Yetersiz Anne Sendromu Nedir? 

Yazımızda yetersiz anne sendromu nedir? Yetersiz anne sendromu nasıl aşılır? Sorularına ayrıntılı olarak yanıt vereceğiz. 

Her annenin ara sıra stresli ve bitkin olduğu “o” günlerden biri vardır. Her anne kendini yetersiz hissedebilir. Bu durum çok normaldir. Ancak, sürekli aynı durumda olmak ve kendinizi yetersiz hissetmek sağlığınız için kötü olabilir. Bu yazımızda yetersiz anne sendromu nedir? Yetersiz anne sendromu nasıl aşılır? Sorularına yanıt vereceğiz. 

Yetersiz Anne Sendromu 

Yetersiz anne sendromu, kendinizi yetersiz hissetme veya bir anne olarak sorumluluklarınızı yerine getirememe gibi duyguları içerir. Hemen hemen her kesimden anneler, çocuklarının her zaman mutlu, başarılı ve geleceğinin güvende olmasını ister. Bu yüzden bütün anneler çok fazla çaba harcarlar. Ancak bazen yavaş, dikkatli olmak ve kendinizi affetmek önemlidir. Bu sendromun birkaç nedeni vardır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir: 

  • İş hayatı ve farklı nedenlerden ötürü anneler çocuklarının bakımları için onları bir başkasına bırakırlar ve bu yüzden suçluluk hissederler. Bebekler hızlı bir şekilde büyür ve anneler bebeklerinin ilk gülümsemelerini, ilk adımlarını ve ilk kelimelerini kaçırdıkları için bu suçluluk duygusu daha da artar. 
  • Emzirmek pek çok annenin emzirmeyi benimsemesine ve iyi hissetmesine yardımcı olur. Ancak bazen emzirmek mümkün veya pratik olmayabilir. Mastektomi veya başka bir meme ameliyatı emzirmeyi imkânsız hale getirebilir. Ancak bebeğinizi formül mama ile beslemenizde veya anne sütünüzü formül mama ile takviye etmenizde bir sakınca yoktur. En önemli şey, bebeğin yeterince yiyecek alması ve normal şekilde büyümesidir. 
  • Doğum izniyle bebeklerinden zaman ayırmak bazı anneler için stresli olabilir. Bazı aileler yaşam tarzlarını ve mali sorumluluklarını desteklemek için iki gelire güvenirler. Birçok alanda çocuk bakımı maliyetleri yüksek olduğundan, bir iş ortağı seçmek birçok insan için zor olabilir. İşe dönmek ve küçük bebeğinizi arkada bırakmak duygusal stresinizi arttırır. 

Yetersiz Anne Sendromu Nasıl Aşılır? 

Yetersiz Anne Sendromu Nedir? 
Yetersiz Anne Sendromu Nedir?

Çocuk sahibi olmak ve çocuk yetiştirmek zor iştir ve bir anneler her zaman, her şeye yetişemeyebilir. Bir anne olarak, her şeyden önce bir insan olduğunuzu ve bir süper kahraman olmadığınızı unutmayın. Hatalı kabul ettiğinizde, size böyle hissettiren şeyin tam olarak ne olduğunu saptayabilecek misiniz bir bakın. Bu suçluluk duygusunu hafifletmek için doktorunuzdan veya danışmanınızdan yardım almayı unutmayın.  

Kendi başarılarınız ile övünmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Hafta boyunca yemek hazırlamış, birkaç çamaşır yıkamış veya evinizi iyice temizlemiş olabilirsiniz. Bu işleri hiçbir zaman hafife almayın ve kendinizle gurur duyun. Sahip olmak istediğiniz her şeye değil, başardıklarınıza odaklanın. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yetersiz Anne Sendromu Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin