Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?
Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Bağkur geriye dönük prim ödemesi birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Çünkü geriye dönük ödemelerle erken emekli olunabilir.

Bağkur geriye dönük prim ödemesi yapılarak kişinin geçmişteki borçlarını ödemesi mümkün olmaktadır. Bunun için sisteme giriş yapılarak ödenmemiş primlerin taksitlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle geriye dönük prim ödemelerinde ihtiyaç duyulan para temin edilirse indirim de yapılmaktadır.

Yüksek olan bu primleri ödemekte birçok kişi zorlanmaktadır. Devlet de bunu bildiğinden esnaflık faaliyetinin devam etmesi için birçok kolaylık sunmaktadır. Bunlardan biri de eski borçları taksitlendirme ve yeni borçları yapılandırma şeklinde olmaktadır. Bu tür işlemlerin gerçekleşmesi için Bağkur emeklisi olmak isteyen kişi belirli koşullarda prim gün sayısını tamamlarsa prim ödemesi yapabilecektir. Bunun için tek yapılması gereken prim borçlarının sorgulanması ve sağlık imkanlarından da yararlanabilmeleri için ödemeleri yapılandırmalıdır.

Yapılandırma Yasası Geriye Dönük Olur Mu?

Yapılandırma yasası geriye dönük olarak borçlanma hakkı vermiyor. Bu yüzden vergi mükellefiyeti olmayan birinin geçmiş yıllar için prim ödemesi de söz konusu olmuyor. 4 Ekim 2000 öncesinde de sonrasında da bu tür bir tanınmıyor. Bu yüzden hizmet borçlanması gibi durumlar da doğal olarak gündeme gelmiyor. Özellikle verin kaydı olmayan kişilerin bu dönemde borçlanma yapması mümkün hale gelmez.

Taksitlendirilen prim gün sayısı için doğum borçlanması ve askerlik gibi durumlar dikkate alınabilir. Ayrıca birçok borcun ödenmesi gerektiğinde son derece önemli olan yapılandırma sürecinde başarılı bir sonuç almak istediğinizde vergi kaydının oluşması için birçok çözüm bulunabilir.

Bağkur Prim Ödemeleri Taksitlendirilir Mi?

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?
Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Genelde Bağkur primleri taksitlendirme imkanı oluşuyor. Çünkü devlet birçok kereler taksit imkanı oluşturuyor.

Doğum ve askerlik borçlanması dışında Bağkur’da geriye dönük ödemeler söz konusu olmuyor. Bu yüzden prim ödemelerinin taksitlendirilmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda iki taksitin ödenmemesi halinde birçok taksit işleminin başarılı bir şekilde ödenmesi için yapılandırma gerekebiliyor. Yapılandırma şartlarını yerine getirmek istediğinizde de peşinatların yatırılması gerekiyor. Bu durumda prim ödeme gün sayısı ve benze birçok detay göz önünde bulundurularak geriye dönük taksitlendirme işlemleri gerçekleşiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin