Türkiye’nin İlk ve Tek Erişilebilir Film Festivali, Engelsiz Filmler Festivali Sona Erdi

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, 10’uncu yılını geride bıraktı. 14-16 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimleriyle Eskişehir’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşan festival, 17-23 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda ve çevrim içi olarak da tüm Türkiye’den izleyicilere seçkin bir film programı sundu.

 

Bir arada film izlemenin mümkün olduğunu göstermek amacıyla yola çıkan Engelsiz Filmler Festivali, 10’uncu yılında da programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle bir araya getirdi. Ayrıca Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleriyle yapılan söyleşiler ve kapanış videosu da festivalin YouTube kanalı üzerinden yayınlandı.

 

Bu yıl toplam 39 filmin erişilebilir olarak seyircisiyle buluştuğu Engelsiz Filmler Festivali’nde Ulusal Uzun Film YarışmasıKısa Film YarışmasıÇocuklar İçinOditoryum ve Kaleydoskop seçkilerinin yanı sıra 10’uncu yıla özel olarak hazırlanan Onlar seçkisi yer aldı. Yaşamın zorlukları karşısında kendisi olmaktan vazgeçmeyen ve cesaretle yollarını yürüyenlerin anlatıldığı Onlar seçkisiyle ilham veren hikâyeler beyazperdeye yansıtıldı. Festivalde Çocuklar İçin seçkisinde bulunan 12 film ile Oditoryum, Kaleydoskop ve Onlar seçkilerinde yer alan 3’er filmin gösterimi yapıldı.

 

Ulusal ve uluslararası festivallerde ön plana çıkan filmlerin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 5 film yer alırken; “En İyi Film” ve “Seyirci Özel” ödüllerine Ferit Karahan’ın Okul Tıraşı filmi layık görüldü. “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi Beni Sevenler Listesi filmiyle Emre Erdoğdu olurken; “En İyi Senaryo” ödülü ise Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in senaristliğini üstlendiği Zuhal filmine verildi.

 

Kısa film türüne destekte bulunmak amacıyla bu yıl 2’ncisi düzenlenen ve 7 farklı ülkeden 13 kısa filmin bulunduğu Kısa Film Yarışması’nda “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülleri, Ziba Karamali ve Emad Arad’ın yönettiği Takas (Barter) filmine verildi. Çit (Fence) filminin yönetmeni Hilke Rönnfeldt, “En İyi Yönetmen” ödülüne layık görülürken; “Seyirci Özel Ödülü” Majid Mirhashemi’nin Karantina (Quarantine) filminin oldu. Bu yıl para ödülünün dahil edildiği yarışmada; En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo’ya 500’er USD, En İyi Film’e 1000 USD ödül takdim edildi.

 

10. Engelsiz Filmler Festivali’nin Eskişehir programının ilk gününde; Deniz Öcal’ın yürütücülüğünü üstlendiği atölyede, 9-12 yaş arasındaki işitme engelli sinemaseverler, canlandırma (animasyon) sanatıyla buluştu. Düzenlenen Canlandırma Atölyesi’nde çocukların stop motion tekniğiyle oluşturdukları animasyon filmler, son gün programındaki Çocuklar İçin gösteriminde izletildi.

 

Sinemaya Eşit Erişime Destek Veren Tüm Destekçilerimize Teşekkürler

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD Büyükelçiliği, AB Delegasyonu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.

 

Festivalin medya sponsorları arasında ise BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Altyazı Dergisi, ArtDog İstanbul, Kafa Dergisi, ab-ilan.com, artfulliving.com.tr, beyazperde.com, bianet.org, bidolusinema.com, gazeteduvar.com.tr,filmarasidergisi.com, lavarla.com, sadibey.com, sanatatak.com, sanatokur.com, sinemalar.com ve t24.com.tr yer alıyor.

 

Festivalde Yer Alan Tüm Filmler Bu Yıl da Erişilebilir ve Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşturdu. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra programda yer alan film ekipleri ile yapılan söyleşiler de festivalin YouTube kanalı üzerinden erişilebilir olarak yayınlandı.

 

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin İlk ve Tek Erişilebilir Film Festivali, Engelsiz Filmler Festivali Sona Erdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin