“Unesco Dünya Mirası Adayı Ayvalık” Panel Serileri Devam Ediyor

“UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık” panel serisinde; “Ayvalık Koruma ve Planlama Sürecinde Bilgi Yönetimi” isimli ikinci paneli Mimar Ayşegül Özer’in bilgilendirmeleriyle Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

 

Panelde, Ayvalık için gerçekleştirilen koruma çalışmaları, envanter oluşturulması, GIS sistemleri ile kaydedilmesi süreçleri üzerinden koruma ve planlamada bilgi yönetimi konuşuldu.

 

Selanik Aristotales Üniversitesi’nde “Türkiye ve Yunanistan’da Mübadil Mimarı Mirasının Korunması: Ayvalık ve Resmo Örneği” üzerine doktora çalışmasını sürdüren Özer, Ayvalık’ta 5330 yapı üzerinden gerçekleştirdiği GIS tabanlı envanter oluşturulması sürecini, Ayvalık kentinin Girit / Resmo üzerinden kıyaslamalı analizlerini, korumacılık kavramının yalnızca yapıların mimari restorasyon anlamında ele alınmaması gereken, alt ve üst katmanları olan bir sistem olduğu, yurtiçinden farklı örnekler sunarak Ayvalık üzerine gerçekleştirilebilecek çalışmalar kapsamında bilgi paylaştı.

 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kalıcı listeye girme konusunda emin adımlarla yüründüğünü ve bunu başarmak istediklerini belirtti. Başkan Ergin; “Mimar Ayşegül Özer’in akademik alanda gerçekleştirdiği çalışmalarını sunarak bizlerle paylaşmasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Panel serilerinin devam edip UNESCO’nun kalıcı listesinde yer alacağımız günleri çok yakında görmeyi umut ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Unesco Dünya Mirası Adayı Ayvalık” Panel Serileri Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin