Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?
Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?

Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?

Lise ve Adalet Meslek Yüksekokullarından mezun olan avukat katipleri, birçok alanda iş bulma imkanına sahip olmakla birlikte birçok görev ve sorumluluğa sahip olan avukat yardımcılarıdır. Avukatlarla birlikte çalışan Avukat katibi, avukatların almış oldukları davaları takip etmektedir. Bu katipler, icra dosyalarını yürütmekte ve gerekli durumlarda adliyeye giderek davalarla ilgilenmektedir. Avukatlara yardımcı olan avukat katipleri, sekreterlik işleriyle birlikte danışmanlık işlerini de yürütmektedir. Avukat katibi nasıl olunur? merak ediyorsanız, avukat katibi olabilmek için genel olarak Adalet meslek yüksek okullarından mezun olmak gerekmektedir. Bazı durumlarda lise mezunu olmak da yeterli olmaktadır.

Avukatlık bürolarında çalışan avukat katipleri, hukuk müşavirleriyle de çalışabilmektedir. Bununla birlikte baroda, icra takip işlerinde çalışabilmektedir.

Avukat Katibi Ne İş Yapar?

Birçok avukat yanında katip çalıştırmakla birlikte, avukat katiplerinin iş alanları oldukça geniştir. Avukatların iş yükünü hafifleten katiplerin yapmakla yükümlü oldukları işler şunlardır;

  • Evrak düzenlemesini yapmak
  • Avukatın programını takip etmek
  • Avukatla müvekkillerin görüşmelerini planlamak
  • Dava dosyalarını takip etmek
  • Avukatın mail ve faks trafiğini kontrol etmek
  • Randevuları ayarlamak
  • Adliyedeki evrak işlerini yürütmek
  • Adliyeden gelen dosyaları aktarmak gibi işleri bulunmaktadır. Avukat katibi ne iş yapar merak eden kişiler, katiplerin çalıştığı yere göre de iş yükümlülükleri değişmektedir.

Avukat Katibi İş Olanakları ve Maaşı

Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?
Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?

Avukat katibi nasıl olunur? sorusuna yanıt verdikten sonra iş olanakları ve maaşları konularına değinelim. Avukat katibinin iş olanakları oldukça gelişmiştir. Avukatlık bürosunda çalışan katipler aynı zamanda hukuk müşavirleri ve şirketlerin hukuk servislerinde de çalışabilmektedir. Barolarda, adliye teşkilatında görev yapan avukat katipleri aynı zamanda hukuk öğrencileri de olabilmektedir.

Avukatlara her türlü işlerinde yardımcı olan ve iş programını yürüten, randevularını ayarlayan avukat katipleri, bir anlamda sekreterlik işlerini de yürütmektedir. Ülkemizde yaygın olarak görülen avukat katipleri, ortalama asgari ücretle çalışmaktadır.

Görev ve sorumluluklarını yerine getirmekle mükellef olan avukat katipleri, aynı zamanda avukatların yardımcısı konumundadır. Adalet mezunu olan avukat katipleri bazen lise mezunu kişiler de olabilmektedir. Avukat katipleri ne kadar maaş alır? sorusu merak edilmekle birlikte ortalama 3.480 TL maaş alan avukatlık katipleri, birçok yerde iş bulabilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avukat Katibi Nasıl Olunur? Avukat Katibi Ne İş Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin