Müşterileri Memnun Etmenin Yolları
Müşterileri Memnun Etmenin Yolları

Müşterileri Memnun Etmenin Yolları

Müşteriler ile güvene dayalı bir ilişki kurmak, müşterileri memnun etmenin yolları arasında en temel unsurlardan biridir. Hizmet sektöründe başarı elde etmek için, memnun müşteri profili oluşturmak şarttır. Müşterileri ile sadece kazanç stratejisi üzerine ilişki kuran satıcıların, uzun vadede gerçek bir memnuniyet sağlaması söz konusu değildir.

Her satıcı nihayetinde para kazanmak için yola çıkar. Ancak sadece kazanç sağlamak yerine, müşterisinin ihtiyaçlarını yüksek memnuniyet düzeyinde karşılayan kişiler müşteri memnuniyeti sağlayabilir.

Müşterileri Memnun Etmenin Yolları Nelerdir?

Müşterileri Memnun Etmenin Yolları
Müşterileri Memnun Etmenin Yolları

Bir müşteriyi memnun etmek, aslında zannedildiği kadar kolay değildir. Müşterinin isteklerine tam olarak cevap verebilmek ve bunu diğerlerinden daha uygun fiyatlarla yapmak her satıcının yapabileceği bir şey değildir. Üstelik burada tek sorun sadece izlediğiniz fiyat politikası değil, aynı zamanda müşteriye huzur veren bir yaklaşımın sağlanmasıdır. Müşterinizi gerçekten memnun edebilmek için, şunları sağlamanız gerekir;

Müşterinin İhtiyaç Ve İsteklerini Netleştirin

Müşterinizin beklentilerini tam olarak netleştirmeden, onu nasıl memnun edeceğinizi bilmeniz zordur. Bu nedenle öncelikle doğru bir iletişim kurarak müşterinizin sizden ne istediğini ve beklentilerini tam olarak netleştirmeniz gerekir.

Alıcı kapıdan girer girmez onun ne istediğini kestirmeye çalışmak, üzerine fazla giderek isteklerini manipüle etmenize neden olabilir. Bir satıcı psikolojisiyle hareket etmeniz, ürün satmış olsanız bile onu huzursuz edebilir.

En Değerli Müşteriniz Gibi Davranın

İnsanlar daha çok aynı mekânlara gitmeyi ve aynı mekânlardan alışveriş yapmayı severler. İnsan psikolojisinde yer alan bu durumu iyi değerlendirmek için, gelen müşteriyi sadece bir anlık kazanç olduğunu düşünmek yanlıştır.

Yapılması gereken, müşterinizin en değerli müşterinizin gibi karşılanması ve buna göre hareket edilmesidir. Bunun için müşterinin sizinle alışveriş yapması gerekmiyor. Bunu yaparken gerçekten samimi davranmak ve içtenlikle yapmak, en önemlisidir.

Sonuç her ne olursa olsun uzun vadede hem müşteri memnuniyeti hem de kazanç sağlamak için, alışveriş yapmamış olsa bile kendisine saygı duymak gerekir.

Emin Olmadan Öneride Bulunmayın

Karşıdaki kişinin taleplerini doğru bir şekilde anlamak, satıcı müşteri ilişkilerinde oldukça önemlidir. Onun beklentilerini anlamadan doğrudan önerilerde bulunmanız, yanlış yönlendirmenize ve nihayetinde alacağı hizmet ya da üründen memnun olmamasına neden olabilir. Temel amacımız müşteriyi uzun vadede memnun etmek olduğu için, böyle bir yanlışa düşmek sadece bir kez kazandırabilir.

Ürün Detaylarına Yer Verin

Satışını yaptığınız ürün veya hizmetin size basit gelen detayları, aslında müşterinin istediği bir detay olabilir. Alınan şeyin müşteri tarafından en verimli şekilde kullanılabilmesi için, fazla bilinmeyen detaylarına da değinmek faydalı olacaktır.

Manipüle Etmeyin

Ürün özelliklerini manipüle etmeden satış yapmak, müşteriyi memnun etmeden etmenin yolları arasında dikkate değer bir öneme sahiptir. Ürün veya hizmetin özelliklerini gereksiz yere abartmak veya saklamak, her iki şekilde de yanlıştır.

Güven Verin

Satıcı ile müşteri arasındaki iletişimin saygı sınırlarını aşmadan samimi olması önemlidir. Onun almak istediği şeyi daha iyi keşfedebilmesi için yardımcı olmanız gerekir. Bu sayede karar vermesi için benzersiz bir iletişim kurmuş olursunuz. Bu durum, onun size ve markaya olan güvenini artıracaktır.

Destek Olun

Kapıdan her giren veya sizinle her iletişim kuran kişi, illaki bir satın alma işlemini yapmaz. Sonuç ne olursa olsun müşteriye alışveriş esnasında veya sonrasında yeterli desteği sunduğunuzdan emin olun.

Asla Acele Etmeyin

Aceleci davranmak iyi bir satış stratejisi değildir. Müşteri ilişkilerinde aceleci davranmanız, onun size olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Hiçbir insan kolaylıkla ihtiyaç duymadığı ve şartlarını benimsemediği bir ürün veya hizmeti satın almaz. Sizin aceleci tavrınız onun satın almaya kısa süreliğine teşvik etse bile, uzun vade için bunun iyi bir strateji olmadığını söylemek gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Müşterileri Memnun Etmenin Yolları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin