Telefonu Kim İcat Etti ?
Telefonu Kim İcat Etti ?

Telefonu Kim İcat Etti ?

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlık tarihini aydınlatan ve değiştiren birçok icat ortaya çıkmıştır. Önemli icatlardan biri de en çok kullandığımız iletişim araçlarından biri olan telefondur. Telefonu kim icat etti? sorusuna hemen hemen herkes aynı cevabı vermektedir. Telefonun Alexander Graham Bell tarafından icat edildiği söylenmektedir. Ancak, İtalyan asıllı Amerikalı araştırmacılar sayesinde bu bilginin yanlışlığı ortaya çıktı. Amerikan Temsilciler Birliği 2002 yılında telefonun Graham Bell tarafından değil, İtalyan göçmen Antonio Meucci tarafından icat edildiğini doğruladı. 

İtalyan mucit Antonio Santi Giuseppe Meucci, 13 Nisan 1808 ile 18 Ekim 1889 tarihleri arasında yaşamış bir mucittir.  Meucci okulu bırakmak zorunda kalarak Floransa’daki Teotro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak çalışmaya başladı. 1834 yılında Teotro della Pergola’nın kontrol odası ile sahne odası arasında iletişim kurmak için akustik bir telefon sistemi kurdu. Bu akustik telefon, daha sonra gemilerde kullanılan tüplü telefon prensibi üzerine inşa edildi.  

Telefonu Kim İcat Etti ?
Telefonu Kim İcat Etti ?

Telettrofono 

Giuseppe Meucci, uzun yıllardır elektromanyetik ses yayılımının ilkelerini incelemiştir. 1856’da sesi kablolar aracılığıyla başarıyla iletmeyi başarmıştır. “Telettrofono” adlı, sesi elektrik dalgalarına ve ardından telefonun diğer ucundaki sese çeviren bir buluş icat etti. Bu, telefonun ilk örneği olarak kabul edilmektedir.  Yaşadığı finansal sıkıntılar ve iflas etmesi yüzünden icadının patentini almayı başaramamıştır.  

Bu sırada bir dönem Antonio Meucci ile aynı laboratuvarı kullanan Graham Bell, telefon adı verilen bir buluş icat ettiğini duyurmuş ve hemen patentini almıştır. Telefon patentini aldıktan kısa bir süre sonra Western Union Telegraph Company ile çok karlı bir anlaşma imzalamıştır. Meucci, bunu öğrendikten sonra Graham Bell’e dava açtı ve patent ajansı çalışanları ile Bell Partners arasındaki yasadışı alışverişlerini kanıtlamıştır. Dokuz yıllık yargılama sürcinden sonra Yüksek Mahkeme, Bell’in dolandırıcılık ve yanlış beyan suçlamalarını onaylamıştır. Meucci davayı kazanmak üzereyken 1889’da hastalanarak yaşamını yitirmiştir. Meucci’nin ölümü nedeniyle dava düşmüş ve telefonun mucidi Graham Bell olarak adlandırılmıştır. 

Telefonu Kim İcat Etti ?
Telefonu Kim İcat Etti ?

10 Mart 1876’da Graham Bell ve asistanı Thomas Watson, Boston’daki Exeter Meydanı yakınlarındaki bir evde tarihteki ilk telefon görüşmesini yaptılar. Bell asistanını aradı ve “Buraya gelin Bay Watson, sizi görmek istiyorum” dedi. 

Telefon çaldığında hemen hemen herkes önce “ALO” cevabını verir. Nedeni ise “ALO” kelimesi, ünlü telefon mucidi Alexandre Graham Bell’in sevgilisi Allexsandra Lolita Oswaldo’nun (Allexsandra Lolita Oswaldo) kısaltmasıdır. Graham Bell telefonu icat ettikten sonra ilk olarak kız arkadaşının evine telefon hattı çekmiştir. Bu sayede stüdyosundaki telefon çaldığında arayanın sevgilisi Alexandra olduğunu biliyordu ve telefonu açtığında Alexandra Lolita Osvaldo’dan bahsediyordu. Zamanla Graham Bell, Alexandra’ya adını kısaltarak “ALO” diyerek cevap vermeye başlamıştır. Graham Bell telefonları geliştirmek ve şehre yaymak için çok çalışmıştır. Telefonlardan başka bir şey düşünmemesi sevgilisini rahatsız etmiş ve bu yüzden onu terk etmiştir. 

Öte yandan Graham Bell, bir gün sevgilisi Alexandra’nın kendisini arayacağını umarak, telefon her çaldığında “ALO” demeye devam etmiştir. Bu yüzden şimdilerde telefonu cevaplamak için “ALO” kelimesi kullanılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Telefonu Kim İcat Etti ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin