatlerinin siz için uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer antrenman programınızda grup dersleri varsa bunun için ekstra ücret ödeminiz gerekiyor mutlaka öğrenin. 

Ekipman

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gideceğiniz spor salonunu seçerken önemli kriterlerden bir diğeri de ekipmanların kullanılabilirliğidir. Spor yapmak için gittiğiniz salonun ekipmanlarının kırık, eksik ve bozuk olması hoş olmayacaktır. Ekipmanların yeterli sayıda olduğunu kontrol edin. Makine çeşitliliğinin fazla olmasına dikkat edin. Makinaların nasıl kullanılması gerektiğini anlatan kılavuzlar veya size anlatacak görevlilerin mevcudiyetin bakmalısınız. 

Görevliler

Spor salonunda görevli olanlar size kibar bir biçimde yaklaşmalı ve destek olmalıdır. Sorularınız olduğu zaman sizi yönlendirmeli be istekli olmalıdırlar. Görevliler, antrenmanız sırasında size yardımcı olmaları gerekir. Spor salonu seçerken görevlileri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin