2025’te faturaların yüzde 75’i ‘yarı gerçek zamanlı olarak dijital ortamda kesilecek

Dünya çapında vergi uyumluluğu ve vergi yazılımları konusunda lider konumdaki Sovos, Bilişim Vadisi’nde düzenlenen “Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı” altın sponsoru oldu. Sovos Türkiye, Ülke Müdürü Elçim Sirek ve Sovos Türkiye, Kıdemli Satış Direktörü Ali Bulut da konuşmacılar arasındaydı.

 

Sovos Türkiye’nin altın sponsor olduğu “Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı” dünyanın farklı köşelerindeki teknoloji paydaşlarını buluşturdu. 

 

“Dijital Dönüşümü Yönetmek: Daha Akıllı Bir Topluma, Ekonomiye, Şehre, Ülkeye Doğru” başlıklı panele katılan Sovos Türkiye Ülke Müdürü Elçim Sirek şunları söyledi: “2025 yılında tüm faturaların 75’i ‘yarı gerçek zamanlı’ olarak dijital ortamda kesilecek. Türkiye, devletin öncülük ettiği dijital dönüşüm alanında, dünyadaki lider birkaç ülke arasında. Avrupa Birliği bu konuda nasıl ilerleyeceğini hâlâ bilmiyor. Sovos olarak Hollanda, Fransa, Macaristan, Romanya devletlerine danışmanlık veriyoruz. Türkiye’deki pek çok kamu kurumu da dünyadaki başka kamu kurumlarıyla birlikte çalışıyor. Bu da e-dönüşümde kamuda ve özel sektörde lider konumda olduğumuzun bir başka göstergesi.” 

 

Türkiye cevher niteliğinde veriye sahip

Türkiye’nin, dijital dönüşüme başladığı 2012 yılından bu yana ‘cevher niteliğinde’ veriyi biriktirdiğinin altını çizen Sovos Türkiye Ülke Müdürü Sirek bundan sonra yapılması gerekenleri şöyle özetledi: “Veriyi, çeşitli işleme yöntemleriyle toplumun ve kamu kurumlarının faydasına kullanmamız, Türkiye’nin lider konumunu korumak için ihtiyacımız olan yaklaşım. Dijital dönüşümün artık bir seçenek olmaktan çıkarak zorunluluk hâline geldiğini kabul etmeli, geç kalmamalıyız. Hızlı ve çevik davranmalı; iş ortaklarımızı doğru seçmeliyiz. Veriyi işleyecek yeteneklere, yani kurumlarımıza katacağımız insan kaynağına çok önem vermeliyiz. Bu devasa veri havuzundan, toplum için anlamlı bilgiyi çıkaracak olan onlardır.” 

 

Dijital dönüşümün verimliliği ve kârlılığı artırdığını, verinin doğruluğu, saklanması ve erişilebilirliği konularında avantaj sağladığını belirten Elçim Sirek, bu sayede verginin doğru toplandığını, kayıp ve kaçakların engellendiğini, böylece kurumların denetim ve ceza risklerinin de düştüğünü hatırlattı. Sirek sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Tüm firmalara iletmek istediğimiz mesaj şu: Gelir İdaresi Başkanlığı ve diğer kamu kurumlarıyla Sovos gibi yakın çalışan firmaları iş ortağınız olarak belirleyerek, tüm risklerden arınmanız mümkün. Böylece gönül rahatlığıyla yaptığınız işlere, paydaşlarınızla ilişkilere, hedef kitlenizle iletişime odaklanabilirsiniz. Verimliliği, kârlılığı, tahsilatlarınızı hızlandırıp ve artırabilirsiniz.”

 

Milyarlarca fiş e-faturaya dönüşecek

Konferansta “E-Dönüşümün Sistemleriniz ve İş Süreçleriniz ve Üzerindeki Etkisi” başlıklı bir sunum yapan Sovos Türkiye, Kıdemli Satış Direktörü Ali Bulut, yakın gelecekte hayata geçecek uygulamalardan da bahsetti. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2019 yılında sunduğu Güvenli Mobil Ödeme Sistemi olan “Elektronik Belge Yönetim Sistemi”ne değinen Bulut, ÖKCL cihazlar ya da bunlarla çalışan POS sistemlerini kullananların, muafiyet kazanmalarıyla ‘cihaz bağımsız’ bir döneme geçileceğini belirtti. Bulut“Milyarlarca fiş, yakında ortadan kalkacak ve e-faturaya dönüşecek. Bundan böyle faturanın SMS ya da e-posta yoluyla size ulaşması sağlanacak ya da istenildiğinde, bilgiler girilerek, kare kod okutularak fatura görüntülenebilecek. Bu, kâğıt tasarrufu anlamında da büyük bir devrim.”

 

Vergi süreçlerindeki e-dönüşümün şirketlerin iş yapış şekillerini kökten değiştirdiğini vurgulayan Ali Bulut, firmaların bilgi iletişim altyapılarının da buna uygun hâle geldiğini ifade etti. Bu noktada gerekli aksiyonlar konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve yetkili entegratörlerle çalışanların çok yol aldıklarını belirten Bulut şöyle devam etti: “Artık alışveriş yaptığımızda e-arşiv fatura ve e-fatura, SMS ya da e-postayla iletiliyor. Hatta 1 Temmuz’dan itibaren e-arşiv fatura ve e-faturaların bildirilmesine gerek kalmadı. GİB tarafından otomatik olarak sisteme alınıyorlar.”

 

Tüm bu değişimin iş yapış biçimleri üzerindeki etkilerine de değinen Sovos Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Ali Bulut, hataların yol açtığı finansal sonuçlar yerine, artık operasyonel tehditlerin söz konusu olduğunu belirtti ve ekledi: “Eskiden müşterinin denetlemesiyle ilgili aksiyonlar alınırken, artık vergi otoritesinin denetlenmesinden bahsediyoruz. Regülasyonlara uyumluluk yerine, ‘ispata dayalı uyumluluk’ söz konusu. Sistemlerimizde de buna göre değişiklikler oldu. Manuel yerine işlem bazlı, otomatik sistemlere geçtik. Faturalar saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşıyor, onayı da benzer bir hızda tamamlanıyor. Binlerce fatura, insan emeği sarf edilmeden bu işlemlere tabi tutulabiliyor. Vergi çözümleri de lokasyon bağımsız, işlem merkezli ve esnek bir hâl aldı. Multidisipliner bir yapı ortaya çıktı, iş birlikleri çeşitlendi.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2025’te faturaların yüzde 75’i ‘yarı gerçek zamanlı olarak dijital ortamda kesilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin