Balance Nedir?

Balance (BAL) Nedir? Balancer Hack’inde Son Durum!

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Balancer’da yaşanan son hack durumu ve BAL token konusunda bir yazı kaleme aldı.

Balancer (BAL) Nedir?

Balancer, Ethereum blok zincirinde geliştirilen ve Mart 2020’de başlatılan otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Placeholder ve Accomplice tarafından 3 milyon dolarlık bir tohum turu toplamayı başardı. Balancer protokolü, kendi kendini dengeleyen ağırlıklı bir portföy, fiyat sensörü ve likidite sağlayıcısı olarak işlev görür. Kullanıcıların, özelleştirilebilir likidite havuzlarına katkıda bulunarak yakın zamanda tanıtılan token (BAL) aracılığıyla kâr elde etmelerini sağlar.

Öte yandan Balancer Lab, Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından kuruldu, ancak 2018’de bir yazılım firması olan “BlockScience “da bir araştırma programı olarak başladı. Balancer projesi, DeFi alanını çok iyi anlayan, zeki ve benzer düşünen arkadaşlardan oluşuyor.

Bunlara ek olarak Balancer yerel bir token ile piyasaya sürülmedi. Ancak, Haziran 2020’de Compound’un tokenı COMP’un başarısının ardından BAL adında bir yönetişim token’ı başlattılar. Token’ın amacı, daha fazla merkezsizliğe izin vermek ve LP için bir teşvik sağlamak.

Ancak tüm bunların yanında Balancer son günlerde pek de hoş olmayan konular ile gündemde.

Balancer Hack’i

Balancer, birkaç havuzu etkileyen bir güvenlik açığını açıkladıktan sadece birkaç gün sonra 27 Ağustos’ta X’te yaklaşık 900.000 dolar değerinde istismar edildiğini doğruladı. COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Balancer, özellikle Ethereum, Polygon, Arbitrum, Optimism, Avalanche, Gnosis, Fantom ve zkEVM ekosistemlerinde risk altında olan varlıkları içeren güçlendirilmiş havuzlarda güvenlik açığı olduğunu duyurdu ve kullanıcıları güvenli havuzlara geçmeye çağırdı.

Güvenlik açığının keşfedildiği gün, toplam varlıklarının yalnızca %1,4’ü risk altındaydı ve bu da 5 milyon doların üzerinde bir varlık riskini temsil ediyordu. 24 Ağustos’ta en az 2,8 milyon dolar yani toplam kilitli değerinin %0,42’si hala risk altındaydı ve Balancer kullanıcılarını X’te uyardı.

Bunların yanında protokol, kullanıcı işlevselliğini artırmak ve ücretleri düşürmek amacıyla geçen yıl Haziran ayında Optimism ağına geçiş yapmıştı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Balance (BAL) Nedir? Balancer Hack’inde Son Durum!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin