Suda Doğum Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?
Suda Doğum Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?

Suda Doğum Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?

Normal doğum türleri arasında yer alan ancak doğum sırasında farklı bir doğum tekniği olarak kullanılan suda doğumun faydaları ve zararları, popüler tartışma konularından biri olmaya devam ediyor. Kimi bilim insanları suda doğumun hem bebek hem de anne adayına faydalar sağladığı yönünde açıklama yapmaktadır. Sayıları az da olsa, suda doğumun zararları konusunda görüş beyan eden uzmanlarda bulunmaktadır.

Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum; İçerisinde ılık su bulunan ve hoş kokuların yayıldığı doğum için özel olarak hazırlanan bir havuzun içerisinde bebeğin dünyaya getirilmesidir.

Aslında normal doğum ile arasında tek fark, doğumun suyun içerisinde gerçekleşmesidir. Sezaryen gibi yöntemlere nazaran, normal doğum olması sebebiyle daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Hastane ortamında şişme bir havuzun içerisinde çocuğun dünyaya gelmesi, öncelikle anne adayının kolay bir doğum gerçekleştirmesi nedeniyle faydalı bulunmaktadır.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda Doğum Nasıl Yapılır?
Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Bu doğumda da normal doğum öncesinde olduğu gibi, anne adayının tüm kontrolleri tam olarak yapılır ve doğuma hazır olup olmadığına bakılır. Yaklaşan doğumlar için gereken tüm hazırlıklar hastane ortamında yapılır. Tıbbi müdahale gerektirebilecek durumlara karşı önlem alınırken, anne adayının psikolojik olarak da doğuma hazırlanması gerekir.

Doğumu yaklaşan kadın, hoş kokular yayılan ve içerisinde ılık su bulunan doğum havuzuna alınır. Bu durum, doğuma kesin gözüyle bakıldığı anda gerçekleşir. Bu esnada birçok hastane kokulu mumlar, ortamın görsel olarak hazırlanması ve kadını rahatlatacak müziklerin çalınması gibi, psikolojik hazırlıklar yapmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte uzman doktor hem anne adayına hem de yardımcılarına, doğum sırasında yapması gerekenler hakkında uyarılarda bulunur. Doğum geldikten sonra işlem kısa sürede tamamlanarak, sağlıklı bir ortamda bebeğin dünyaya gelmesi sağlanır.

Suda Doğum Faydalı mı? Faydaları Neler?

Sezaryen doğum ile kıyaslandığında, kesinlikle faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü tamamen normal bir doğumdur. Uzman açıklamalarına göre suda doğum yapmanın faydaları, şu şekilde toparlanabilir;

  • Ortamın doğru şekilde hazırlanması, doğum yapacak kişide stresin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar, suda doğum yapan kadınların daha az doğum sancısı yaşadığını göstermektedir.
  • Bebeğin dünyaya gelmesinin yumuşak bir ortamda gerçekleşmesini sağlamaktadır.
  • Su dışında yapılan normal doğum ve sezaryen gibi yöntemlere göre, doğumun gerçekleşme süresi genellikle daha kısa olmaktadır.
  • Su, doğum yapan kadında doğumu yapmadan önce, doğum esnasında ve sonrasında rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Daha rahat bir doğum gerçekleşmesi nedeniyle, diğer yöntemlere göre doğumu gerçekleştirmek için kullanılacak tıbbi araç gereçlerin sayısı daha azdır.
  • Doğumun daha kolay olması, zor doğumlarda sık rastlanan vajinal yırtılmalar ve kesi gibi şeylerin daha az yaşanmasına neden olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suda Doğum Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin