Sigortam Yapıldı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?
Sigortam Yapıldı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortam Yapıldı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışmaya yeni başlayan kişilerin veya iş değişikli yapan kişilerin merak ettikleri konular arsında yer alan “Sigortam yapıldı mı? Nasıl öğrenebilirim? sorusu bugünkü yazımızın konusunu oluşturuyor. Sigortanız hakkında detaylı bilgilere birkaç yöntemle ulaşabilirsiniz.

 

Listemakale Merak Edilenler

E-Devletten Nasıl Öğrenilebilir?

‘SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ kısmından sigorta durumu öğrenilebilir. İlk önce yapmanız gereken şey güvenlik kısımlarını geçmektir. ‘Kimliğimi şimdi doğrula’ yazısına basılır. Kendinize ait T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi ilgili alanlara girerek doldurun. Bu şekilde sisteme giriş yapın. Açılan hizmet dökümü sayfasından aradığınız kısma ulaşın. Burada sigortanızın başlangıç tarihini, çalışılan iş yerine ait bilgiler gibi birtakım bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Öğrenmek istediğiniz kısma ait verileri öğrenebilirsiniz.

ALO 170 Hattından Sigorta Bilgileri Öğrenilebilir Mi?

Bu çağrı hattı ücretlidir. Yaklaşık 3.5 TL gibi bir ücreti olduğunu unutmayalım. Bu şekilde hizmet almak isteyen vatandaşlar ALO 170 hattını arayabilir ve ardından ‘Sigortalılık hizmet süresi’ hakkında bilgi sahibi olmak için 2 nolu tuşa basmaları gerekmektedir. Bu arada tabi ki yönlendirmelere uygun hareket edin. Size yöneltilen sorulara doğru cevaplar vererek bilgilerinizi bu şekilde de öğrenmeniz mümkün.

Bir de maalesef sigortada sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız mevcuttur. Bu sıkıntı sigortalarının ödenmemesidir. Bu vatandaşlarımızın da, ilgili sigorta müdürlüklerine müracaat edip, dilekçe ile başvuru yapma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca sigorta yapmayan işverenleri, ALO 170 hizmet hattından veya bu hattın internet adresi aracılığıyla şikayet etme imkanı da vardır. Hat arandığında gerekli bilgiler verilerek şikayette bulunulabilir.

Sigorta yapmamak işverenlerin hatasıdır. Maalesef bu yanlışı yapan işverenler bulunmaktadır. Ama bu bir nevi insanların ekmek parasıyla oynamaktır. İşe alırken sigorta ile başlatacağını söyleyip, üzerinden birçok zaman geçmesine rağmen hala sigorta yapmayan işverenler olabiliyor.

Merak Edilenler

İşverenler çalışanlarına karşı empati yaparak davranmaları gerekir. Kendileri aynı durumda olsa ne yapacaklarını düşünüp ona göre davranmaları gerekir. Zaten bu şekilde yaklaşılsa işverenle çalışan arasında sıkıntılar yaşanmaz. Tabi ki aynı şekilde çalışan da işverene karşı empati yaparak ve saygı ile davranması gerekir. Genel insan ilişkilerinde de zaten herkes birbirine karşı saygılı olsa birçok sıkıntılar çözülür.

 

 

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sigortam Yapıldı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin