Üniversitelerin Mühendislik Bölümlerinin Taban Puanları

Mühendislik ülkemizdeki en popüler mesleklerden biri olma yolunda devam ediyor. Çeşitli dalları bulunan mühendislik fakültelerine bu nedenle her yıl onlarca binlerce öğrenci yerleşiyor ve bu alanda kendilerini geliştiriyorlar.

Mühendislik fakültelerinin ve bölümlerinin revaçta olması nedeniyle çok sayıda öğrenci mühendislik taban puanları hakkında araştırmalar yapıyor. Biz de bu içeriğimizde mühendislik taban puanlarına nasıl ulaşacağınızı ve çok tercih edilen iki mühendislik bölümü olan bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliğinin taban puanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Detaylar için içeriğimizin devamını okumanızı öneriyoruz.

Mühendislik YKS Puanları

Mühendislik fakülteleri sayısal puan türüyle öğrenci kabul eder. Bu öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girdikten sonra tercihleri tutarsa mühendislik fakültelerine kabul edilir ve 4 yıllık eğitim süresi boyunca tercih ettikleri mühendislik dalında eğitim görür.

En çok tercih edilen mühendislik dallarını incelediğimizde çoğunluğun inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği olduğunu görüyoruz. Öyle ki son birkaç yıldır bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği tercihi yapan öğrencilerin daha fazla olduğunu görüyoruz.

Gelin bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümünün ortalama taban puanları hakkında konuşalım.

Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları 2022

Bilgisayar mühendisliği taban puanları 2022 yılı henüz belli değil. Ancak geçen yıl bu bölüme yerleşen öğrencilere baktığımızda ortalama 440 bölüm aldıklarını görüyoruz. Bu puan iyi üniversitelerde bir miktar daha fazla olurken bazı üniversitelerde daha az olabilir.

Bilgisayar mühendisliği taban puanı verilerine daha iyi bir bakış atmak istiyorsanız YÖK Atlas’a giriş yapmanızı öneriyoruz. Burada her üniversitenin bilgisayar mühendisliği yerleşme verileri hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Ancak sizi bir konuda uyarmak istiyoruz. Eğer taban puanları ile tercih hazırlamak istiyorsanız yanılabilirsiniz. Her sene üniversite sınavına yerleşen öğrenci sayısı değiştiği için sadece puanlara bakarak tercih yapmanız yanlış olacaktır. Bu noktada aynı zamanda bilgisayar mühendisliği sıralamalarına da göz atmanızı öneriyoruz.

Yazılım Mühendisliği Taban Puanları 2022

Yazılım mühendisliği taban puanları 2022 yılında ortalama 420 puan civarında olması bekleniyor. Tabi bu taban puanları bazı üniversitelerde değişiklik gösterebilir.

Biraz önceki başlıkta da uyardığımız gibi eğer yazılım mühendisliği tercihi yapacaksanız öncesinde sıralamalara ait verileri de incelemenizi öneriyoruz. Bu sayede daha iyi bir tercih listesi yapabilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversitelerin Mühendislik Bölümlerinin Taban Puanları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin