Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Öğrenciliğin en zorlayıcı kısımlarından biri ders çalışmak ve başarılı olmaktır. Başarı için önemli konulardan biri olan verimli ders çalışma teknikleri nelerdir?

 Öğrencilik döneminin en önemli parçalarından biri, dersler ve ders çalışma gerekliliğidir. Hayatın bu döneminde beklenen en temel sorumluluk, genellikle derslerin başarıyla geçilmesidir. Bu da ancak düzenli çalışma alışkanlıklarıyla gerçekleşebilir. Ancak masa başında oturup saatlerce kitap okumak ve ders çalışmak her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Verimli çalışma alışkanlığı, başarı oranınızı artırmaya yardımcı olan önemli bir beceridir. Peki, verimli ders çalışma teknikleri nelerdir? Cevaplar yazımızda yer alıyor. 

Verimli Ders Çalışmak için Yöntemler 

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?
Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Günlük plan yapmak 

İyi bir planla, sınırlı bir sürede bile en iyi sonuçları alabilirsiniz. Bir plan yaparak her gün ne yapacağınızı ve haftanın sonunda nereye varabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Ders çalışmak için bir program tutmak ve bir planı takip etmek her zaman insanları motive eder. Aynı zamanda, planı takip etmeye çalışacağınız için eğitiminiz sırasında daha istikrarlı olabilirsiniz. Ayrıca etkili öğrenme yöntemleri uygulandığında bu süreç daha kolay hale gelmektedir.  

Etkili bir çalışma planı hazırlamak için dersleri ve konuları günlere bölmek gerekir. Birkaç gün içinde yapabileceğinizden fazlasını yapmaya çalışmak paniğe kapılmanıza ve odağınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle ders çalışma planı hazırlarken günlük hayatınızı ve gün boyunca ders çalışmaya ne kadar zaman ayırabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Motive Olmak 

Etkili bir şekilde çalışmak için, başlangıçta ve süreç boyunca yüksek düzeyde motive olmanız gerekir. Çalışmanızın karşılığını alacağınıza ve başarılı olmak istediğiniz şeyde başarılı olabileceğinize inanmak çok önemlidir. Bu sayede çalışmayı bir rutin, yapılması gereken bir iş olarak görebiliriz. Bu verimliliği artıracaktır. 

Uygun Çalışma Ortamı Oluşturmak 

Uygun bir çalışma ortamı oluşturmak, ders çalışırken konsantre olmayı kolaylaştıran eylemlerden biridir. Yanınızda rahat bir çalışma koltuğu, boyunuza uygun bir masa ve gerekli diğer ekipmanların olması, ders çalışırken fiziksel olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda verimliliği de artıracaktır. Ayrıca verimli bir çalışma panosu edinirseniz günlük planınızı bu panoya asabilirsiniz. Notlarınızı ve önemli formüllerinizi gün içinde görebilmek için bu panodan faydalanabilirsiniz. Bu, ana noktaları hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. 

Not Almak 

Günümüzde not almak için farklı cihazlar kullanılıyor ya da zaten elinizde yazılı belgeler olduğu için not almak istemediğiniz durumlar olabiliyor. Ancak ders çalışırken kağıda veya deftere not alın. Not almak öğrenme sürecinde çok etkilidir. Öğrenilenlerin pekiştirilmesine ve akılda tutulmasına yardımcı olur. Bu taktik ders çalışırken verimliliği artırır. 

Zamanı Verimli Kullanmak 

Etkili ders çalışmak için zamanı verimli kullanmak gerekir. Tüm zamanınızı ders çalışmaya harcamak yerine sosyal hayatınıza, hobilerinize ve okul hayatınıza olabildiğince fazla zaman ayırabilirsiniz. Ders çalışmaya sınırlı zaman ayırmak ya da tüm zamanını ders çalışmakla geçirmek doğru değildir.  

Kısacası zaman yönetimi konusunda çok titiz olmalısınız. Çalışmalarınıza ayırdığınız zamanı mümkün olduğu kadar verimli kullanmalısınız ki işiniz sekteye uğramasın ve zaman kaybı olmasın. 

Düzenli ve Yeterli Uyumak 

Düzenli ve yeterli uyku, etkili öğrenme için çok önemlidir. Her gün uyumanız gereken bir zaman vardır. Ayrıca gün içindeki uyku kalitesi de uyku süresi kadar vücudu etkiler. 

Uyumadığınız zaman baş ağrısı ve yorgunluk gibi fiziksel sorunlar yaşayabilirsiniz ve ders çalışırken konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Bu, etkili öğrenmenin önünde bir engel oluşturur. 

Tek Bir İşe Odaklanmak 

Ders çalışırken müzik dinlemek ve televizyonun açık olması gibi faktörler etkili öğrenmeyi engelleyebilir. Ayrıca ders çalışırken başka şeylerle meşgul olmak da dikkatinizi dağıtabilir. Sonuç olarak, çalışma ritminiz azalacaktır. 

Aynı anda birden fazla görevi yerine getirme yeteneğinin (çoklu görev olarak adlandırılır) öğrenme sırasında verimliliği azalttığı düşünülmektedir. Kısacası, çalışırken sadece çalıştığınız derslere odaklanmak sizi daha verimli hale getirecektir. 

Uyumadan Önce Notları Okumak 

Öğrenciler genellikle gün içinde çalışırken not alırlar, ancak takip eden gün ve haftalarda çoğunu unuturlar. Öğrenmenin etkili olması için öğrendiklerinizin kalıcı olması gerekir. Bu nedenle notlarınızı sık sık gözden geçirmeniz önemlidir. 

Ayrıca yatmadan önce çalıştığınız, tekrar okuduğunuz ve o gün öğrendiklerinizi tekrarladığınız da öğrenmeyi kalıcı hale getirme noktasında oldukça faydalı olabilir. Çeşitli araştırmalarda yatmadan önce düşünmenin ve bilgi okumanın daha dayanıklı olduğu söylenmektedir. Etkili bir şekilde çalışmak için, öğrendiklerinizi yatmadan önce tekrar ederek kalıcı hale getirebilirsiniz. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin