Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?
Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Altın oran yüz uygulaması, son dönemlerde çok popüler bir konu haline geldi. İnsan yüzü, ilahi orantı olarak da adlandırılan altın oran örnekleriyle dolu. İnsanın güzelliği altın orana bağlıdır. İnsanın yüzündeki tasarımı anlamak ve altın bir cetvel oluşturmak için altın oran kullanılır. Baş ve gözlerin orta noktasında altın bir dikdörtgen oluşur. Ağız ve burun, gözlerin ve çenenin arasındaki mesafenin altın bölümlerine yerleştirilir. George Clooney, altın orana sahiptir. Yandan bakılınca bile insanın kafası altın oranı belli eder. 

Yani altın oran yüz uygulaması, insanın yüzünün güzellik standartlarına matematiksel açıdan ne derecede uyduğunu gösteren bir formüldür. Altın orana göre yüzü simetrik olan kişiler ve altın orana en yakın olan kişiler estetik açıdan ön plana çıkıyor. İnsan güzelliği altın orana göre değerlendiriliyor.

Altın Oran Ölçüleri Nelerdir?

Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?
Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Altın oran ölçüleri ilk kez Leonardo Da Vinci tarafından tablolarında kullanılmıştır. Altın oran ölçüleri genel olarak yüz bölgesindeki büyük organların küçük organlara olan oranını ifade eder. Yüz tipi göz önüne alınarak altın oranın ölçülmesi gerekiyor.

Göz bebeğinin merkezinin çene ucuna ve alt dişlere kadar olan oranı ölçülür. Gözün iç ve dış kenarlarının oranı, burnun ortasına kadar olan oranı ölçülür. Altın oranı bulmak için dudağın dış kenarının çevresinin dudakların üst kıvrımlarına karşı olan oranı ölçülür. Bunlara ek olarak göz genişliğinin göz bebeğine kadar olan oranı ölçülür.

Altın Oran Yüz Uygulaması Nasıl Hesaplanır?

Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?
Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Altın oran yüz ölçümü hesaplanırken, yüzün tüm bölgeleri birbirine eşit değildir. Eğer yüzümüzün sağ ve sol tarafı birbirinin aynısı olsaydı ortaya robotik bir yapı çıkardı. Kusursuzluğa en yakın kusur, altın oranı oluşturmak olacaktır. Mükemmel derecede yüz simetrisi, insanlarda yapay bir algı oluşturduğundan dolayı kabul gören bir güzellik algısı değildir. Ten rengi, yaş, kusurun oranları ve diğer bütün faktörler, insan yüzündeki altın oranın hesaplanmasına yardımcı olur. Çağımızda pek çok değişik telefon uygulamaları, insan yüzünün altın oranını hiç zorlanmadan hesaplayabiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin