Araba Vergisi Nereye Ödenir? 
Araba Vergisi Nereye Ödenir? 

Araba Vergisi Nereye Ödenir? 

Araç sahiplerinden her yıl alınan bir vergi çeşidi olan MTV vergisi; araçların yaşı, koltuk sayısı, gibi nedenlere bağlı olarak araçtan araca değişir.

Her yıl ocak ve temmuz ayında ödenen motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ile ilgili akıllara takılan sorular olabiliyor. Bu sorulara cevap verebilmek için araba vergisi nereye ödenir? Başlıklı yazımızı hazırladık. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir? 

Şartları Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenmiş ve trafik şubede kaydı bulunan motorlu taşıtların, bir takvim yılı içinde belirli aralıklarla ödemesi zorunlu olan vergi türüdür. Motorlu taşıtlar vergisini her aracı olan kişi yılda iki kez olmak üzere belirlenen dönemlerde ödemek zorundadır.  

Motorlu taşıtlar vergisi, yalnızca kara araçlarının mükellef olduğu bir vergi türü değildir. Uçak, helikopter gibi hava taşıtları ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiden sorumludur. Aracın sicil kaydının yapılmasından itibaren başlayan ve aracın trafik sicil kaydı silinene kadar ödenen bir vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl ve Nereye Ödenir? 

Araba Vergisi Nereye Ödenir? 
Araba Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili en merak edilen şeylerden biri de ödemelerin nereye ve nasıl yapıldığıdır.  

  • Araç sahibi vatandaş, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesi www.gib.gov.tr üzerinden ”Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne giriş yaparak kredi kartı ya da banka kartını kullanarak online ödeme işlemi ile evinde vergisini rahatlıkla ödeyebilir. 
  • Bunun dışında, geçmişe yönelik borçlarınızı da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden sorgulayarak yine kredi kartınızı kullanarak ödemeniz mümkündür. 
  • Dileyen vatandaşlar vergisini e-Devlet üzerinden de kolayca ödeyebilme imkanına sahiptir. 
  • Ayrıca, motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydınızın yer aldığı ya da MTV tahsili için görevlendirilmiş olan vergi dairesi müdürlüklerine giderek motorlu taşıtınıza ait belirlenen vergi miktarınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. 
  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak ya da bizzat banka şubesine giderek motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz mümkündür. 

Listemakale.com

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Araba Vergisi Nereye Ödenir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin