Kategori arşivi: Video Galeri

En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Evde vakit geçirmeyi seven insanlar film izlemeye bayılırlar. Bir sürü film kategorisi arasında özellikle bilim kurgu filmleri bizleri farklı dünyalarda yolculuklara çıkarır ve daha fazla düşünüp, daha keyifli vakit geçirmemizi sağlar. Bilim kurgu türünden bir film izlemek istiyorsanız ama hangisini izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Endişelenmeyin sizin için herkes tarafından çok sevilen en iyi 10 bilim kurgu filmi yazımızı hazırladık. Bu filmlerden izleyerek keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Başlangıç / Inception (2010) IMDb: 8,8

“Youtube-Inception (2010) Official Trailer #1 – Christopher Nolan Movie HD-Movieclips Classic Trailers”

Oldukça yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlık alanı, beynin en savunmasız olduğu rüya görme sırasında insanların bilinçaltından değerli sırları çıkartıp onları çalmaktır. Dom Cobb’un bu yeteneği, onu tehlikeli casusluk dünyasında aranan bir yıldız yapmıştır. Fakat bu durum onu aynı zamanda uluslararası bir kaçak yapar ve sevdiği her şeye mal olur.

Yıldızlararası / Interstellar (2014) IMDb: 8,6

“Youtbe-‘Interstellar/ Yıldızlararası’ Filminin Türkçe Altyazılı Fragmanı-WarnerBros Turkey”

Teknik bilgisi ve yüksek becerisi olan Cooper, büyük mısır tarlalarında çiftçilik yapıyor. Tek amacı iki çocuğuna da güzel ve güvenli bir hayat sunmak. Daha 10 yaşında olan kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahip. Eskiden yaptığı bilim insanlığı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklemediği bir teklif çıkıyor. Ailesini ve insanlığın güvenliği için zor bir karar alması gerekiyor.

Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (2001) IMDb: 8

“Youtbe-Donnie Darko – Official Trailer-Madman Films”

1988 senesinde Donnie Darko isimli genç adam, tavşan-insan karışımı olan bir yaratık tarafından bir sırra doğru sürüklenir. Bu yaratık Darko’a 28 gün 6 saat 42 dakika 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini bilgisini verir. Donnie bu olayın şokunu üstünden atamaz ve büyük sırrın altında ezilerek sosyal yaşamını sonlandırarak gizemli yaratığın peşinden gider.

Matrix / The Matrix (1999) IMDb: 8,7

“Youtube-The Matrix (1999) Official Trailer #1 – Sci-Fi Action Movie-Movieclips Classic Trailers”

Hem yaşanan bir gerçek vardır hem de yaşananın ötesinde bir gerçeklik vardır. Biri rüyadır, diğeri Matrix. Neo, oldukça tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğini düşünmektedir. Bir gece Neo, onu başka bir dünyaya götürebilecek güzel bir kadın olan Trinity ile tanışır. Trinity’nin götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulabilecek ve Matrix hakkında daha fazla bilgi edinebilecektir.

 Vol-i / Wall-e (2008) IMDb: 8,4

“Youtube-WALL-E (2008) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers- Movieclips Classic Trailers”

İnsanoğlu aşırı kirlilik yüzünden Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlar. Dünyayı çöplerden temizleme görevi oldukça sevimli robot Vol-i’ye verilir. İnsanların bıraktığı çöpleri temizleyerek kendisine yeni bir dünya yaratan Vol-I’nin yalnızlığı, onun gibi robot olan Eve’nın onun yanına gelmesi ile sonlanır. Bu sevimli robotların arasında oluşan dokunaklı ilişki pek çok zorluğa karşı direnir ve ayakta kalmaya çalışır.

Geleceğe Dönüş / Back To The Future (1985) IMDb: 8,5

“Youtube-Back to the Future | The Very First DeLorean Time Travel Scene-Universal Pictures”

Deli dolu bir bilim insanı olan Dr. Brown, zamanda yolculuk yapabileceği bir araba icat eder. Makineyi kullanan ilk kişi Marty, küçük bir zamanlama hatasından dolayı gelecek yerine geçmişe gider. 30 yıl öncesine giden Marty burada bir hamle yapar ve kendi kaderini oldukça ilginç bir noktaya sürükler. Marty’nin yapması gereken en önemli şey; kendi doğumuna bile engel olacak bu hayatı düzeltmek olacaktır.

Marslı / The Martian (2015) IMDb: 8

“Youtube-The Martian | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX-20th Century Studios”

Mars’a astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney şiddeti bir fırtınada bayılır ve sonrasında ekip arkadaşları tarafından öldüğü düşünülerek terk edilir. Ancak Watney hayattadır. Uyandığında kendisini Mars’ta yalnız bulur. Elindeki imkanlar ile zekasını ve gücünü kullanarak Mark Watney dünyaya ölmediğine dair sinyaller göndermeye çalışıyor. NASA ve bilim insanları durmadan Watney’in eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları tehlikeli bir kararla baş başa kalır.

Terminatör 2: Kıyamet Günü / Terminator 2: Judgment Day (1991) IMDb: 8,5

“Youtube-Terminator: Dark Fate – Official Teaser Trailer (2019) – Paramount Pictures-Paramount Pictures”

Sarah Connor’ı öldürmede başarısız olan Synet robotları, T-1000 isminde yeni bir robot üretirler. “Terminatör” geçmişe gönderilir ve insanların yapacak olan direnişinin gelecek zamanda lideri olacak Sarah Connor’ın oğlu olan John Connor’ı öldürmek için programlanır. Başka bir robot T-800 ise John’u korumak için programlanır ve geçmişe gönderilir. Bu iki robottan hangisi ilk önce John’u bulacak?

Galaksinin Koruyucuları / Guardians of The Galaxy (2014) IMDb: 8

“Youtube-Marvel’s Guardians of the Galaxy – Trailer 1 (OFFICIAL)-Marvel Entertainment”

Peter Quill, gizemli bir küreyi çalınca, güçlü ve hırslı kötü adam Ronan ile başı derde girer. Ronan’ın tek amacı o küreyi ele geçirmektir. Quill, Ronan’dan kurtulmayı amaçlarken birden kendisini uyumsuz bir ekibin içinde buluyor. Galaksinin Koruyucuları olarak adlandırılan bu 5 kahraman, büyük tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşinde olan düşmanlara karşı nasıl savaşacaklar?

Prestij / The Prestige (2006) IMDb: 8,5

“Youtube-The Prestige / Prestij (2006) – Türkçe Altyazılı 1. Fragman / Christian Bale, Hugh Jackman-Eski Fragman Evreni”

Prestij, birbirini yenmeye çalışan iki sihirbazın konusunu anlatıyor. 19. yüzyılın sonlarında Londra’da, Robert Angel, karısı Julia McCullough ve Alfred Boden, hem sihirbaz yardımcıları hem de arkadaşlardır. Julia bir gösteride ölür ve Robert karısının ölümünden Alfred’i sorumlu tutar ve birbirlerine düşman olurlar. Zamanla ikisi de ünlü olur ve birbirlerinin sahne performanslarını bozmaya çalışan iki rakip sihirbaz olurlar. Alfred hile yapmayı başardığında, Robert rakibinin sırlarını çözmeyi takıntı haline getirir ve bunu trajik olaylar izler.

Dylan Minnette Kimdir, Hayatı?

Tam Adı: Dylan Christopher Minnette

Doğum Tarihi: 29.12.1996

Doğum Yeri: Evansville, Indiana, ABD

Mesleği: Oyuncu, Şarkıcı, Müzisyen

Burcu: Oğlak 

Boyu: 1,73

Dylan Minnette, Craig ve Robyn Minnette’nin oğlu olarak Evansville, Indiana’da gözlerini dünyaya açtı.  Bir yetenek avcısı tarafından henüz 7 yaşındayken keşfedilen oyuncu, ilk başlarda model olarak bazı projelerde çalıştı ve sonra TV reklamlarında roller aldı. Daha sonrasında Minnette oyunculuk alanında bir kariyer yapmak için Los Angeles’a taşındı. 

Dylan Minnette, Drake & Josh dizisinde ufak bir rolle ilk defa seyirci karşısına çıktı. Daha sonra Scandal, Let Me In, Prison Break, Snow Buddies yapımlarında oynadı. 2017 senesinde Netflix dizi Ölmek İçin 13 Sebep’de başrolde oynadı. Minnette, bu dizide canlandırdığı karakteri ile oldukça büyük beğeni topladı popüleritesi arttı. Başarılı oyuncu bunlara ek olarak “Wallows” isimli bir müzik grubunda vokallik yapıyor ve gitar çalışıyor. Minnette, 2015 senesinde grubuyla beraber katıldığı ‘Grupların Savaşı’ yarışmasında birinci oldu.

Dylan Minnette’nin Rol Aldığı Diziler

 • Drake & Josh / Jeffrey (2005)
 • Mad TV / Billy (2006)
 • Saving Grace / Clay Norman (2007)
 • Aweke / Rex Britten (2012)
 • Nikita / Stefan Tasarov (2013)
 • Save Me / Ben Tompkins (2013)
 • Scandal / Fitzgerald Jr. (2014)
 • 13 Reasons Why / Clay Jensen (2017)

Dylan Minnette’nin Rol Aldığı Filmler

 • Game of Life / Billy (2007)
 • Fred Claus / (2007)
 • Kar Partileri / Noah Framm (2008)
 • Güzel Kızlar Kulübü / Todd Lyons (2008)
 • Tutsak / Ralph Dover (2013)
 • Nefesini Tut / Alex (2014)

Marilyn Monroe Kimdir?

Marilyn Monroe denince akıllara beyaz ve kırmızı elbisesinin rüzgarda uçuşan eteğiyle çok ama çok güzel bir kadın gelmektedir. Yaşadığı yasak aşklar, skandallar ile geçen bir yaşam ve çok genç yaşta şüpheli bir ölümü ile gelmiş geçmiş en seksi en güzel en çekici ikonlar arasındadır. Peki, gerçekten Marilyn Monroe kimdir? Nasıl bir hayatı olmuştur? Nasıl ölmüştür? İşte, tüm bilinmeyen yönleriyle dünyanın en güzel sarışın kadının hayat hikayesi.

Marilyn Monroe Çocukluk Yılları

Aslında anne ve babası ona Norma Jean ismini vermiştir. Gerçek adı Marilyn Monroe değildir. 1926 yılında Kaliforniya da yaşayan Amerikalı bir ailenin üç numaralı çocuğu olarak doğmuştur. Ailesinin maddi durumu çok kötü olduğu için annesi Marilyn’ i doğumdan çok kısa bir süre sonra başka bir aileye, daha iyi şartlarda büyümesi için evlatlık olarak verilmiştir. Norma Jeanne yani Marilyn Monroe yavaş yavaş büyürken öz annesi de çalışmaya başlamış ve maddi sorunlarını kısmen de olsa çözmüştür. Bu nedenle kızını tekrar yanına almak istemiş fakat karşı taraf kabul etmemiştir. Aslında Marilyn Monroe hayat hikayesi oldukça etkileyicidir.

Öz annesi hiç bir zaman kızından vazgeçmedi ve yedi yaşında iken yasal velayetini geri aldı. Annesinin şizofreni teşhisi alması nedeniyle velayeti annesinin en yakın arkadaşı üzerine almıştır. Dokuz on yaşına geldiğinde yetimhaneye gitmek zorunda kalan Marilyn çocukluğunda uğradığı cinsel saldırıların etkilerini hiç bir zaman unutamamıştır. 16 yaşına kadar gerçek bir evi olmayan bu talihsiz kız çocuğu bir yaprak gibi oradan oraya savrulmuştur.

Norma Jeanne Nasıl Marilyn Monroe Olmuştur?

Hayatın ona yaşattığı zorluklar nedeniyle doğru dürüst bir eğitim hayatı olmamıştır. Kendisine ait bir evi olsun diye 16 yaşındayken bir polis ile evlenmiştir. Evlilik hayatı iki yıl gibi çok kısa bir sürede bitmiştir.

İkinci dünya savaşı zaferini belgesel haline getirmesi için görevlendirilen bir gazeteci, tesadüfen çalıştığı fabrikada Marilyn’in fotoğraflarını çekmiştir. Bu fotoğraf sayesinde bir mankenlik ajansına giriş yapmış. Mankenlik yapmaya başladıktan sonra saçlarını sarıya boyattı ve dünya tarihine adını sarışın bomba diye kazıdı. Sarı saçlar güzelliğine güzellik katmış bu durumda doğal olarak yapımcıların dikkatini çekmiştir.

Çalışmış olduğu film yapımcısı Been Layne önerisi ile adını Marilyn Monroe olarak değiştirdi. Çekmiş olduğu İlk iki film istenilen başarıyı yakalayamadı. Bu nedenle iki yıl kadar bir süre setlerden uzak durdu. Bu süre zarfında mankenlik yapsa da aklında oyunculuk yer etmiştir.

1953 yılına kadar başrol dahil olmak üzere filmlerde oynamasına rağmen asıl başarıyı 1953 yapımı olan Niagara isimli filmde göstermiştir. Bu filmde göstermiş olduğu oyunculuk performansı ile sinema eleştirmenlerinden tam not almıştır.

1960 yılına kadar oyunculuk kariyerinde kendisini zirveye taşımıştır. 1960 yılına kadar geçen sürede süre zarfında geceleri rahat uyuyabilmek için kullanmış olduğu uyku haplarının yapmış olduğu bağımlılıkların yanı sıra bir de bunlara uyuşturucu ve alkol de eklenmiştir. 1961 yılında 3 evliliğini yapmış olduğu Arthur Miller ile boşanması ile birlikte hem özel hayatı hem de kariyeri çöküşe geçmeye başlamıştır. Uyuşturucu, alkol, uyku hapları derken Marilyn Monroe hayat hikayesi 5 ağustos 1962 yılında evinin yatak odasında yüksek dozda uyku hapı neticesinde sona ermiştir.

Marilyn Monroe Filmleri

Marilyn Monroe Genç hissettirmek, Tehlikeli oyun, iki sevgi arasında, Tehlikeli bakıcı gibi filmlerle oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Daha sonra ise Niagara, Erkekler sarışınları sever ve milyoner avcıları filmleri ile kariyerinde zirve yapmıştır. 1955 yılında yaz bekarı isimli filmi ile en büyük başarısını yakalanmıştır. Bazıları sıcak sever filmindeki oyunculuğu ile kariyerini en iyi kadın oyuncu altın küre ödülü ile taçlandırmıştır.

Marvel’ın Yeni Filmi Black Widow Gişede Rekor Kırdı, Konusu ve Oyuncuları 

Marvel’ın yeni filmi Black Widow gişede rekor kırarak, Star Wars Episode 9 filmini geçmeyi başardı. Her yıl hemen hemen 3 film yayınlayan Marvel, koronavirüs pandemisi yüzünden filmlerine 2 yıllık bir ara vermişti. Vaka düşüşleri, hastalığın giderek azalması sonucunda 1 yıldır yayınlanmayı bekleyen Black Widow filmi 9 Temmuz 2021’de vizyona girdi. Film vizyona girmesiyle birlikte gişe rekorlarını da alt üst etti. Amerikada’ki açılışı ile hafta sonunda film 80 milyon dolarlık bir hasılat elde etti. Bu sonuçlar dahilinde Black Widow Amerika’da açılış yapan en iyi film olmayı başardı.  

Black Widow filmi şu anda Türkiye’de de sinemalarda gösterimde. 

“Youtube-Marvel Studios’ Black Widow | New Trailer-Marvel Entertainment”

Black Widow Konusu 

Marvel’ın yeni filmi Black Widow, Amerika yapımı Marvel Comics tarafından yayınlanan Black Widow isimli çizgi romandan uyarlanmış ve Marvel Studios tarafından yapımı üstlenilen Marvel Sinematik Evreninin yirmi dördüncü süper kahraman filmidir.  

Film aksiyon dozu yüksek casusluk ve gerilim filmidir.  Film ana karakterimiz, Natasha Romanoff’un geçmişiyle yüzleşmesi ve tamamlayamadığı işleriyle başa çıkmasını konu ediniyor.  Natasha Romanoff, yani Black Widow, geçmişiyle bağlantılı tehlikeli bir komplonun ortaya çıkmasıyla birlikte hayatının karanlık tarafı ile yüzleşmek zorunda kalır. Kendisini alt etmek isteyen bir güç tarafından takip edilen Black Widow, casus olarak geçirdiği geçmiş hayatı ve Avengers ekibine katılmadan önce ardında bıraktığı parçalanmış ve sağlıksız ilişkileriyle mücadele etmek zorunda kalmıştır.  

Black Widow Oyuncuları 

 • Scarlett Johansson – Natasha Romanoff / Black Widow 
 • David Harbour – Alexei Shostokoff / Red Guardian 
 • Florence Pugh – Yelena Belova / Black Widow 
 • Rachel Weisz – Melina Vostokoff 
 • O. T. Fagbenle – Taskmaster 
 • William Hurt – Thunderbolt Ross 
 • Ray Winstone – Dreykov 

 

Bob Marley Kimdir? Hayatı

Bob Marley, 6 Şubat 1945 tarihinde doğmuştur. Efsane sanatçı Marley, daha 5 yaşında, annesinin Kingston’a taşınma kararından sonra yeni bir hayata başlamıştır. Hayatı boyuncu en iyi arkadaşı olacak Bunny Livingston’la tanışmıştır. Bob ve Bunny, çocuk yaşlarından beri müzikle uğraşmıştır. Beraber müzik yapmaya başlayan arkadaşlar, profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubuyla başlamıştır.

Tam Adı: Robert Nesta Bob Marley

Doğum Tarihi: 6 Şubat 1945

Doğum Yeri: Saint Ann, Jamaika

Ölüm Tarihi: 11 Mayıs 1981, 

Ölüm Yeri: Miami, Florida, ABD

Meslek: Şarkıcı, Söz Yazarı, Gitarist

Tarzı: Reggae, Ska

Burcu: Kova

Bob Marley Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Bob Marley, reggae müzik tarzının Jamaika ile sınırlı kalmaması ve dünyaya yayılmasını sağlayabilmiş bir insandır. Müzikle alakalı kesimin büyük bir bölümü Bob Marley’i reggae müziğin kralı olarak tanımıştır. Grubun ilk hiti “Simmer Down” isimli çalışmaları olmuştur. İlerleyen zamanlarda Marley, Peter Tosh ve Bunny Livingston solo çalışmalara imza atacaklardır. The Wailers grubunun dağılmasından sonra Marley, 3 kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes grubuna yardım ederek, düzenlediği ve yazdığı bestelerde politik bir içerik kullanmıştır.

Bob Marley, 1972’de “Catch A Fire”, 1973’te “Burnin” albümünü, 1975’te “Natty Dread” ve “Live” adlı yapıtlarını yayınlayarak müzik kariyerine devam etmiştir. Avrupa ülkelerinin hayranlığı nedeniyle Avrupa’ya turneler düzenlemiştir. Bob Marley’in en ünlü iki eserinden biri olan “Get Up, Stand Up” toplumsal huzursuzluk hakkında politik bir çalışmadır. “No Woman No Cry” adlı eseri bir başka popüler eserdir ve hiçbir politik iması yoktur. 1978 senesinde Birleşmiş Milletler’in verdiği “Barış Madalyası” kendisine takdim edilmiştir. Marley, Afrika’da ihtiyaç sahiplerine insani yardımı destekleyen şarkısıyla bu ödüle layık görülmüştür. Müzisyen olmanın yanı sıra vicdanlı ve insancıl olması da onu benzersiz kılıyor.

Futbol oynadığı sırada ayak baş parmağında açılan yara sonucu deri kanseri teşhisi 1977 senesinde koyulmuştur. Doktorların baş parmağını kesmek istemesine karşı çıkarak, dini inancında olan mezara tek parça halinde girme anlayışı sebebi ile geri çevirmiştir. Hastalığı 1981 senesinde ağırlaşmaya başladığında Almanya’da olan Marley, son zamanlarını doğduğu yerde Jamaika’da yaşamak için uçakla dönüş yaptığı zaman durumu kötüleşmiştir. Uçak Maimi’ye acil tıbbi yardım sebebiyle indiğinde, Florida’daki hastanede 36 yaşında 11 Mayıs 1981 senesinde hayatını yitirmiştir.

Bazı Albümleri ve Single Çalışmaları

 • Duppy Conqueror
 • Kinky Reggae
 • Natural Mystic
 • The Sun Is Shining
 • Trench Town Rock
 • Catch a Fire
 • Rastaman Vibration
 • Babylon by Bus
 • Wailers and Friends
 • Climb the Ladder