Uluslararası Para Fonu Nedir? 
Uluslararası Para Fonu Nedir? 

Uluslararası Para Fonu Nedir? 

Uluslararası Para Fonu nedir? Uluslararası Para Fonu ne zaman ve nerede kurulmuştur? gibi soruların cevapları yazımızda yer alıyor.

İngilizce “International Monetary Fund” olarak bilinen Uluslararası Para Fonu, Türkiye’de ve bütün dünyada “IMF” olarak bilinmektedir. Uluslararası ekonomik problemler ile ilgilenen resmi bir kuruluştur. Ekonomiyi destelemek ve izlemek adına, ekonomik ve finansal olayları takip etmektedir. Tüm dünya ülkelerinin nasıl performans gösterdiğini ve bütün dünyadaki potansiyel riskleri gözlemler. Üyelerine ekonomilerinin nasıl daha iyi hale getirecekleri konusunda da danışmanlık yapmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ekonomik sorunlar ile mücadele eden her ülkeye kısa vadeli kredi ve yardım hakkı tanımaktadır. Peki daha detaylı olarak Uluslararası Para Fonu nedir? Uluslararası Para Fonu ne zaman ve nerede kurulmuştur? Gelin hep beraber inceleyelim. 

IMF Nedir? 

Türkçe karşılığı “Uluslararası Para Fonu” olan kelimenin İngilizcesi “International Monetary Fund”dur. Bu kuruluş dünya üzerinde bulunan en büyük örgütlerden bir tanesidir. Bütün dünyadaki finansal düzeni takip etmek, döviz kurları, borsa ve ödeme planları gibi konuları denetlemek ve bu konuları organize etmek adına kurulmuştur. Uluslararası Para Fonu’nun tüm bunların yanında finansal ve teknik hususlarda ülkelere destek sağlamak gibi bir görevi de vardır. 

IMF Ne Zaman Kuruldu? 

Uluslararası Para Fonu Nedir? 
Uluslararası Para Fonu Nedir?Uluslararası Para Fonu Nedir?

1944 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletine bağlı olan Bretton Woods beldesinde kurulmuştur. 1947 senesinde de fiilen ilk faaliyetlerine başlamıştır. Uluslararası Para Fonu’nun merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de bulunuyor. Uluslararası Para Fonu’na tam olarak 189 ülke üyedir. 

IMF’nin Temel Amaçları 

1947 senesinde faaliyet vermeye başlayan Uluslararası Para Fonu’nun kurulmasında bazı temel amaçlar vardır. Bu amaçları şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Çok taraflı dış ödeme sisteminin faaliyet göstermesine yardımcı olmak
  • Dünya genelinde mali istikrar sağlamaya yardımcı olmak
  • Küresel anlamda yoksulluk oranını azaltmak adına çalışmalar yapmak
  • Finansal mevzularda, global iş birliklerinin artmasına yardımcı olmak
  • Sürdürülebilir ekonominin devamını sağlamak
  • Uluslararası parasal iş birliğini özendirmek
  • Yüksek istihdam seviyelerine çıkmaya yardımcı olmak

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uluslararası Para Fonu Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin