KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği
KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği

KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği

KOSGEB solucan gübresi hibe desteği başvurusu nasıl yapılır? Destek ücreti ne kadardır? ve çok daha fazlası yazımızda.

Son yıllarda çiftçiler için kazanç kapısı haline gelen “Kırmızı Kaliforniya” solucan yetiştiriciliğine devletten hibe desteği verilmektedir. Hazırlanan iş planı projesi ile KOSGEB üzerinden giderleriniz için destek alabilirsiniz. KOSGEB solucan gübresi hibe desteği ile ilgili merak edilenler yazımızda. 

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği Nasıl Alınır? 

Solucan gübresi üretiminde devlet desteği olan KOSGEB tarafından verilen hibenin nasıl alınacağı merak ediliyor. Sunulan hibe desteğinden faydalanmak için “Girişimcilik Belgesi” alınması zorunludur. Bunun için yapılması gereken “Uygulamalı girişimcilik Eğitim” başvurusu yapılması ve 4 gün bu sertifika programına katılım sağlanmasıdır. Sertifika programına e-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün. 

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra ilgili kurum başvuru sahibine dönüş yapacaktır. Başvuruların yoğun olması durumunda ise başvuru sahipleri bir ön eleme testine tabi tutulabilmektedir. 

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Hibe Miktarları Ne Kadardır? 

KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği
KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği

Girişimcilik belgesi sahibi olan kişiler bu aşamadan sonra solucan gübresi üretim tesislerini açabilirler. “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” tablosunda yer alan hibe miktarları şu şekildedir: 

Kurulacak işletmeye destek kapsamında 5.000 TL verilmektedir. İşletme 2. yılına geldiğinde yine 5.00 TL’lik bir destek verilerek toplamda 10.000 TL’lik kuruluş desteği verilmektedir. Ayrıca 30 yaş altı girişimcilere ve kadın, engelli, şehit yakını ve gazilere bir 10.000 TL’lik daha desteğin verilmesiyle toplam destek miktarı 20.000 olmaktadır. 

Solucan gübresi üretim tesislerinin 1. yılı içinde 1080 ve üstü prime sahip olan girişimciler 20.000 TL daha hibe alabilir. 

Bir yıl sonrasında ise 24 ay olacak kadar 1140 gün prim dolduran girişimciler yine bir 20.000 TL daha hibe desteği alabilir. Yani KOSGEB tarafından toplamda 60.000 TL kadar solucan gübresi hibesi sunulmaktadır. 

Solucan Gübresi Hibe Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Girişimcilik belgesi ve işletme kurma işlemlerinden sonra faturalarını toplayan kişiler belirtilen hibe programından yararlanmak için başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemleri için; 

E-Devlet Kapısı üzerinden KOSGEB veri tabanı kaydı oluşturulmalıdır. 

E-kobi girişi yapılmalı ve “Yeni Girişimcilik Destek Programı” başvurusu yapılmalıdır. 

Bu işlemden sonra işletmenize ait belgeler ve faturalar ile kurumunuza başvuru gerçekleştirmelisiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KOSGEB Solucan Gübresi Hibe Desteği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin