Proletarya Nedir? 
Proletarya Nedir? 

Proletarya Nedir? 

Eski zamanlarda toplumun belirli bir bölümünü sınıflandırmak için kullanılan proletarya nedir? cevabı yazımızda.

Eski zamanlarda toplumun belirli bir bölümünü sınıflandırmak için kullanılan proletarya nedir? Proletarya kelimesi kısaca işçi sınıfı demektir. Bu ifade özellikle fabrika ve madenlerde çalışan insanları tanımlamak için kullanılmıştır. Marksist-Leninist görüşüne göre bir devrimini başarılı olabilmesi adına işçi sınıfının ayaklanması gerekmektedir. Bundan dolayı Karl Marx ve Friedrich Engels’in beraber yazdığı Komünist Manifesto kitabında bütün dünyadaki işçilere birleşme çağrısı yapmışlardır.  

Proletarya Kelimesi İlk Kez Ne Zaman Kullanıldı? 

Proletarya Nedir? 
Proletarya Nedir?

Daha ayrıntılı olarak bakıldığında, proletarya, halkın alt sosyal sınıfını tanımlamak için Latince “Proles” kelimesinden türetilmiştir ve bugün hala birçok dilde bu formda kullanılmaktadır. Proletarya, eski Roma’da herhangi bir mülkü veya geliri olmayan köle sınıfını tanımlamak için kullanıldı. 

Antik Roma’dan sonra ilk kez 16. yüzyılda İngiltere’de tekrar kullanılmıştır. Avrupa’da ilk olarak Fransız Devrimi sırasında adı geçmiş ve popülaritesi artmıştır. Henri de Saint-Simon, 1820’de Fransa’da ilk kez proletaryadan söz etti. 19. yüzyılda Sanayi Devrimi’nin de etkisiyle yaygın olarak kullanılan bir kelime haline geldi. 

Listemakale.com

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Proletarya Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin