Taşdelen’den “Sansür Yasası”na Sert Tepki: Demokrasiye Büyük Bir Tehdit

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sosyal medyada halkı yanıltıcı bilgiyi yaymayı suç sayarak hapis cezası getirecek, kamuoyunda “sansür yasası” olarak nitelendirilen yasa teklifinin “demokrasiye büyük bir tehdit” olduğunu söyledi. Taşdelen, “Bu demokrasiye büyük bir tehdittir. Bu haber alma özgürlüğüne, düşünce özgürlüğüne büyük bir tehdittir. Ümit ediyorum ki bu yasa teklifi geri çekilir ve demokrasinin önüne geçecek herhangi bir şey yapılmamış olur” dedi.

 

Taşdelen, Tele 1’de katıldığı canlı yayında Umut Yertutan’ın sorularını yanıtladı. Taşdelen, kamuoyunda “sansür yasası” olarak nitelendirilen yasa teklifini çok sert bir şekilde eleştirdi. Taşdelen, şunları söyledi:

 

UCU AÇIK, KEYFİLİK GETİRİR

“Çok büyük soru işaretleri var. Bir kanun geldiğinde çerçevesinin çok net ve somut olması gerekir. Hangi haberin bu kapsama girdiğine kim karar verecek? Hangi haberi kim nasıl yorumlayacak? Hangi haber sakıncalı? Hangi haber verilebilir? Hangi haber tehdit ediyor? Böyle ucu açık, çerçevesi belli olmayan hele ki habercilik konusunda, medya alanında, halkın haber alma özgürlüğü konusunda bir yasanın çerçevesinin böyle belli olmaması, nereye çekseniz oraya gidebilir bir noktada olması keyfilik getirir. Ama kanun çıkarmanın en büyük özelliği o keyfiliğin önüne geçmektir.

 

HİÇBİR DEMOKRASİDE BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ

Şimdi sizin de içinde olduğunuz bazı haber kanalları genel başkanımızın bir konuşmasını canlı verdiği için ceza yedi. Hiçbir demokraside böyle bir şey olmaz. Ana muhalefet liderinin konuşmasından dolayı haber kanallarının, televizyon kanallarının ceza alması demokrasi ile bağdaşmaz. Burada büyük bir keyfiyet görünüyor. Bir cezalandırmaya döndü. Çünkü mevcut sistemde denge ve denetleme olmadığı için erkler arasında yasama, yürütme, yargı o denge ve denetleme mekanizması olmadığı için maalesef bunları yaşıyoruz. Bu demokrasiye büyük bir tehdittir. Bu haber alma özgürlüğüne, düşünce özgürlüğüne büyük bir tehdittir. Ümit ediyorum ki bu yasa teklifi geri çekilir ve demokrasinin önüne geçecek herhangi bir şey yapılmamış olur.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taşdelen’den “Sansür Yasası”na Sert Tepki: Demokrasiye Büyük Bir Tehdit

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin