18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?
18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

18 yaş altı engelli aylığı ne kadar? şartları ve çok daha fazla sorunun cevapları yazımızda ayrıntılı olarak yer alıyor.

Reşit olmayan ve  en az %40 engeli bulunan çocuklar için devlet tarafından sunulan nakdi yardım bulunmaktadır. devlet tarafından reşit olmayan bireylerin ihtiyaçlarına yönelik verilen; 18 yaş altı engelli aylığı ne kadar? Başvuru şartları nelerdir? Gibi pek çok sorunun yazımızda yer alıyor. 

18 Yaşından Küçük Kişiler için Verilen Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

18 yaş altı engelli yardımı başvurusu, ikamet edilen ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.18 yaş altı engelli bireyin anne ve babası ayrıysa çocuğun velayeti kimdeyse başvuruyu o yapmalıdır. Ayrıca anne-babanın vefatı söz konusuyla başvuruyu çocuğun velayeti bulunan kişi yapabilir. Başvuru sırasında ihtiyaç sahibi kişinin yanında götürmesi gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu 
  • Başvuran kişi engelli bireyin anne-babası değilse vasisi olduğuna dair velayet belgesi 

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Şartları 

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

18 yaş altı engelli aylığından faydalanmak için başvuruda bulunacak kişilerin birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. 18 yaş altı engelli aylığından faydalanmak için; 

  • Engelli çocuk ile engelli yakını aynı evde yaşamalıdır. 
  • Kendisi içinde engelli yardımı alan kişinin, 18 yaşından küçük engelliler için verilen yardımdan faydalanmak için %40-69 arasında engelli aylığı alıyor olması zorunludur.  
  • %70 ve üzeri engelli aylığı olan kişiler engelli aylığından faydalanamaz. 
  • Engelli yakını aylığı alacak olan kişilerin SGK kaydı olmamalıdır. 
  • Engelli yakını aylığının alınabilmesi için hanede bulunan gelir ve mal varlığının kişi başına düşen muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekir. 2022yılı için muhtaçlık sınırı kişi başı için 1.833 TL’dir. 

!! Engelli ile engelli yakını aynı evde ikamet etmezse başvuru reddedilecektir. Ayrıca engelli çocuğun bakımını üstlenen kişi çocukla aynı evde ikamet ediyor görünmesine rağmen fiili olarak farklı adreste oturduğu tespit edilirse aylık kesilecektir. 18 yaş altı engelli aylığı alınmasına rağmen, engelli çocuğun ihtiyaçları bu aylık ile giderilmez ve ödenek başka şeyler için harcanırsa yine yardım kesilmektedir. 

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar? 

18 yaş altı engelli yardımı ile ilgili en merak edilen konuların başında ödenek miktarı gelmektedir. 2022 yılı itibariyle 18 yaş altı engelli bireyler için yapılan yardım tutarı 1.226 TL olarak belirlenmiştir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
18 Yaş Altı Engelli Aylığı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin