Bebek Ayak Numaraları
Bebek Ayak Numaraları

Bebek Ayak Numaraları

Bebek ayaklarının hızla büyüdüğünü düşünürsek bebekler için ayakkabı seçimi her ebeveyn için zaman zaman zorlu bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeğinin konforunu ve rahatlığını düşünen anne babalar seçecekleri ayakkabı konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Bu yüzden de bebek ayak numaraları nasıl hesaplanır? Hangi ayda kaç numara ayakkabı tercih edilmelidir? Gibi soruların cevapları aranmaktadır. Bu konuda size yol göstermesi adına yazımızı hazırladık. 

Bebek Ayak Numarası Hesaplama Aya Göre Nasıl Olmalıdır? 

Ayakkabı seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her bebeğin farklı ayak yapısının olabileceğinin unutulmamasıdır. Her bebeğin gelişim hızına bağlı olarak ayak büyüme hızında da farklılıklar olabilmektedir. Yapısal olarak da birbirinden farklı olan ayaklar dikkate alınarak ayakkabı seçimi gerçekleştirilmelidir. 

Bebeğinizin ayak gelişimiyle orantılı olarak ay ay kaç numara ayakkabı seçebileceğinize aşağıda yer verdik. 

  • 0-6 ay arasında bebeklerin ayakları 10 cm kadardır. Bu da ayak numarasında yaklaşık olarak 16 numaraya tekabül eder. 
  • 6-12 arası bebeklerin ayak ölçüsü 12 cm kadar olacaktır. Bu da 17-18 ayak numarasının onlar için ideal olduğunun bir göstergesidir. 
  • 12-18 ay arası bebeklerin ayak ölçüsü 14 cm’ye ulaşır, 16 aylık bebekler için ayak numarası 20’den başlamaktadır. 
  • 18-27 ay arasındaki bebeklerin 15cm kadar ayak ölçüleri bulunmaktadır, ayak numarası için en iyi numara 22’dir. 
  • 2-3 yaşına erişmiş çocukların ayak uzunlukları 16-17 cm arasındadır.  2-3 yaş arasındaki çocuklar için en ideal ayakkabı numarası 23 ve üzeri numara olacaktır. 

Fakat yukarıda bahsettiğimiz numaralar ve ay aralığı her bebekten bebeğe gelişim hızına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu gibi durumlar ayakkabı seçiminde kesinlikle dikkate alınmalıdır. 

Bebekler İçin İlk Adım Ayakkabısı Seçimi 

Bebek Ayak Numaraları
Bebek Ayak Numaraları

Özellikle yürüme erişkinliğine ulaşmış bebeklerde ayak yapısındaki sorunlar kendini göstermektedir. Bundan dolayı ilk adım ayakkabısı seçimi oldukça önemlidir.  

12-18 aylar arasında yürüme çağına gelen bebekler için ilk adım ayakkabısı, ayak sağlığı ve yürüme kabiliyetinin oluşması açısından oldukça önemlidir. Yeni yürümeye başlayan bebeklere ayakkabı giydirilmemesi önerilmektedir. Çünkü bu sayede bebekler çıplak ayak ile yeri daha iyi hissedecektir. 

Yürüme gelişiminin iyice ilerlediği zamanlarda ise sıkı ve sert tabanlı ayakkabılar verine yumuşak, hakiki deri ve ayağı sıkmayan kaymaz ilk adım ayakkabısı tercih edilmelidir. 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bebek Ayak Numaraları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin