SSL Güvenlik Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?
SSL Güvenlik Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Güvenlik Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

İngilizce olarak Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltılmış hali olan SSL güvenlik sertifikası, “Güvenli Giriş Katmanı” anlamını ifade etmektedir. İnternet sitelerinin güvenliği için önemli bir protokol olup SEO açısından da önemli bir kriterdir. SSL güvenlik sertifikası nedir? Ne işe yarar? Sorularına dair detayları, aşağıdaki anlatımda bulabilirsiniz.

SSL Güvenlik Sertifikası Nedir?

SSL; İnternet kullanıcılarıyla internet sunucusu arasında gerçekleşen iletişimde şifreleme işlemini gerçekleştirerek, internet kullanıcısı ve internet sitesinin güvenliğini sağlayan ve veri aktarımını daha güvenli hale getiren özel bir güvenlik protokolüdür.

SSL Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası tam olarak kullanılan web sitesinde bir şifreleme sağlayıp, internet sitesinin kurulu sayfasında, web kullanıcısının bilgilerinin üçüncü taraflar tarafından görülüp ele geçirilmesine engel olan bir sistemdir.

Yani web sitesi ziyaretçilerinin site üzerinde girmiş oldukları bilgileri korumaya yarar bir sistemdir.

SSL Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ne işe yaradığı yukarıdaki tanımla kısaca anlaşılmış olsa da bunu biraz açalım. Siteyi ziyaret eden internet tarayıcısı ile site arasında güvenli ve şifreli bir bağlantının kurulmasına imkân verir.

Bu bağlantı sayesinde internet kullanıcısı fark etmese de arka planda gerçekleşen güvenlik işlemi, kullanıcının bilgilerinin şifrelenerek başka birinin eline geçmesine engel olur.

SSL Sertifikası ve SEO İlişkisi Nedir?

Geçmiş zamanlarda SSL güvenlik sertifikasını kullanmak, sadece alışveriş sitelerinde ya da ödeme gerçekleşen öneme sahip bilgilerin bulunabileceği sayfalarda kullanılmakta ve bu alanlarda önemli bir güvenilirlik işareti sayılmaktaydı.

Dünya çapında internet aracılığı ile dolandırıcılık ve çeşitli bilgi hırsızlığının artması sebebiyle Google, SSL kullanımına daha fazla önem vererek her internet sitesinin her sayfasında, SSL kullanılmasının önemli olduğuna değindi. Google’ın SSL sertifikasına vermiş olduğu önem nedeniyle web siteleri için SSL kullanımı, yeni algoritmaya göre önemli SEO faktörleri arasında yer almaya başladı.

SSL sertifikası kullanmayan web sitelerinin Google tarafından güvensiz olarak işaretlenmesi nedeniyle, internet kullanıcıları gözünde normal siteler dahi güvensizlik izlenimi vermeye başladı. Bugün ise SSL sertifikası kullanımı artık web sitesinin hızı, mobil cihazlarla uyumu ve sık güncellik gibi önemli kabul edilen SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Neden SSL Kullanılmalı?

Google SSL kullanan web sitelerini güvensiz olarak işaretlemediği için, ziyaretçilerinizin gözünde sitenin güvensiz konumdan çıkarılmış olur.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların özellikle e-ticaret gibi internet alışverişlerinde daha güvenli hale gelmesine yarar.

Google sitenizi daha güvenli bularak, arama sonuçlarında daha avantajlı bir sıralama verir.

SSL Kullanan Web Sitesi Nasıl Anlaşılır?

SSL kullanmayan internet sitelerinin tarayıcınızın adres çubuğundaki adresi “http://” şeklinde başlar. Bu güvenlik sertifikasını kullanan internet sitelerinin adresi ise bu adresin sonuna “s” harfi eklenmiş olarak, “https://” şeklinde başlamaktadır.

Ayrıca bu sertifikaya sahip olan web sitelerinin adreslerinin başında, kilit işareti bulunmaktadır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SSL Güvenlik Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin