Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Hem lezzetli hem de faydalı bir kuruyemiş olan yer fıstığına ilişkin bütün bilgiler.

Erkeklerde cinsel sorunların önlenmesi, kalp hastalıklarının riskini azaltması ve kanser riskini önleyici özellikler göstermesi yer fıstığının faydaları arasında öne çıkan şeylerdir. Bununla birlikte aşırıya gitmeden düzenli tüketilmesi halinde, sağlığa çeşitli yararları da bulunmaktadır.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları
Yer Fıstığının Faydaları

E vitamini, A vitamini, antioksidanlar, diyet lifi, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi önemli vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir kuruyemiştir. Dolayısıyla yer fıstığının sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Faydalıdır

Kalp sağlığının korunmasında yer fıstığının faydaları bulunuyor. Yüksek kolesterol ve tansiyon riskini azaltması dolayısıyla daha sağlıklı bir kalp için gereklidir.

Kan damarlarında oluşan basınç, sebep olduğu hipertansiyon ile birlikte kalp sağlığını da tehdit etmektedir. Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon sadece kalp sağlığını tehdit etmekle kalmayıp, tüm kardiyovasküler sistemi de tehdit eden önemli sorunlardan bazılarıdır. Dolayısıyla bunların kontrol altına alınması önem taşıyor.

Kilo Vermeyi Destekler

Kalori açısından diğer kuruyemişlerden biraz daha yüksek olsa da, tok tutucu özellikler göstererek zayıflama sürecinde yardımcınız olabilir.

Özellikle ara öğün olarak tüketilmesi, abur cubur yeme ihtiyacını hafifletebilir. Bu da gün içerisinde alacağınız kalori miktarını azaltarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır

Yer fıstığının sindirim sistemine yardımcı olmasının en önemli nedeni, içeriğinde bulunan minerallerdir.

Az diyet lifi içeren bir besin olsa da, sindirim üzerindeki asıl etkilerini içermiş olduğu mineraller sayesinde gösterir.

Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve mide iç kaslarının korunması gibi faydalara sahip önemli mineralleri içerir.

Serbest Radikallere Karşı Savaşmaya Yardımcı Olur

Serbest radikaller vücutta hücre hasarına sebebiyet vererek birçok hastalığın görülmesine neden olabilirler. Özellikle kanser gibi ciddi sağlık problemleri, serbest radikallerin vereceği hücre hasarı ile daha mümkün olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenerek vücudun serbest radikallerle mücadele etmesini sağlamak gerekir.

Bunun için de antioksidan içerikli besinler tüketmek önemlidir. Yer fıstığının içeriğinde bulunan antioksidanlar, vücudun serbest radikaller ile savaşmasına yardımcı olur.

Safra Taşlarını Önleyebilir

Safra taşı riskini düşürmesi yer fıstığının faydaları arasında bulunuyor. Özellikle kolesistektomi riski kadınlarda daha fazladır.

Harvard Üniversitesi Tıp Bölümünde yapılan bazı araştırmalarda, yer fıstığının safra taşlarını önleyebilecek etkilere sahip olduğu görülmüştür.

Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olur

Kan şekerini önleyici özellikler göstermesi, şeker hastalığının görülme riskini düşürür. Kan şekeri ile diyabet yani şeker hastalığı doğrudan bağlantılıdır. Kan şekerinin yüksek olması diyabet dışında farklı kronik problemlere de neden olabilmektedir. Bu yüzden kan şekerini kontrol altında tutabilmek genel sağlık açısından önem taşır.

Magnezyum ve lif bakımından zengin olan yer fıstığı, ayrıca manganez ve A vitamini bakımından da zengin bir besindir. Bu içerikleri nedeniyle diyabetin görülme riskini önemli ölçüde düşürebilir.

Kanser Riskini Azaltabilir

Güçlü antioksidan içerikleri kanserin görülme riskini azaltmaya yardımcı olur. Dünya genelinde birçok kanser derneği tarafından yapılan bilimsel çalışmalar, yer fıstığının kanserli hücre oluşumunu azaltabileceğini göstermektedir.

Bunlarla birlikte serbest radikallere karşı direnç sağlaması, yer fıstığının kanser üzerindeki olumlu etkileri arasında gösterilmektedir.

Ereksiyon Problemlerine İyi Gelebilir

Erkeklerde görülecek ereksiyon problemlerinin önlenmesi, cinsel sağlığı ve işlevselliği de doğrudan etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda özellikle stres bazlı görülen ereksiyon problemlerini önlemek için, yer fıstığının etkili bir besin olduğu görülmüştür.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yer Fıstığının Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin