Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir? 

Alan dışı yüksek lisans nedir? Alan dışı yüksek lisans ne işe yarar? Alan dışı yüksek lisans yapmak için gerekli olan şartlar nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lisans eğitimi bittikten sonra eğitim hayatlarına yüksek lisans yaparak devam etmek isteyen kişiler için hem alanlarında hem de alan dışı olarak eğitimlerine devam etme hakları vardır. Farklı alanlarda yetkinleşmek isteyen kişiler alan dışı yüksek lisans şanslarını kullanmak istemektedirler. Peki, alan dışı yüksek lisans nedir? Alan dışı yüksek lisans ne işe yarar? ve alan dışı yüksek lisans yapmak için gerekli olan şartlar nelerdir? Sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Alan Dışı Yüksek Lisans Ne Demek? 

Alan dışı bir yüksek lisans, ilginizi çeken bir alanda yüksek lisans yapmakta olduğunuz ve şu anda okuduğunuz ve tamamladığınız bölüme ek olarak akademik olarak ilerlemek istediğiniz anlamına gelir. Okulun ilan ettiği şartları sağlıyorsanız başka bir bölümden yüksek lisans yapabilirsiniz. Bazı üniversiteler, alan dışından mezunlara izin vermekte ve buna göre bazı koşullar belirleyerek öğrencilerin bu koşulları karşılamasını beklemektedir. 

Mesleki olmayan yüksek lisans eğitimi için, buna izin verilip verilmeyeceğine ilgili üniversitenin ilgili bölümünün fakültesinin karar verip vermediğini bilmeniz önemlidir. Örneğin, psikoloji öğrencisi olduğunuzu varsayarak, okumak istediğiniz üniversitenin felsefe bölümüne giderek kampüs dışı başvurularda psikoloji öğrencilerinin kabul edilip edilmediğini görebilirsiniz. Her üniversite alan dışından öğrenci kabul etmeyeceğinden, hangi üniversite koşullarının istediğiniz bölümde öğrenci olmanıza bağlı olduğunu bulmanız gerekir. 

Alan Dışı Yüksek Lisans Ne İşe Yarar? 

Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir? 
Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir?

Alanın dışında bir yüksek lisans derecesine sahip olmak, okuduğunuz sektörden başka bir sektörde kariyer yapma fırsatına sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu kişi okuduğu bölümle yeterince bütünleşmemiş olabilir ve başka bir akademik bölümde ilerlemek istiyor olabilir. Bu konuda gerekli özen ve özeni gösteren bireylerin kendi alanlarının dışında da akademik kariyerlere devam edebilecekleri görülmektedir. Farklı bir bölümde yüksek lisans derecesine sahip olmak, bölümünüzün ne olduğuna bağlı olarak mesleki ve akademik hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. 

Alan Dışı Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir? 

Eğer yurt dışından yüksek lisans eğitimi alıyorsanız, genel lisansüstü başvurusundan farklı koşulların olmadığı söylenebilir. Bölüme girebilmek için ALES puanına ve YDS, yökdil gibi yabancı dil puanına sahip olmanız gerekmektedir. Eşit ağırlıklı veya sayısal puanların geçerli olup olmadığı tamamen başvurduğunuz bölümün gereksinimlerine bağlıdır ve bunları üniversitenin sayfasından kontrol etmeniz gerekecektir. Ek olarak, başvuracağınız alanı anladığınızı bir bilim sınavı ya da mülakat yaparak göstermeniz gerekecektir. 

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin