Uluslararası Bilim Adamları Göbeklitepe’yi İrdelediler

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla hazırlanan Çağdaş Sanatta Göbeklitepe Projesi kapsamında bir dizi etkinlikler düzenlendi.

 

Etkinliklerin ilki Şanlıurfa Müzesinde gerçekleşen Sergi açılışıyla başladı.

 

 ‘Çağdaş Sanatta Göbeklitepe’ sergisinin açılışından sonra dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’de Mersin Devlet Opera ve Balesinin Konseri ile etkinlik devam etti.

 

Etkinliklerin son gününde ise Harran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ‘Göbeklitepe’den Günümüze Çağlar Boyu Sanat’ sempozyumu 3 oturum halinde gerçekleştirildi.

 

Sempozyumda sunum gerçekleştirecek olan hocalar, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından geçen yıl yaptırılan ‘Aidiyet Anıtı’ önünde hatıra fotoğrafı çekerek, Harran Üniversitesi Merkezi Derslik Konferans Salonunda yapılacak programa geçtiler.

 

Sempozyuma, Harran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Yalçın, farklı uluslararası üniversitelerinden kendi dalında uzman akademisyenler, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmalarını Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Yalçın ve Proje Koordinatörü Siret Uyanık yaptı.

 

Dekan Prof. Dr. Şerife Yalçın; “Sevgili öğrenciler değerli hocalarım sizi Harran Üniversitesinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Birbirinden çok kıymetli, alanlarında yetkin, duayen hocalarımızla güzel bir sempozyum yapacağız. Bu önemli sempozyumda tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe hakkında bilgiler paylaşılacak. Katılımcıların bu bilgilerden istifade etmelerini diliyorum. Sempozyumda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Proje Koordinatörü ve Küratör Siret Uyanık;  “Şanlıurfa Valiliği, Harran Üniversitesi ve diğer kamu kurum ve kuruluşların verdiği destekten dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Harran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapmış olduğumuz bu sempozyum bizler için çok anlamlıdır. Tarihiyle, mimarisiyle ve kültürüyle farklı şehirlerimizden olan Şanlıurfa’da bu sempozyumu yapmaktan gururluyuz. Burada birbirinden değerli hocalarımızın sunumlarını dinleyeceksiniz. Çok anlamlı ve verimli bir sempozyum olacağından hiç şüphem yoktur” dedi.

 

Açış konuşmalarının ardından ‘Göbeklitepe’den Günümüze Çağlar Boyu Sanat’ sempozyumuna geçildi.

 

Prof. Dr. Aydın Ayan’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Prof. Dr. Necmi Karul, Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay ve Yahya Coşkun birer sunum gerçekleştirdi.

 

İkinci oturumda ise Prof. Dr. Devrim Erbil’in moderatörlüğünde, Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin, Prof. Dr. Nadire Şule Atılgan ve Prof. Dr. Zehra Çobanlı sunumlarını yaptılar.

 

Günün son oturumu olan Prof. Dr. Alaybey Karoğlu’nun yönettiği panelde ise Prof. Dr. Erol Kılıç, Prof. Dr. Merih Tekin Bender ve Doç. Dr. Yeliz Selvi Gölpunar sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Etkinlikler, Şanlıurfa Müzesinde 3 Kasım gününe kadar devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uluslararası Bilim Adamları Göbeklitepe’yi İrdelediler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin