AKUT Marmaris Yangını BB: AKUT, Marmaris yangınının ilk anından itibaren görev başında!

Ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, 21 Haziran 2022 Pazartesi akşamı Saat 20.00 sıralarında başlayan Marmaris’in Amazon Koyu’ndaki orman yangınıyla mücadele çalışmasına, MarmarisFethiyeBodrum, Kuşadası ve İzmir ekipleriyle destek veriyor.

 

Rüzgârın da etkisiyle Otluk Koyu istikametine doğru ilerleyen yangına AKUT’un ilk anda, bölgedeki Marmaris ekibiyle destek verdiği bildirildi. 22 Haziran sabahından itibaren Hisarönü Mahallesi Değirmenyanı Mevki Ahmediye Sokak’taki yerleşim yerlerini tehdit etmeye başlayan ve hızla büyüyen yangın için AKUT’un, Marmaris ekibine takviye olarak önce Fethiye ve Bodrum ekiplerini; ardından Kuşadası ve İzmir ekiplerini acilen bölgeye sevk ettiği belirtildi. 

 

Recep Şalcı: “Geçen sene kaybettiğimiz canları hatırlayalım!” 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AKUT Başkanı Recep ŞalcıEge ve Akdeniz bölgelerimiz için yangın ve Karadeniz Bölgemiz için sel felaketlerinin başlama tarihinin yazın girişi olduğunun altını çizerek; “2021 yazında hepimizi üzen ve derinden yaralayan Ege ve Akdeniz Bölgesi orman yangınları, 2022 yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde Marmaris’te yeniden başladı. En büyük dileğimiz devamının gelmemesi. Tüm Akdenizlileri uyarıyoruz, iklim değişimi ile de alakalı bir şekilde, hem geleneksel afet türleri mevsimsel bir artış içinde hem de ülkemizde pek görülmeyen hortum gibi yeni afet türlerinin görülme ihtimali her geçen gün artıyor. Ayrıca, tüm bölgelerimizin geleneksel afetlerinin mevsimleri bellidir. Tüm Akdeniz ve Egelilerden, ellerinden gelen özeni göstermelerini ve tüm önlemleri almalarını rica ediyoruz. Geçen sene kaybettiğimiz canları hatırlayalım lütfen.” dedi. 

 

AKUT tarafından yapılan açıklamada ayrıca, afet anı için şu pratik bilgiler verildi:

 

EVDE ORMAN YANGINI DUMANINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Ev veya işyerindeyseniz, yangın bulunduğunuz yere yaklaşıyorsa, bulunduğunuz yeri tahliye edin. Yangın size uzaksa ancak yangının dumanı rüzgârla evinize ya da işyerinize ulaşmaya başladıysa:

 

• Tüm kapı ve pencereleri kapatın!

• Duman içeri girmeye devam ediyorsa; duman giren yerleri tamir bandı ya da koli bandıyla bantlayın.     Bu ürünler yoksa, duman giren yerleri nemli bir bez ya da havluyla kapatın!

 

DUMANDAN ETKİLENME DURUMUNDA NELER YAPILMALI? 

 

  • Kişinin bilinci açıksa, hızlı bir şekilde temiz havaya ulaşabileceği bir yere çıkartılmalı, varsa vücudunu sıkan kıyafet ve aksesuarlar gevşetilmeli ve güvenli bir alanda yarı oturur pozisyona alınmalı.
  • Dumanlı alandan güvenli alana tahliye sırasında kişinin ağzı ıslak bir bezle kapatılmalı.
  • Kişinin bilinci açık olsun ya da olmasın, vakit kaybedilmeden 112 aranmalı.
  • Kişinin bilinci kapalı ama solunumu sürüyorsa; güvenli alanda yarı yan yatış pozisyonuna alınmalı.
  • Kişi nefes almıyorsa, zaman kaybedilmeden temel yaşam desteğine başlanmalı. Yangın öncesinde acil durum çantanızı hazırlayın ve tahliye sırasında yanınıza almayı unutmayın.

 

ACİL DURUM ÇANTASINDA NELER BULUNMALIDIR?

 

Su: Çantada en az 1 litre, imkan varsa daha fazla su bulundurulmalıdır.   

 

Yiyecek: Çantamızda, bize en az 72 saat yetebilecek miktarda yemek bulunmalıdır. Bebeği veya evcil hayvanları olan kişilerin mama vb. özel gıda maddelerini de bulundurması önerilir.

 

İlk yardım çantası: İlk 72 saatte ihtiyaç duyulabilecek ilk yardım malzemelerini içeren ufak bir ilk yardım çantası acil durum çantasının içerisine yerleştirilmelidir.

 

Radyo: Televizyon veya GSM sistemlerinde sorun yaşanabileceğinden, güncel gelişmeleri takip etmek için radyodan faydalanılabilir.

 

Fener: Olası elektrik kesintilerine karşı çantanızda bir fener bulunması faydalı olacaktır.

 

Pil: Radyo, fener ve diğer elektronik cihazlar için çantada pil bulundurulmalı, her cihaz için kullanılabilecek sayının iki katı kadar pil çantaya konmalıdır.

 

İş eldiveni: Çadır kurarken, yardıma ihtiyacı olanlarla ilgilenirken veya herhangi başka bir işlemi yaparken ellerin zarar görmesi olasıdır. İş eldivenleri, bu tür işlemler sırasında ellerin zarar görmesini engeller.

Ev, iş yeri ve araçların yedek anahtarları…

Nakit para…

Kibrit veya çakmak…

 

Toz maskesi: Ortaya çıkan duman ve küller solunum güçlüğüne yol açabilir. Bundan korunmak için aktif karbonlu toz maskesi tercih edilmelidir.

Not defteri…

 

Düdük: Sesimizi daha az eforla duyurmamız gerektiğinde düdük kullanışlı olacaktır.

 

Kıyafet: Mevsime uygun kıyafetler çantaya eklenmelidir.

 

İp: Afet veya acil durumlardan sonra çadır kurmak ve eşya taşırken malzemeleri birbirine bağlamak için ipe ihtiyaç duyulabilir.

 

İlaçlar: Düzenli olarak kullanılan ilaçların acil durum çantasında bulundurulması gerekir.

 

Evrak dosyası: Pasaport, özel sağlık sigortası ve diğer önemli evrakların kopyaları çantamızda bulundurulmalıdır.

 

Battaniye: Yangına müdahale, yangından korunma, vb. nedenlerle çanta içerisinde battaniye bulundurulması önerilir.

 

Önemli telefon numaraları…

 

Protezler: Düzenli kullanılan protezler çantaya eklenmelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AKUT Marmaris Yangını BB: AKUT, Marmaris yangınının ilk anından itibaren görev başında!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin