Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?
Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?

Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?

“Twitter Mavi Tık nedir?” Sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayıları gün geçtikçe daha da artmaya ve çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başlamıştır. Twitter ise, dünya çapında en fazla kullanıcı sayısına sahip olan bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Twitter üzerinde hesaba sahip olan kullanıcılar maksimum 280 karaktere sahip olan gönderilerin paylaşımını yapabilmek ve twitter’dan fotoğraf, video gibi paylaşımlar da yapılabilmektedirler.

Ancak özellikle son dönemlerde merak konusu olan başka bir soru vardır; o da Twitter mavi tik nedir? Twitter mavi tik ne işe yarar? Sorularıdır. Twitter kullanan kişilerin hesapları incelendiği zaman görüldüğü üzere pek çok gerçek hesap yer alırken, bir o kadar da sahte hesap yer almaktadır. Twitter tarafından, genel olarak kamuoyu tarafından özellikle ilgi çekici bulunan hesapların orijinal hesaplar olduğunu gösterebilmek amacı ile hesapların yanlarına birer mavi tik koyulmaktadır. Bu işaret, kullanıcıların isimlerinin hemen yan tarafında yer almaktadır.

Twitter Mavi Tik Ne İşe Yaramaktadır?

Peki, Twitter mavi tik ne işe yarar? Twitter onaylanmış hesapları gösterebilmek amacıyla uzun bir süre önce uygulamaya koymuş olduğu mavi onay işaretini, platformda bulunan ve kullanıcıları ilgilendirmekte olan hesapların orijinal hesaplar olduklarını gösterebilmek için kullanmaktadır.

Genellikle Twitter kullanıcılarının kafasında Twitter’da bulunan bu mavi tikli hesapların yalnızca ünlü kişilere ait olduğu düşüncesi yer almaktadır. Ancak Twitter, mavi tiki olan hesapları sadece ünlülere ya da fenomen olan kişilere sunmamaktadır. Bu kişiler genel olarak mavi tik alabilmektedirler ancak kişiler dışında mavi tik alabilme imkanına sahip pek çok kurum ve kuruluş da vardır.

Twitter Mavi Tik Uygulamasından Kimler Yararlanabilir?

Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?
Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?

Twitter uygulamasındaki hesabınız için mavi tik almayı istiyorsanız en başta bilmeniz gereken şey mavi tik almayı istediğiniz hesabın kesinlikle tanınmış ve aktif bir hesap olması gerekmektedir. Bu durum da şunu göstermektedir; her Twitter kullanıcısının mavi tik alması mümkün değildir. Twitter’da mavi tik alabilme imkanına sahip olan hesaplar ise aşağıda yer aldığı gibidir;

 • Ünlü kişiler,
 • Organizatörler,
 • Aktivistler,
 • Devlet kurum ve kuruluşları
 • Haber ve gazetecilik kurum ve kuruluşları, haber yapmakta olan kişiler
 • Şirketler, markalar,
 • Kâr amacı olmayan kurum ve kuruluşlar,
 • Spor ve e-spor faaliyetlerini yürütmekte olanlar,

Twitter platformunda onaylı bir hesaba sahip olabilme imkanına sahip olan kişilerdir. Ancak Twitter, bundan kısa bir süre önce yapmış olduğu açıklamada mavi tikli hesapların artık halka da arz edileceğini belirtmişti. Fakat konu ile ilgili şu an bir tarih bulunmamaktadır.

Twitter Mavi Tik Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Twitter mavi tik başvurusu yapmak isteyen herkesin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar yer almaktadır. Aksi takdirde twitter mavi tik başvurularını kabul etmemektedir;

 • Mavi tik başvurusu yapmak isteyen kullanıcıların son 6 ay içerisinde Twitter hesaplarını kesinlikle tutarlı ve aktif bir şekilde kullanmış olmaları gerekmektedir.
 • Twitter uygulaması için mavi tik başvurusu yapmak isteyen kullanıcıların Twitter’ın kurallarına uyuyor olması gerekmektedir. Twitter kurallarını ihlal etmesi ve bunun saptanması halinde yetkili kişiler hesabın başvurusunu hiçbir şekilde kabul etmemektedirler.
 • Bir grubu ya da kişiyi hedef alarak hiçbir şekilde bir nefret söyleminde bulunmamış olması veya bu doğrultuda içerikler üretmemiş olması gerekmektedir.

Twitter İçin Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?
Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?
 • twitter.com internet adresine girin,
 • Twitter tarafından oluşturulmuş olan mavi tik başvuru formunu sizden talep edildiği şekilde eksiksiz ve doğru cevaplar vermeye dikkat ederek doldurun,
 • Hangi hesabınız için başvuru yaptığınızı belirtin,
 • Twitter’ın sizlerden istemekte olduğu tüm belgeleri ilgili sisteme yükleyin.

Bu süreçleri tamamlamanızın ardından Twitter hesabınız ile alakalı gereken incelemeleri başlatacak ve hesabın onaylanıp onaylanmaması hakkındaki kararı verecektir. Başvurunuzun sonucunu yetkililer en kısa süre içerisinde size mail aracılığı ile bildirileceklerdir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Twitter Mavi Tik Nedir?, Ne İşe Yarar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin