Sokakta Midye Satmak

Ülkemizde en fazla tüketilen deniz ürünleri arasında yer alan midye iyi bir iş kapısıdır. Sokakta midye satmak konusu ile ilgili merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Sokakta midye satmak, özellikle yaz aylarında harika bir iş fikridir. Çünkü ülkemizde midye fazla tüketilen deniz ürünleri arasında yer almaktadır.  Midye, özellikle Ege bölgesinde en popüler deniz ürünlerinden biridir. Midye satıcıları genellikle sokakta seyyar arabalar ile midyeleri satarlar. Ülkemizde restoran şeklinde midye satan çok fazla işletme yok. Bundan dolayı iyi bir iş kolu olarak karşımıza çıkan sokakta mideye satma maliyeti nedir? Ne kadar kazanç sağlanır?

Sokakta Seyyar Midye Satmanın Maliyeti

Seyyar olarak mideye satıcılığı yapmak maliyetli bir iş değildir. Doğru satış ile güzel gelir elde edilebilir. Restoran konsepti olmadığı için bir mekân kiralamaya gerek yoktur, ayrıca masa sandalye gibi gereçlere de ihtiyaç yoktur. Satış yapmak için seyyar bir araba yeterli olacaktır.

İşe başlamak için öncellikle midye temin etmelisiniz. Temin edeceğiniz bir çuvaldan ortalama 300 ila 400 midye çıkacaktır ve ortalama 100 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bir kilo pirinç, limon, peçete ve diğer masraflarla midye hazırlamanız için 200 lira yeterlidir.

Midye Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sokakta Midye Satmak
Sokakta Midye Satmak
  • Sokak satıcılarının temin ettikleri midyeleri bozulmaması için hızlı bir şekilde yıkaması gerekir. Bozulmaması için midyelerin soğuk su ile güzelce yıkanması gerekir.
  • Soğuk su ile yıkanmış midyeler açılıp pilav ile doldurulması gerekir.
  • Midyelerin hazırlanması genellikle önemli miktarda zaman alır. Bazen 500 midye hazırlamak bir günden fazla sürebilir. Bundan dolayı gerekli zamanınız yoksa bu işe girmeniz yanlış olacaktır.
  • Deniz ürünleri çabuk bozulduğundan hemen hazırlanmaması zarar uğramanıza sebebiyet verecektir.
  • İşinizde tutunmak için ürünlerin taze olması oldukça önemlidir. Böylece müşterileriniz kalıplaşacaktır.

Sokakta Mideye Satmanın Getirisi

Sokakta midye satmak, ne kadar sattığınıza bağlı olarak farklı oranlarda kar etmenizi sağlar. Standart bir sokak midye satıcısı günde en az 300 midye satabilir. Müşterilerden kimisi sadece 5 midye ile gelir gider, kimisi bir seferde 30-40 midye yiyebilir. Ancak ortalama olarak midye satıcılarının en az 300 midye sattığını söyleyebiliriz.

Midyenin adet başına ortalama satış fiyatı yaklaşık olarak 75 kuruştur. Yani ortalama bir midye satıcısı günde 300- 400 TL arasında değişiklik gösteren bir satış gerçekleştirebilir. Satıcının günlük olarak kazandığı paranın yüzde 50 ila 70’i kâr olarak kalıyor. 300 lira kazanan bir satıcının günlük geliri, 150-200 TL’dir.

Listemakale.com

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sokakta Midye Satmak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin