Yalnızca Türkiye'de Yetişen Çiçekler
Yalnızca Türkiye'de Yetişen Çiçekler

Yalnızca Türkiye’de Yetişen Çiçekler

Sadece belli bir bölgede yetişebilen çiçekler endemik türler olarak karşınıza çıkar. Endemik bitkiler açısından zengin olan Türkiye’de yetişen çok sayıda çiçek türü mevcut. Renkli ve farklı özellikleri ile göz kamaştıran çiçek türlerinin birçoğu günümüzde bilinmiyor.

Belli bir bölgede yetişen ve renkli yapısı ile hayatınızdaki yerini alan nadir çiçeklerin hangileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Türk kültüründe ve edebiyatında geniş bir yer kaplayan çiçeklerin pek çoğu bu alanlara konu olmuştur.

Dokusu ile sizi büyüleyen Türkiye’ye özgü çiçek türlerinin neler olduğunu merak ediyorsanız işte cevabı;

Ters Lale

Adı ve yapısı ile hafızalardaki yerini alan ters lale endemik türlerden biri olarak karşınıza çıkar. Gerçekten ters dönmüş bir şekilde yetişen ters lale Anadolu’da hüznün temsilcisi olarak bilinir. Eşine az rastlanan ters lale çiçeği genelde Erzurum, Malatya, Tunceli, Elazığ’da yetişmektedir.

Asuman Çiğdemi

Çok yıllık bir bitki olarak karşınıza çıkan asuman çiğdemi Türkiye’de nadir olarak yetişen türlerden biridir. Asuman çiğdeminin en önemli özelliği birden farklı renkte açabiliyor olmasıdır. Türkiye’de Antalya bölgesinde yetişmesi ile bilinen bu çiçek türü oldukça kırılgan bir görünüme sahiptir. Ancak bu görünümüne rağmen asuman çiğdemi çok dayanıklı bir yapıdadır.

Eber Sarısı

Nadir türlerden biri olan eber sarısı günümüzde yok olmaya yüz tutmuş bir çiçektir. Bu çiçek türü genel olarak Eber ve Akşehir göllerin çevresinde yetişmesi ile bilinir. Göz alıcı rengi ile bilinen eber sarısı Türkiye’ye özgü çiçekler arasında yer alır.

Siklamen

Bir kış bitkisi olan siklamen sadece Türkiye’de yetişen ve süs bitkisi olarak kullanılan türlerden biridir. Açık havaya ve bakıma ihtiyaç duyan siklamen çiçeğinin 10 farklı türü vardır ve tümü Türkiye’de yetişmektedir.

Çan Çiçeği

Çan şeklinde bir yapıya sahip olan bu çiçek türü çan çiçeği olarak adlandırılmıştır. Genel olarak çan çiçeği eflatun, beyaz ve pembe bir şekilde yetişir. Özellikle balkon ve bahçede yetişmeye uygun olan çan çiçeği renkli yapısı ile göz kamaştırır.

Herkes hayalini kurduğu çiçeği daima yakınında görmeyi ister. Beşiktaş çiçek siparişi ve daha pek çok bölge için Taze çiçek farkını deneyimleyebilirsiniz. Aradığınız pek çok çiçeğe https://www.tazecicek.com/ adresinden ulaşabilirsiniz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yalnızca Türkiye’de Yetişen Çiçekler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin