Ülkelerin En Tuhaf Gelenekleri
Ülkelerin En Tuhaf Gelenekleri

Ülkelerin En Tuhaf Gelenekleri

Gelenek ve görenekler çok eski zamanlardan kalma kuşaktan kuşağa aktarılan alışkanlık, bilgi, töre ve davranışlar. Toplumun çok eski zamanlarından kalmış olduğundan bu geleneklerin birçoğu artık tuhaf karşılanıyor. İşte, modernleşmeye hızla devam eden dünyamızdaki ülkelerin en tuhaf gelenekleri bugünkü konumuz. Bir çoğunu duymuş olabilirsiniz ama büyük bir kısmını yazımızla keşfedeceksiniz eminiz.

İSPANYA–LA TOMATİNA

Hani bazen filmlerde denk geldiğimiz domates savaşları var ya La Tomatina tam olarak o. İspanyollar işi biraz ileri taşımız ve dünyanın en büyük domates savaşını kendilerine gelenek belirlemişler. Her yıl ağustos ayının son çarşambasında düzenlenen bu gelenekte tonlarca domates havada uçuşuyor. Valensiya’da düzenlenen bir haftalık bir festivalin yaklaşık 2 saatini kaplayan bu gelenek domates sevenler için tam bir cennet. Su savaşlarını seven biriyseniz bir de domates savaşını deneyin. Ketçap gölüne dönen yollarda sörf yapmak isteyeceksiniz.

HİNDİSTAN–BEBEK ATMA GELENEĞİ

Bebek atma, garip geleneklerin ülkesi Hindistan’da tam 500 yıldır devam eden oldukça ilginç bir gelenek. Bu gelenekte bebekler yüksek bir tapınağın üzerinden aşağıda bulunan büyük bir çarşafın üzerine atılıyor. Bu gelenek hangi mantık ve nasıl bir düşünceyle ortaya çıktı bilinmez ama geleneğin bebeklere sağlık, şans ve refah getirdiğine inanılıyor. Geleneği kendi gözlerinizle görmek isterseniz her yıl aralık ayının ilk haftasında düzenleniyor.

ÇİN–AĞLAYAN GELİNLER

Çin’in en ilginç geleneklerinden biri düğünden önce gelinlerini ağlatmaları. Evet, doğru duydunuz gelinleri evlenmeden önce ağlatıyorlar. Üstelik tam bir ay boyunca. Çinliler bu geleneğin gelinin ailesine bağlılığını ifade ettiğine inanıyorlar. Bir bakıma bizdeki kınada ağlayan gelinlere benzetebiliriz. Bir düğün hazırlığı sayılan bu gelenek Çin’de günümüzde bile oldukça popüler.

TANZANYA VE KENYA–TÜKÜRÜK SELAMLAŞMASI

Tanzanya ve Kenya toraklarında bulunan Masai kabilesinin oldukça ilginç bir selamlaşma gelenekleri var. Ellerine tükürerek selamlaşıyorlar. Bunu bir saygı göstergesi olarak benimsemiş kabile el sıkışmadan önce ellerine tükürmeleri ile ünlü. Yine aynı kabile yeni doğan bebeklerinin ellerine tükürüyorlar. Bu geleneğin ise bebekleri kötü şans ve lanetten uzak tuttuğuna inanıyorlar.

MORİTANYA–EVLİLİK KİLOLARI

Moritanya’da bulunan bir geleneğe göre evlenmek isteyen kızlar en az 60 en fazla 100 kilo olmalıdır. Evliliğin sadece bu kilo sınırları içerisinde gerçekleştiğine inanan Moritanyalılar, kızlarını bu standartlara göre yetiştirmeye çalışıyor. Yolunuz Moritanya’ya düşerse evlenmek için kilo almaya çalışan bir kızla karşılaşabilirsiniz.

BREZİLYA–GELİNLİK

Bizdeki gelinin ayakkabısının altına isim yazma geleneği bir hayli ilginç. En az onun kadar tuhaf olan bir gelenekte Brezilya topraklarında varlığını sürdürüyor. Brezilyalıların bu geleneğinde gelinin henüz evlenmemiş arkadaşları sırasıyla gelinliğin içine isimlerini yazıyorlar. Böylece en kısa zamanda evleneceklerine inanıyorlar.

İSKOÇYA–HOGMANAY

Hogmanay İskoçya’da uzun zamandır düzenlenen bir festival. Bu gelenekte İskoçyalılar fıçıların içini talaş doldurup ateşe veriyor. Geleneğin amacı ise cadıları yaşadıkları bölgeden uzak tutmak. Kim bilir belki bizler de hala cadılarla birlikte yaşıyoruzdur.

RUSYA–TEH SHOT

Rusya’da size ikram edilen bir içkiyi bitirmeden masaya bırakmak büyük bir saygısızlık olarak kabul edilir. Ruslar bardağın dibini görmeden bardağı masaya koymazlar. O yüzden içkiler ya shotlar haline ya da tek bir dikişte bitirilebilecek büyüklükte ikram edilir. Ayrıca ikram edilen votkayı geri çevirmek de büyük bir kabalıktır. Siz siz olun size bir içki ikram edildiğinde bitirmeden bırakmayın.

TAYLAND–KRALİYET AİLESİ’NİN ÖZEL DİLİ

Tayland’da yıllardır süre gelen garip bir durum var. Tayland kraliyet ailesi kendi içlerinde farklı bir geliştirmiş durumda. Aile içinde de hep bu dil kullanılıyor. Bu sayede konuştukları her şey de gizli kalıyor. Çok eskilerden gelen bu kraliyet ailesi geleneği günümüzde de hala devam etmekte. Ülkelerin en tuhaf gelenekleri listesinde yer alabilecek bir gelenek öyle değil mi?

PARAGUAY–DUELLO

Evet, düello. Paraguay’da bulunan insanlar günümüzde de hala birbirleriyle düellolar yapıyorlar. Silahlarla yapılan bu düellolar devletin koyduğu birkaç kural sayesinde de tamamen yasal. Bu kurallar arasında en önemlisi ise kan bağışı yapmış olmak. Hızlı davranın kazandığı bu düelloları daha önce çizgi filmlerde görmüş olabilirsiniz ancak itiraf etmekte fayda var ki, işin içine silahlar girince iş biraz korkunçlaşıyor. Bir gün Uruguay’da bir barda oturmuş biranızı yudumlarken bir düelloya davet edilirseniz dikkatli olun.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ülkelerin En Tuhaf Gelenekleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin